Mish Qengji

Receta e Orizit me Mish Qengji dhe Domate

Gjëja më e mirë tek mishi i qengjit është raporti perfekt mes yndyrës dhe vetë mishit. Ndërsa yndyra shkrihet, aroma...

Receta e Sulltanit që Magjepsi Perandoreshën e Francës

Gjatë një vizitë në sarajet Topkapi në Stamboll, veçanërisht në seksionin e kuzhinës, mund të mësosh shumë për recetat e...

Kjo Lëndë Ushqyese Lufton Dobësimin e Kockave dhe Ankthin

Plakja mund të jetë një proçes i vështirë për trupat tanë,por nuk ka pse të jetë një luftë e vazhdueshme...

Supë me Mish Qengji dhe Kos – Receta që Ngroh Shtëpinë

Mishi i qengjit njihet për shijen e tij kur është i pjekur në furrë, apo edhe në të famshmin mish...

Tasqebapi i Ngrohtë me Mish Qengji – Si ta Përgatisni në Shtëpi

Mishi i butë si pambuk që shkëputet direkt nga kocka. Lëngu më i shijshëm që do të provoni i cili...

Tavë me Patate e Mbushur me Bërxolla Qengji – Receta Interesante për Shumë Shije

Përsa i përket mishit të kuq më të preferuarit në kuzhinën shqiptare janë padyshim dy, ai i viçit dhe i...

Mish Qengji i Pjekur Me Qumësht – Receta me Shije të Përsosur

Në doni të përgatisni një recetë të veçantë e speciale për fundjavë apo në rast feste apo gëzimi fmailjar provoni...

Receta e Shijshme e Qofteve të Shtëpisë me Salcë Kosi

Amvisat shqiptare zakonisht preferojnë mishin e viçit për përgatitjen e qofteve të shijshme sa më s’ka. Megjithatë simotrat e tyre...

Mish Qengji me Portokall dhe Rozmarinë – Krokant me Aromë dhe Shije

Mishi i butë si pambuk dhe salca e shijshme e plot aromë që do të provoni, do ta bëjë këtë...

Byrek me Mish Qengji dhe Presh – Shija e Mrekullueshme e Traditës

Nuk ka shumë rëndësi se nga cila zonë jeni, sigurisht që byrekun e keni provuar të paktën një herë. Kombinimet...

Receta e Thjeshtë por e Shijshme e Mishit të Qengjit me Salcën Xaxiq

Përsa i përket mishit të kuq më të preferuarit në kuzhinën shqiptare janë padyshim dy, ai i viçit dhe i...

Qengj në Tamël – Tava Perfekte Për t’u Shijuar me Familjen

Një shije e veçantë e cila vjen nga tradita veriore e Shqipërisë. Kjo recetë është pjesë e kulturës së qyteteve...

Supa e Dasmorëve – Receta me Shijen më Perfekte

Nëse dëshironi të përgatisni një recetë të veçantë e speciale për fundjavë apo në rast feste apo gëzimi familjar provoni...

Oriz i Pjekur me Mish Qengji dhe Kos – Plot Shije dhe Aromë

Gjithmonë jemi në kërkim ë recetave të shijshme që të mund të përgatisim për të dashurit tanë. Ndonjëherë qëndrojmë tek...

Mish Qengji i Furrës me Hudhër dhe Rozmarinë

Mishi i qengjit është padyshim ndër mishrat më të preferuar të konsumatorëve shqiptarë. Ai gatuhet në mënyra të ndryshme por...

Kotoleta me Brinjë Qengji – Si t’i Përgatisni

Qengji në tryezat e ditës së Pashkëve është një nga ato tradita që vazhdojnë ende dhe e gjejmë në shumë...

Sufllaqe Me Mish Qengji E Përgatitur Në Shtëpi

E njohur si një nga gatimet më të famshme të mishit në Turqi, kjo lloj sufllaqeje  mori emrin e shpikësit...