nga AgroWeb më 1 July, 2022

Kura me Fara Pjepri për Rigjenerimin e Veshkave – Si ta Përgatisni dhe Përdorni

Që në lashtësi farat e pjeprit janë përdorur si një nga kurat më të mira për shëndetin e veshkave dhe trajtimin e sëmundjeve të tyre. Vitamina E tek farat e pjeprit mbron veshkat nga radikalet e lira. Këto fara rekomandohen të aplikohen për të mbrojtur shëndetin e veshkave ndaj dhe në mjekësinë popullore kanë një […]

nga AgroWeb më 23 December, 2021

Lëng Limoni Dhe Sodë Buke – Pse Duhet Ta Pini Për Shëndetin

Keni dëgjuar ndonjëherë për kurën me lëng limoni dhe sodë buke? Kombinimi i të dyjave ka shkaktuar shumë diskutime në mesin e dashamirësve të mjekësisë popullore. Soda e bukës, limoni, domatet, luleshtrydhet, pjeshkët apo rrushi ofrojnë minerale, vitamina dhe enzima që parandalojnë sëmundjet por gjithësesi këshilla e AgroWeb.org është konsultimi me mjekun tuaj. Në mjekësinë […]

nga AgroWeb më 3 June, 2021

Farat e Mandarinave – Pse Çmohen nga Mjekësia Popullore

Mandarinat janë ndër agrumet më të preferuara në vendin tonë, madje edhe prodhimtaria është e lartë. Ato konsiderohen një thesar vlerash, sepse ofrojnë shumë vitaminë C, folat dhe beta karoten. Për më tepër, konsumi i mandarinave ndihmon në parandalimin e diabetit, ishemisë e shumë sëmundjeve të tjera. Përveç frutit dhe lëkurës, farat e kësaj agrumeje […]

nga AgroWeb më 11 May, 2021

Dorëzonja, Lulja Mike E Organizmit Dhe Shëndetit

Çfarë të vjen ndërmend kur dëgjon fjalën “dorëzonja”? Nëse të bën të mendosh një lëng të ëmbël që thithet nga lulja e bukur, atëherë ke shumë të drejtë. Bukuria e dorëzonjës është e rrallë, për këtë nuk ka asnjë diskutim, por në këtë artikull, AgroWeb.org ju sjell informacione interesante për vlerat shëndetsore të dorëzonjës, emri […]

nga AgroWeb më 20 April, 2021

Hedhja e Kupave – Kura e Fortë Popullore Kundër të Ftohurës

Një terapi e lashtë, e trashëguar brez pas brezi, e përdorur jo vetëm në Shqipëri por në mbarë botën. Kupat, të njohura ndryshe me emrin venduza apo gota e kanë prejardhjen nga mjekësia popullore. Ato janë përdorur qysh në kohët e vjetra. Efektet e mira të mjekimit me kupa kanë bërë që përdorimi i tyre […]

nga AgroWeb më 12 November, 2020

Mjekësia Popullore Në Kohën e Covid 19 dhe Virozat e Stinës

Prej 8 muajsh po përjetojmë pandeminë dhe së fundi edhe virozat e stinës dhe njerëzit kërkojnë gjithashtu edhe ndihmën e mjekësisë alternative, çajrave dhe përzierjeve bimore. “Kërkesa më të mëdha janë për përzierjen bimore, që kurojnë Covid-in në fazat e hershme të tij. Ka kërkesa të mëdha për gripin, reumatizmën, dhe probleme të shëndetit mendor, […]

nga AgroWeb më 10 November, 2017

Pija e Arrave të Njoma, Ndihma e Parë për Shëndetin!

Receta e kësaj pijeje gjendet në librat e vjetër, shënimet e lashta të ekspertëve bimorë apo në shtëpitë e aristrokratëve Pija e arrave të njoma konsiderohet si një nga më të shijshmet dhe më kurueset në botë. Në mjekësinë popullore, kjo pije është përdorur për qindra vite me rradhë si kurë natyrale për shumë probleme […]