receta dimerore

Lulelakër e Pjekur me Djathë – Shije Perfekte

Lulelakra është një perime shumë popullore në Shqipëri. Kjo famë vjen si arsye e përdorimeve të shumta në kuzhinë, por...

Tavë me Presh dhe Qumësht – Receta e Thjeshtë me Shije Perfekte

Kuzhina shqiptare është fantastike në shijet e larmishme që ofron. Receta të ëmbla dhe të kripura, shije plota e të...

Turshi të Përziera – Larmi Ngjyrash e Shijesh në Tryezë

Turshitë e përziera janë krenaria e amvisave shqiptare. Fundi i vjeshtës shoqërohet me një larmi perimesh të freskëta të cilat...

Birjam Peshkopie – Shije Unike Nga Sofra Shqiptare

Birjami është një gatim i hershëm tradicional shqiptar, ku zona në të cilën përgatitja e tij është e kudo gjendur...

Ftonjtë Turshi, Receta Unike Dimërore

Ftonjtë konsiderohen si një frut mjaft festiv sidomos në stinën e ftohtë të dimrit. Ata kanë një paraqitje të ngjashme...

Supa Krem Domate – Plot Shije dhe Vlera për Shëndetin

Në ditët e freskëta, ngrohtësia shpesh gjendet në një pjatë me supë. Ajo me domate është e ngrohtë dhe plot...