nga AgroWeb më 24 June, 2022

Farat e Pjeprit – Vlerat Shëndetësore dhe si t’i Përdorni

Pjepri është një nga frutat më të shijshme të verës dhe jo vetëm. Tuli i pjeprit është mjaft freskues dhe i ëmbël dhe me të nuk ke të ngopur. Brendësia e tij është e mbushur me fara të qullëta të cilat në shumicën e kohës përfundojnë në koshin e plehrave. Në këtë artikull të AgroWeb.org […]

nga AgroWeb më 23 June, 2022

Hipertensioni – Njihni Numrat që Sinjalizojnë Nisjen e Problemit

Presioni i gjakut është forca me të cilën gjaku lëviz nëpër arterie. Enët e gjakut mbartin gjakun nga zemra në të gjithë trupin, dhe zemra me kontraktimin e saj pompon gjakun në të gjithë trupin me anë të arterieve. Presioni i gjakut përbëhet nga dy komponente: Presioni sistolik i gjakut, i cili është niveli më […]

nga AgroWeb më 22 June, 2022

Dallimi Midis Diabetit të Tipit 1 dhe 2 – Cili Rrezikon më Shumë Zemrën

Njerëzit që vuajnë nga diabeti i tipit 1 janë më të rrezikuar nga problemet kronike me zemrën, sidomos nëse janë diagnostikuar para moshës 10 vjeçare. Këtë e thotë një studim i kohëve të fundit, të cilit i referohet AgroWeb.org. Studimi zbuloi se diabetikët në fjalë preken edhe nga sëmundje të tjera siç janë ato të […]

nga AgroWeb më 17 June, 2022

Si Ndikojnë Temperaturat e Nxehta tek Tensioni i Gjakut

Shkaktarët e tensionit të lartë të gjakut janë të lidhur fort me shumë faktorë të stilit të jetesës ku përfshihet ushqyerja dhe aktiviteti fizik. Megjithatë, ekspertët thonë se temperaturat mund të ndikojnë gjithashtu tek tensioni i gjakut. Sipas tyre, moti i nxehtë dhe ekspozimi në diell për një kohë të gjatë mund të ulë tensionin […]

nga AgroWeb më 16 June, 2022

Aktivitetet më të Mira Fizike për Ata që Vuajnë Nga Sëmundjet e Zemrës

Kur bëhet fjalë për gjetjen e ushtrimeve më të mira për sëmundjet e zemrës,gjërat mund të jenë pak të ndërlikuara. Diçka që është tepër intensive mund të rrisë rrezikun për të pësuar një sulm në zemër,gjithashtu edhe një aktivitet jo shumë intensiv mund të ketë efekte të dëmshme. Por si mund të ushtroheni ? Për […]

nga AgroWeb më 9 June, 2022

A Munden Vitaminat të Parandalojnë Atakun në Zemër

Rruga drejt shëndetit të mirë të mendjes së trupit është e shtruar me sakrifica e shpesh me zgjedhje të gabuara, ndoshta edhe drastike. Në përpjekje për të qenë të shëndetshëm, konsumatorët blejnë shumë vitamina e minerale në formën e suplementëve. Lë të mos keqkuptohemi, ato sigurisht janë të dobishme për shëndetin, por ka konsumatorë që […]

nga AgroWeb më 6 June, 2022

Pse Duhet të Bëni Banjë me Ujë të Ngrohtë për Zemër të Fortë

Të bërit banjë është një veprim i përditshëm shumë i rëndësishëm për higjenën, por jo vetëm. Ky ritual anti-stres i bën shumë mirë zemrës, thonë ekspertët. Një studim i publikuar në revistën mjekësore Heart, shpjegoi se të bërit banjë në një vaskë me ujë të ngrohtë ndikon në uljen e rrezikut të vdekshmërisë nga sëmundjet […]

nga AgroWeb më 3 June, 2022

Çfarë Ndodh me Tensionin e Gjakut Nëse Konsumoni Boronica për 1 Muaj

Një studim i publikuar më herët këtë vit shpjegon se boronicat janë ndër frutat më të mira për uljen e tensionit të gjakut. Studimi në fjalë zbuloi se konsumi i një filxhani çaji me boronica në ditë, ndihmon ndjeshëm në përmirësimin e tensionit të gjakut. Një sasi 200 gramëshe me boronica përmirëson funksionin e enëve […]

nga AgroWeb më 1 June, 2022

Aparati Matës i Tensionit – 5 Këshilla Që Duhet Të Merrni Parasysh Para se ta Blini

Nëse keni shqetësime me presionin e gjakut dhe mjeku  ju ka sugjeruar të blini një matës për t’ju ndihmuar në gjurmimin e tij,  AgroWeb.org ka pesë këshilla të cilat duhet të merrni parasysh përpara se ta blini këtë paisje. Madhësia e fashës Madhësia e fashës që lidhet në krah është veçoria më e rëndësishme që […]

nga AgroWeb më 25 May, 2022

Mënyrat e Duhura për të Larguar Stresin

Kur vjen puna tek parandalimi dhe trajtimi i tensionit të lartë të gjakut, një nga strategjitë më të anashkaluara është menaxhimi i stresit. Gjatë një situate stresuese, trupi prodhon një ushtri hormonesh të cilat e rrisin përkohësisht tensionin e gjakut. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, kjo e shtyn zemrën të rrahë më shpejt dhe shkakton […]

nga AgroWeb më 19 May, 2022

Shëndeti i Zemrës – Çfarë ka më Shumë Rëndësi, Cilësia e Gjumit apo sa Orë Flini

Të flesh si qengj është ëndrra me sy hapur e secilit prej nesh, sidomos në momentet drobitëse e të lodhshme në punë. E në fakt, një gjumë i mirë, ndoshta jo si i qengjit, nuk ofron çlodhje vetëm për sytë dhe trurin. Cilësia e gjumit është thelbësore për shëndetin kardiovaskular. Një studim të cilit i […]

nga AgroWeb më 11 May, 2022

5 Ushtrimet Më Të Mira Për Shëndetin E Zemrës

Ekzistojnë katër shtylla të një stili jetese për një zemër të shëndetshme dhe ato janë: konsumi i ushqimeve të shëndetshme, ruajtja e peshës së duhur trupore, të mos pini duhan dhe stërvitja e rregullt. Si çdo muskul, zemra bëhet më e fortë nëse stërviteni në mënyrë të vazhdueshme. Stërvitja fizike përmirëson aftësinë e zemrës për […]

nga AgroWeb më 5 May, 2022

Lëng Luleshtrydhesh Kundër Kolesterolit Dhe Pro Zemrës

Lëngu i luleshtrydheve përmban një pasuri vlerash unike shëndetësore dhe mbart veti dhe funksione mjaft të dobishme për trupin e njeriut. Akademikët dhe studiuesit kanë analizuar efektet e lëngut të luleshtrydheve në sistemin e qarkullimit të gjakut dhe kanë dalë në disa përfundime shumë të rëndësishme. Studimet e tyre provojnë shkencërisht se luleshtrydhet përmbajnë disa […]

nga AgroWeb më 29 April, 2022

Teknologjia Mund të Parashikojë Goditjen Në Zemër? Çfarë Thonë Ekspertët

Humbja e jetës nga problemet e lidhura me zemrën ndodhin papritur dhe shpesh pa paralajmërim, ndaj ato janë pothuajse të pamundura për t’u parashikuar. Por kjo mund të ndryshojë, falë teknologjisë së imazhit 3D dhe inteligjencës artificiale (AI). Studiuesit në Universitetin Johns Hopkins, po punojnë për të krijuar modele më të sakta dhe të personalizuara […]

nga AgroWeb më 26 April, 2022

Çfarë I Ndodh Shendetit Të Zemrës Kur Jeni Të Stresuar

Studimet tregojnë se 75% e njerëzve nga 20 deri në 64 vjeç janë të stresuar. Këto të dhëna tregojnë se stresi është një nga kërcënimet më të mëdha të shëndetit dhe mirëqenies. Stresi përkeqëson problemet mendore siç është depresioni dhe ankthi por edhe mund të jetë i dëmshëm për shëndetin e zemrës. Ky dëm shkaktohet […]

nga AgroWeb më 26 April, 2022

Çfarë Ndodh Me Trupin Nëse Përdorni Njëkohësisht Aspirinë dhe Ibuprofen

Përzierja e disa ilaçeve të caktuara kundër dhimbjes nuk rekomandohet as nga mjekët dhe as nga ekspertët për shkak të efekteve anësore. I tillë është rasti i ilaçeve kundër dhimbjes siç janë aspirina dhe ibuprofeni. Sipas të gjitha të dhënave të AgroWeb.org këshilla më e përhapur e mjekëve është që këto dy ilaçe dhe të […]

nga AgroWeb më 22 April, 2022

Komposto Molle Për Më Shumë Energji Dhe Shëndet – Receta e Plotë

Organizmi duhet të jetë gjithnjë i hidratuar në mënyrë që të funksionojë siç duhet. Nëse mendoni se kur teperaturat janë më të ulëta trupi nuk ka nevojë për shumë lëngje gaboheni. Në vend të pijeve të gazuara dhe të industrializuara, ekspertët rekomandojnë lëngjet sa më natyrale dhe pa konservantë. Një prej frutave që ofron një […]

nga AgroWeb më 15 April, 2022

Kombinimi i Mëngjesit Që Ndihmon Në Uljen e Kolesterolit

Trupi ka nevojë për një sasi të caktuar kolesteroli, që të kryejë funksionet e tij. Por nëse mjeku ju ka thënë se keni kolesterol të lartë, kjo do të thotë se tani detyra juaj është ta ulni atë. Cila është mënyra më e mirë për ta bërë? AgroWeb.org ju fton ta zbuloni më poshtë. Si […]

nga AgroWeb më 13 April, 2022

Rrahjet e Zemrës nga Kafja – A Duhet Të Shqetësoheni?

Nëse sapo keni mbaruar filxhanin e kafesë dhe po përjetoni disa simptoma si nervozizëm ose shtim të rrahjeve të zemrës, është e llogjikshme që mund të ndiheni të shqetësuar. AgroWeb.org ju njeh me arsyet se përse kjo ndodh dhe a duhet të shqetësoheni në këtë rast? Çfarë ndodh në trupin tuaj kur pini kafe? Kafeja […]

nga AgroWeb më 4 April, 2022

Plani 7 Ditor Që Ndihmon Në Përmirësimin E Shëndetit Të Zemrës

Sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), rreth 40 % e të rriturve nën moshën 40 vjeç kanë obezitet dhe më shumë se gjysma e të rriturve nën 60 vjeç kanë presion të lartë të gjakut. Por lajmi i mirë është se pavarësisht moshës ka shumë gjëra që mund të bëni për të […]