shendeti i zemres

Pijet që Përkeqësojnë Kolesterolin dhe Shëndetin e Zemrës

Pijet industriale të mbushura plot me sheqerna janë kudo dhe konsumohen nga shumica e njerëzve, duke nisur që nga fëmijët...

Si Ndikon Konsumi i Kafesë tek Personat që Vuajnë nga Hipertensioni

Konsumi i dy ose më shumë filxhanëve me kafe në ditë rrit dyfish rrezikun e vdekjes së parakohshme nga sëmundjet...

Cila është Lidhja mes Tiroides dhe Kolesterolit

Kolesteroli, është kryefjala e një lumi artikujsh e këshillash mjekësore për shëndetin e zemrës, por ekspertët sqarojnë se kolesteroli nuk...

Si të Kuptoni Nëse Vuani nga Mungesa e Magnezit – Shenjat që Jep Trupi

Magnezi është një nga mineralet më të rëndësishme për shëndetin e njeriut. Ai praktikisht mbështet funksionin e çdo organi dhe...

Frymëmarrja Nga Goja Mund T’ju Prishë Gjumin – Çfarë Mund Të Bëni

Ekziston një bazë shkencore shumë e fortë që tregon të gjitha efektet e dëmshme të frymëmarrjes me gojë, që nga...

Lidhja Midis Shëndetit Oral dhe Trurit – Kujdesi që Duhet të Tregoni

Rezultatet paraprake nga një studim i ri tek i cili AgroWeb.org u mbështet, treguan se njerëzit që janë gjenetikisht të...

Brokoli – Çfarë Ndodh në Organizëm Kur e Shijoni Çdo Ditë

Ekspertët e ushqyerjes së shëndetshme nënvizojnë gjithmonë rëndësinë e konsumit të rregullt të perimeve. Ato e furnizojnë organizmin me ushqyes...

Disa Produkte që Konsumojmë Çdo Ditë Janë Armiqtë e Zemrës

Dëshironi ta mbani zemrën të shëndetshme për shumë vite me rradhë? Siç e dini, rruga drejt zemrës fillon nga stomaku,...

10 Analizat Shëndetësore që Çdo Burrë Mbi 40 Vjeç Duhet të Kryejë sa më Parë

Kontrollet shëndetësore janë të rëndësishme për mbrojtjen e organizmit dhe parandalimin e sëmundjeve. Pas të dyzetave ato bëhen një domosdoshmëri...

Komposto Molle për më Shumë Energji dhe Shëndet – Receta e Plotë

Organizmi duhet të jetë gjithnjë i hidratuar në mënyrë që të funksionojë siç duhet. Nëse mendoni se kur teperaturat janë...

Kumbullat e Thara – 5 Vlerat Për Një Trup të Shëndetshëm

Kumbullat e thara, jo vetëm që janë shumë të shijshme, por edhe për tejkalimin e disa problemeve shëndetësore. Ato janë...

Gjethet e Ullirit – Mënyrat e Përdorimit për Shëndetin e Zemrës dhe të Trurit

Përdorimet e gjetheve të ullirit në mjekësinë popullore datojnë që në kohën e Egjiptit të lashtë. Asokohe, besohej se këto...

Problemet që Shkaktojnë me Zemrën Acidet Yndyrore Omega 6

Për vite me rradhë, shkencëtarët kanë dhënë mesazhe të qarta kundër yndyrnave. Sipas tyre, njeriu duhet të kufizojë sasinë e...

Çaji i Gjembgomarit për Pastrimin e Organizmit – Si ta Përgatisni dhe Përdorni

Gjembgomari është një bimë e egër që rritet në mbarë Shqipërinë dhe eksportohet fuqishëm në tregjet e huaja. Farat e...

Si të Pastroni Enët e Gjakut – Produktet Natyrale

Enët e bllokuara të gjakut janë arsyeja kryesore për shumë probleme të rrezikshme të zemrës. Arterioskleroza cilësohet si sëmundja gjatë...

Efektet negative në shëndet që shkakton frymëmarrja me anë të gojës – Si ta hiqni këtë zakon

Frymëmarrja me hundë është mënyra natyrale e trupit për të siguruar që të marrim oksigjenin që na nevojitet. Ndërsa thithja...

Çfarë Tregojnë Rrudhat e Ballit për Shëndetin e Zemrës

Sëmundjet kardiovaskulare ose siç quhen ndryshe sëmundjet e zemrës, janë ndër më të frikshmet dhe më të përhapurat në botë....

Farat e LuleDiellit për Shëndetin e Zemrës dhe Kockave

Pranojeni ose jo, farat e lulediellit janë mënyra më perfekte për të kaluar kohën. E kush nuk ka përtypur fara...

Vlerat e Lëngut të Hithrës për Zemrën dhe Organizmin

Hithra është një bimë e egër që përdoret rregullisht në Shqipëri. Lëngu i hithrës, ndoshta nuk futet në listën e...

Qershitë e Thara – 9 Përfitimet Shëndetësore që Duhet të Dini

Ky frut është një përzierje e jashtëzakonshme e aromës dhe shijes së ëmbël me vlera të shumta ushqyese. Të klasifikuara...

Tre Lugë Vaj Ulliri në Ditë për Tensionin e Lartë, Gjakun dhe Tretjen

Përfitimet shëndetësore nga konsumimi i vajit të ullirit janë fantastike për të gjithë organizmin. Jo më kot cilësohet si ilaçi...