nga AgroWeb më 8 July, 2022

Petulla të Mbushura me Djathë të Bardhë – Shije dhe Traditë

Petullat janë gjithmonë një mënyrë e mirë për të kaluar ditët e ftohta të dimrit. Këtë radhë AgroWeb.org ju sugjeron një recetë perfekte dhe me shije shumë të mirë. Nëse jeni mësuar që petullat t’i shoqëroni me djathë, këto që ju këshillojmë t’i provoni e kanë djathin brenda. Një ndryshim kaq i vogël bën dhe […]

nga AgroWeb më 22 February, 2022

Lakror me Kokosh – Receta e Traditës Gjirokastrite

Kjo recetë i përket zonës së Gjirokastrës dhe është trashëguar brez pas brezi për shekuj të tërë. Ndryshe njihet si lakrori i Libohovës dhe përgatitet me mishin e gjelit të zierë me qepë dhe petë të pjekura. Nëse nuk e keni provuar, AgroWeb.org ju sjell recetën që të mund ta përgatisni hap pas hapi siç […]

nga AgroWeb më 15 October, 2021

Pispili me Kungull Vjeshte – Tradita dhe Shija në Një Gatim

Recetat tradicionale nuk dalin kurrë jashtë preferencave, pavarësisht sa shumë i konsumoni. Madje duket sikur sa më shumë kalon koha, aq më të vyera e të kërkuara bëhen kudo. Shijet e thjeshta e shumë natyrale të gatimeve të vjetra përveçse të shijshme, janë edhe shumë të shëndetshme. Këtu futet edhe pispilia me të gjithë llojet […]

nga AgroWeb më 24 September, 2021

Këmbë Pate – Petullat e Veçanta Nga Tradita Çame

Një nga recetat që përgatitet më shpesh në shtëpitë tona është ajo e petullave. Të gjithë kemi një recetë që e konsiderojmë të preferuarën e cila pëlqehet nga të mëdhenj e të vegjël. AgroWeb.org ka publikuar versione të pafundme të tyre duke qenë se kërkohen nga lexuesit tanë. Këtë radhë ama receta vjen nga një […]

nga AgroWeb më 19 October, 2020

Jahni me Presh dhe Mish Viçi – Receta Dimërore

Preshi duke qenë se është një perime sezonale, e mira është që ta konsumoni pikërisht tani. I kombinuar me mishin e viçit, ju do të krijoni një pjatë vërtet speciale. Copat e mishit mbeten të buta dhe plot lëng, e ndërsa preshi i jep shijen e veçantë. Mund ta shoqëroni me sallata nga më të […]

nga AgroWeb më 6 October, 2020

Shija e Mrekullueshme e Japrakëve Të Furrës

Japrakët janë një shije e cila të lë të kënaqur në çdo moment. Duke qenë se gjethet e rrushit i gjejmë të freskëta vetëm gjatë muajve të verës, AgroWeb.org ju ka këshilluar t’i ruani ato me mënyrat e thjeshta. Kështu mund t’i përgatisni kurdo gjatë gjithë vitit për një shije perfekte dhe të freskët. Receta […]

nga AgroWeb më 18 June, 2020

Receta Klasike Shkodrane e Lakuriqit me Kungull

Një recetë tradicionale e qytetit të bukur të Shkodrës. Përveç tavës me krap, çorbës, jahnisë me kumbulla shahine, haxhimakules apo tespixhes, Shkodra ka traditë edhe ‘lakuriqin’. Shumë veta e njohin edhe si byrek i zbuluar, por emrin karakteristik e ka marrë pasi ky byrek nuk ka petë. AgroWeb.org ju tregon mënyrën e thjeshtë për ta […]