nga AgroWeb më 22 November, 2022

Pse Dhimbja E Shpinës Përkeqsohet Me Kalimin e Moshës – Çfarë Mund Të Bëni

Dhimbja e shpinës është ndër ankesat më tipike që vijnë me kalimin e moshës. Edhe pse nuk mund të parandalohet gjithmonë, të kuptuarit e shkaqeve mund t’ju ndihmojë të mbani nën kontroll shqetësimet. Por, çfarë fshihet pas shqetësimit, dhe a ka ndonjë gjë që mund të bëni për ta larguar atë? AgroWeb.org ju njeh me […]

nga AgroWeb më 15 September, 2022

Si Ndryshon Gjatësia e Trupit me Kalimin e Moshës – Çfarë Duhet të Bëni për Parandalim

Studimet shkencore, të cilave u referohet AgroWeb.org kanë konfirmuar se njerëzit mendojnë se janë më të gjatë seç janë në të vërtetë. Sipas shkencëtarëve, në shumicën e kohës njerëzit nuk janë të ndërgjegjshëm për faktin se me kalimin e moshës ata bëhen më të shkurtër. Gjatësia E Humbur Si Pasojë E Moshës Përllogaritjet e shkencëtarëve […]

nga AgroWeb më 8 August, 2022

3 Këshilla Që Do T’ju Ndihmojnë Të Flini Më Mirë Kur Keni Dhimbje Shpine

Dhimbjet në pjesën e poshtme të shpinës mund ta bëjnë të pamundur gjumin gjatë natës. Dhe kur nuk pushoni mirë, gjendja e shpinës tuaj mund të përkeqsohet. Sipas të dhënave të AgroWeb.org njerëzit me dhimbje kronike, duke përfshirë dhimbjen e shpinës, kanë deri në 18 herë më shumë gjasa të diagnostikohen me pagjumësi krahasuar me […]

nga AgroWeb më 1 July, 2022

Problemet me Rruazat e Shtyllës Kurrizore – Si të Kuptoni Simptomat

Ka shumë raste kur njerëzit zgjohen me dhimbje të mesit dhe anashkalojnë disa simptoma të lehta që tregojnë daljen nga vendi të diskut ndërruazor. Një gjë e tillë, shoqërohet me dobësi të gjymtyrëve, dhimbje të këmbës dhe mpirje të duarve. Disku ndërrruazor mund të dalë nga vendi për një sërë arsyesh. Me kalimin e moshës, […]

nga AgroWeb më 8 June, 2022

Hernia Diskale – Simptomat dhe Trajtimet Natyrale

Hernia diskale ndodh si pasojë e rrëshqitjes e një disku ndërvertebror që ndodhet mes rruazave të shtyllës kurrizore dhe që mundësojnë lëvizjen dhe përkuljen e shpinës. Hernia diskale shkakton vështirësi në lëvizje dhe dhimbje të forta. Disku i rrëshqitur shtyp një nga nervat e shpinës dhe këtu është edhe burimi i dhimbjes dhe mpirjes. Cilat […]

nga AgroWeb më 3 June, 2022

Dhimbja e Qafës Gjatë Natës – Si ta Evitoni Fare Lehtë

Ditët kur zgjoheni të lodhur e me dhimbje të vazhdueshme të trupit, me siguri që i keni provuar të paktën një herë në jetë dhe i mbani mend. Veçanërisht dhimbjet e qafës, si një pjesë shumë delikate dhe e ndjeshme e trupit, mund të kthehen shumë shpejt në dhimbje kronike. Shkaktarë mund të jenë faktorë […]

nga AgroWeb më 29 April, 2022

Spondiloartriti – Sëmundja Që Prek Nyjat E Shtyllës Kurrizore

Dhimbja në pjesën e poshtme të shpinës mund të jetë një shenjë e hershme që tregon se vuani nga një sëmundje e pashërueshme. Sipas “The Sun”, rreth gjashtë për qind e njerëzve me dhimbje kronike diagnostikohen me spondiloartrit aksial, ose shkurtimisht SpA aksial. Sipas organizatës “CreakyJoints”, kjo sëmundje ka tendencë të fillojë në adoleshencën e […]

nga AgroWeb më 26 April, 2022

Pozicioni që ju Ndihmon të Flini më Mirë Gjatë Natës

Pozicioni i fjetjes është një nga përcaktuesit e rehatisë gjatë natës për shumë persona. Nëse do i ndanim njerëzit në grupe do të thoshim se disa njerëz flenë në kurriz, të tjerë në anë e të tjerë barkas. Më shumë se 60% e të rriturve në Evropë flenë në njërën anë të trupit të tyre, […]

nga AgroWeb më 19 April, 2022

Të Vërtetat Dhe Të Pavërtetat Për Dhimbjet E Shpinës

Dhimbjet e shpinës janë një problem shumë i përhapur, për të cilat ekzistojnë shumë fakte dhe informacione që jo gjithmonë janë të sakta. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të zbuloni 6 fakte të pavërteta në lidhje me këto probleme. A Është I Dëmshëm Aktiviteti Fizik? Me ndihmën e një terapisti, aktiviteti fizik i vjen […]

nga AgroWeb më 14 April, 2022

Kurat Natyrale Kundër Dhimbjeve Të Nervit Shiatik

Dhimbjet e nervit shiatik vijnë në trajtat e një agonie të vërtetë. Problemet me nevin shiatik zakonisht kanë si pikënisje hernien diskale, që shkakton kompresim dhe inflamacion të shpinës. Shpesh lëndimet si pasojë e ngritjes së peshave të rënda nxisin dhimbjet e nervit shiatik. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, faktorë të tjerë rreziku janë: mbipesha, […]

nga AgroWeb më 11 March, 2022

Shqetësimet e Shpinës – Gabimet Që Bëni Çdo Ditë Dhe Si T’i Shmangni Ato

Problemet e shpinës janë ndër më zakonshmet që prekin secilin prej nesh. Ato bëhen deri edhe të padurueshme ndërsa shkaktojnë vështirësi të mëdha në lëvizje dhe aktivitetin e përditshëm. Por ajo që ne nuk dimë është se pa dashje jemi vet ne shkaktarët kryesorë të dhimbjeve të shpinës. Sipas ekspertëve të AgroWeb.org, shpina në dukje […]

nga AgroWeb më 9 March, 2022

Rreziqet Që Ju Kanosen Nga Qëndrimi Ulur Gjithë Ditën

Qëndrimi ulur në punë për orë të tëra shumë njerëzve u duket si dënim i pamerituar. Në fakt, ashtu është,  nëse vëren ndikimet e thella të qëndrimit ulur për orë të tëra në shëndetin mendor dhe fizik Jeta Sedentare Dhe Ndikimi Në Shëndet Ekspertët kanë vënë re me keqardhje se vetëm një në tre fëmijë […]