nga AgroWeb më 20 Tetor, 2020

Salmonela: Pyetje Dhe Përgjigje Për Bakterin e Rrezikshëm

Deri më tani, gjithësecili prej nesh mund ta ketë krijuar një ide për infeksionin e salmonelës, një bakter që infekton miliona njerëz në botë çdo vit. Simptomat e salmonelës shfaqen ndërmjet 24 dhe 48 orësh pas konsumit të një ushqimi të kontaminuar. Ato përfshijnë diarrenë dhe të vjellat. Sipas kërkimeve të AgroWeb.org, personi i infektuar […]

nga AgroWeb më 13 Tetor, 2020

Siguria Ushqimore – Vaksinim Falas në Ndihmë të Fermerëve për 480 mijë Krerë Bagëti

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi u shpreh se 80 mijë krerë bagëti u vaksinuan falas gjatë këtij viti në të gjithë vendin për sëmundjen e plasjes. “Po falas vaksinuam 400 mijë krerë të imta për brucelozën. Kemi nisur ndërkohë edhe vaksinimin kundër dermatozës nodulare. Mbrojtja dhe përmirësimi i shëndetit të kafshëve janë […]

nga AgroWeb më 5 Tetor, 2020

Siguria Ushqimore – Dyqanet e Mishit Drejt Standardeve Europiane

Ministri i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Eduard Shalsi tha se falë mbështetjes së Agjencisë për Zhvillim Bujqësor dhe Rural, thertorja e familjes Mnela në Lezhë i është përshtatur standardeve europiane për siguri ushqimore. “Një periudhë e re për thertoret. Të përkushtuar dhe serioz, tre djemtë e familjes Mnela ndërtuan themelet e një thertore moderne […]

nga AgroWeb më 1 Shtator, 2020

Rreziqet që Vijnë nga Konsumimi i Frutave Dhe Perimeve Pa i Larë

Frutat dhe perimet janë shëndet ndaj konsumojini sa më shumë. Kjo është këshilla që me siguri e keni dëgjuar shpesh gjatë jetës tuaj. Sa më të freskëta aq më të mira, por a duhen konsumuar ato direkt nga pema apo direkt sa i merrni nga kopështi juaj? Frutat dhe perimet janë shënet ndaj konsumojini sa […]

nga AgroWeb më 27 Gusht, 2020

A Prishet Mielli – Si Të Ruani Vlerat e Tij Sa Më Gjatë Në Shtëpi

Mielli është një produkt në dukje jetëgjatë. Megjithatë, nëse nuk i krijohen kushtet e duhura, mielli mund të prishet. Majde edhe të kthehet në burim sëmundjesh që transmetohen nëpërmjet ushqimit. Mënyra më e mirë për parandalimin e prishjes së miellit është që ta ruani në një vend të pastër dhe të sigurt. Përcaktimi i cilësisë […]

nga AgroWeb më 21 Gusht, 2020

Me Vlera Dhe i Freskët – Sa Kohë Duhet Ta Mbani Mishin Në Frigorifer

Përpara shpikjes së frigoriferëve me ngrirje, ruajtja afatgjatë e ushqimeve bëhej me ndihmën e dëborës ose motit të ftohtë. Frigoriferi u shpik për herë të parë diku në mesin e viteve 1800 dhe u desh shumë kohë që kjo pajisje të zinte vend në çdo shtëpi në mbarë globin. Falë ngrirjes, njeriu mund të ruajë […]

nga AgroWeb më 21 Gusht, 2020

Çfarë ka Brenda Mishit të Sufllaqeve – Të Vërtetat e Cilësisë Dhe Sigurisë

Sufllaqet janë një ushqim i shpejtë mjaft popullor në Shqipëri i huazuar nga Greqia dhe Turqia. Mishi shërbehet me pite, sallatë, patate të skuqura dhe salca të ndryshme. Në dukje, kjo pjatë është për të lëpirë gishtat. Në të vërtetë, a do ta dini çfarë ka brenda në mishin që po hani? AgroWeb.org ka kryer […]

nga AgroWeb më 17 Gusht, 2020

Pastrimi i Frutave dhe Perimeve Gjatë Koronavirus dhe Disa Këshilla të Tjera

Në kontekstin e pandemisë COVID-19, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit në vazhdimësi ka publikuar materiale shkencore, mbi sigurinë e ushqimit dhe COVID-19. Më poshtë ANSES, Agjencia Franceze e Shëndetit dhe Sigurisë në Ushqim, Mjedis dhe Punë ka dhënë rekomandime për ushqimin, blerjen dhe pastrimin. A mund të ha fruta dhe perime të papërpunuara pa ndonjë përgatitje […]

nga AgroWeb më 22 Korrik, 2020

AKU Bashkëpunim me Biznesin për Garantimin e Sigurisë Ushqimore

Praktikat e mira të sigurisë ushqimore për shitësit me pakicë, përmbushja e detyrimeve rregullatore dhe trajtimi i efekteve të pandemisë COVID-19 ishin në fokusin e një takimi informues për menaxherët e supermarketeve, të udhëhequr nga ekspertë të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit. Këtij takimi iu bashkuan edhe ekspertë të Projektit të Sigurisë Ushqimore të financuar nga […]

nga AgroWeb më 17 Korrik, 2020

Si Të Dalloni Në Shtëpi Nëse Shalqini Ka Nivel Të Lartë Nitrati

Sezoni i një nga frutave më të dashura të stinës, shalqinit, nisi dhe po vijon me debatet e shumta të konsumatorëve mbi nivelin e përmbajtjes së nitrateve. Ankesa të shumta të konsumatorëve shoqëruar me foto përkatëse por edhe me dëshmi mbi shijen e tjetërsuar të shalqinit që kanë blerë kanë ngritur një panik të përgjithshëm […]

nga AgroWeb më 20 Qershor, 2020

Tri Mënyrat e Sakta të Shkrirjes së Mishit të Pulës Para Gatimit

Mishi i pulës përveçse ndër më të shëndetshmit, hyn edhe tek mishrat më të parapëlqyer për shumicën e njerëzve. Gatuhet dhe konsumohet gjatë gjithë vitit për shkak të shijes së butë dhe të veçantë që ka. Ndonëse freskia është një faktor kyç në cilësinë dhe vlerat ushqyese tek çdo ushqim, amvisat zgjedhin që ndonjëherë mishrat […]

nga AgroWeb më 15 Qershor, 2020

Me Standardet e BE – Bulmeti Shqiptar Gati Për Tregjet e Huaja

Shqipëria bëhet gati të nisë eksportin e produkteve blegtorale (qumësht, gjalp, djathë) në tregjet e huaja. Zv.drejtoresha e Institutit të Sigurisë Ushqimore dhe Veterinar (ISUV), Jona Boçi, tha se, “Shqipëria është një vend në zhvillim që ka bërë ndryshime kolosale në drejtim të rritjes së sigurisë ushqimore. Nga ferma që prodhonin për vetëkonsum dhe shisnin […]

nga AgroWeb më 10 Qershor, 2020

COVID-19, Këshillat Praktike Të Mjekëve Për Sigurinë Ushqimore

Higjena dhe siguria ushqimore janë të një rëndësie parësore për çdo amvisë shqiptare. Përveç rregullit të artë të disinfektimit të përforcuar gjatë pandemisë së COVID-19, ka edhe rregulla dhe truke të tjera që mundësojnë një siguri më të madhe në kuzhinë. Ato do t’i mësoni duke lexuar më poshtë në këtë artikull të AgroËeb.org Ngroheni […]

nga AgroWeb më 4 Qershor, 2020

Si Të Dalloni Nëse Pula Që Blini Është e Skaduar

Informaliteti në sektorin e prodhimit të mishit të pulës në vend është i lartë sipas Institutit Evropian të Statistikave, Eurostat. Të dhënat e Eurostat të publikuara më herët këtë vit tregojnë se shqiptarët konsumojnë zyrtarisht vetëm 1.6 kg mish pule për frymë në vit. Mesatarja e konsumit të mishit të pulës në vendet e Bashkimit […]

nga AgroWeb më 15 Maj, 2020

Siguria Ushqimore – 4 Produktet Që Duhet Të Shmangni Për Hir Të Shëndetit

Të gjendur përpara informacioneve të shumëllojhsme, produkteve të shumëllojshme, mallrave të importuara pa cilësi, konsumatorët shqiptarë kanë si kryefjalë të përditshme sigurinë apo më saktë, pasigurinë ushqimore. Në shumë artikuj të ndryshëm, AgroWeb.org ka trajtuar gjerësisht çështje të sigurisë ushqimore, qoftë për produktet vendase ashtu edhe për ato të importuara. Sipas ekspertëve të AgroWeb.org, një  […]

nga AgroWeb më 15 Prill, 2020

Koronavirus – Forcohen Masat e Sigurisë Ushqimore

Në kushtet e situatës aktuale ku vendi është prekur nga COVID-19, Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ka forcuar masat e mbrojtjes së sigurisë ushqimore duke kërkuar regjistrimin e operatorëve profesionistë, që do shërbejnë në gjurmueshmërinë e produkteve ushqimore dhe hartimin e planit në funksion të parandalimit të përhapjes së infeksionit nga nëpunësit që janë […]

nga AgroWeb më 20 Mars, 2020

Për Shëndetin Tuaj- Kur Është Koha Që Të Ndërroni Tiganin E Vjetër

Në larminë e tenxhereve dhe tiganëve që akumulohen rregullisht në kuzhinë, shqetësimet për cilësinë dhe sigurinë ushqimore, humbasin pa dashje rëndësinë. Megjithatë, për hir të shëndetit, njeriu duhet të tregojë kujdes edhe për gjendjen e pajisjeve të përdorura në kuzhinë. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për kohën kur duhet të […]

nga AgroWeb më 16 Mars, 2020

Pse Buka Që Blini Në Furrë Nuk Duhet e Prerë

Të gjithë tashmë po zbatojnë rregulla të reja jetese me qëllim frenimin e përhapjes së koronavirusit. Një problem që është diskutuar shpesh është edhe prerja e bukës në furrat e vendit. Kështu, Shoqata e Bukes, Pastiçerise dhe Brumrave sugjeron që për arsye sigurie, buka nuk duhet të pritet më. Kjo pasi sipas tyre, prerja rrezikon […]

nga AgroWeb më 6 Mars, 2020

Infeksionet që Vijnë nga Ushqimet – Gjithnjë e Më të Vështira Për t’u Kuruar

Siguria ushqimore dhe ushqimi i mirë e i shëndetshëm, janë nga temat më të përfolura të viteve të fundit. Ky shqetësim është ngritur edhe nga mjekët të cilët tregojnë se është gjithnjë e më e vështirë për ta të kurojnë infeksionet e marra nga ushqimet. Infeksione të tilla merren zakonisht nga mishi ose nënprodukte të […]

nga AgroWeb më 20 Shkurt, 2020

Siguria Ushqimore – Gabimet Më Të Zakonshme Që Bëni Në Kuzhinë

Njerëzit preken shpesh nga sëmundjet që burojnë nga ushqimet e pasigurta ose të papërpunuara e të gatuara mirë. Helmimi nga ushqimi është një prej tyre. Helmimi shkaktohet nga ushqimi i kontaminuar nga bakteret siç janë campylobakter, salmonela, E. coli dhe listeria. Ndonjëherë helmimi shkaktohet edhe nga viruse dhe parazitë. Helmimi shoqërohet nga simptoma si të […]