nga AgroWeb më 28 July, 2022

Pse Tava E Pjekjes Deformohet Gjatë Gatimit – Si Ta Shmangni Këtë

Zhurmat e çuditshme që dëgjoni kur vendosni një tavë në furrë, janë për shkak të metalit që deformohet ndërsa zgjerohet dhe tkurret. Në fakt, kjo ndodh shpesh, veçanërisht nëse kanë disa vite përdorim ose janë shumë ta holla. Por çfarë efekti ka në gatim? A është e shëndetshme të gatuash ushqim në to? AgroWeb.org më […]

nga AgroWeb më 13 April, 2022

Gizë Apo Çelik Inoksi – Cili Tigan Është Më I Miri Për Kuzhinën Tuaj?

Të njohësh enët e gatimit është diçka e rëndësishme, që ndihmon në ruajtjen e cilësisë së ushqimit dhe në lehtësimin e procesit të gatimit. Nëse gjendeni në dilemën mes një tigani prej gize dhe një prej inoksi, vendimi se kë të zgjidhni mes të dyve mund të jetë i vështirë. AgroWeb.org në këtë artikull ju […]

nga AgroWeb më 23 March, 2022

Qeramikë, Metal apo Qelq – Si të Zgjidhni Tavën e Duhur për Çdo Gatim

Po përgatisni një kek, peshk, byrek apo patate, e përbashkëta e të gjithë këtyre ushqimeve është pikërisht tava e pjekjes. Nuk janë të pakta rastet kur duhet të zgjidhni mes modeleve të tyre dhe materialeve. A keni menduar ndonjëherë se cila është e duhura për secilën nga recetat që përgatisni? Mund të zgjidhni një tavë […]

nga AgroWeb më 30 December, 2021

Si Të Pastroni Shpejt Tavën E Gatimit Të Gjelit

Në ditën e ndërrimit të viteve kuzhina e një amvise mund të kthehet në një fushëbetejë ku kryefjala qëndron tek enët e palara, të cilat për hir të të vërtetës akumulohen shpejt në lavaman. Duke qenë se koha në dispozicion për përgatitjen sa më parë të gatimeve është e një rëndësie të madhe, amvisat duhet […]