nga AgroWeb më 26 November, 2019

Lëkundjet Nga Tërmeti – Çfarë Duhet Të Bëni dhe Si Të Mbroheni

Tërmetet janë një nga forcat më shkatërrimtare të natyrës. Ato i kanë marrë jetën mijëra njerëzve e kanë shkaktuar miliarda dollarë në dëme materiale. Pak vite më parë në Japoni u regjistrua tërmeti më i fortë në histori me një magnitudë prej 8.9 gradë të shkallës Rihter. Ditët e fundit disa qytete të Shqipërisë u […]

nga AgroWeb më 1 June, 2019

6 Tërmete në 2 Orë Shkundin Jugun e Shqipërisë – Persona të Lënduar dhe Banesa të Dëmtuara

Jugu i Shqipërisë është zgjuar sot nga lëkundje të forta tërmeti. Në vetëm dy orë, rreth 6 tërmete me magnitudë deri në 5.3 rihter më i madhi me epiqendër në Korcë janë në të gjitha qarqet e Jugut. Mediat raportojnë për disa persona të plagosur ashtu si edhe banesa të dëmtuara rëndë ndërkohë vijon të […]