nga AgroWeb më 6 May, 2022

A Mund Të Jetë Ushqimi Njëkohësisht Edhe Ilaç – Çfarë Sugjeron Shkenca

Fakti që ushqimi mund të ndikojë në shëndetin e një individi është pranuar edhe nga ekspertët e kujdesit shëndetësor në mbarë botën. Njerëzit që konsumojnë ushqim të shëndetshëm, kanë më shumë gjasa të kenë një sistem të fortë imunitar, shtatzëni dhe lindje më të sigurt. E gjithashtu rrezik më të ulët të diabetit, sëmundjeve kardiovaskulare […]

nga AgroWeb më 21 February, 2022

Si Të Humbisni Peshë Duke Ngrënë 5-6 Herë Në Ditë

Humbja e peshës vjen nga menaxhimi i kalorive që konsumoni gjatë ditës. Vetëm në një kilogram të vetëm të peshës trupore gjenden 3500 kalori. Një deficit në kalori prej afro 500 kalorish në ditë do të rezultojnë në një humbjen e një kg të peshës në javë. Ngrënia e vakteve të shpeshta gjatë ditës është […]

nga AgroWeb më 1 February, 2022

Zakonet E Të Ushqyerit Që Dëmtojnë Shëndetin Tuaj Pas Të 60-tave

Pavarësisht nëse sapo keni hyrë në të 60-tat apo i keni mbushur tashmë, trupi juaj pëson shumë ndryshime. Për këtë arsye është shumë e rëndësishme të ushqeheni shëndetshëm dhe të ushtroheni rregullisht. Ju duhet të dini se ashtu siç ka me qindra zakone që ju ndihmojnë të kujdeseni për shëndetin, ashtu ka edhe disa që […]

nga AgroWeb më 14 January, 2022

5 Arsye Pse Dieta Nuk Funksionon Për Të Gjithë Njësoj

Në shumicën e rasteve, dietat nuk janë efektive për t’i ndihmuar njerëzit të humbin peshë dhe ta mbajnë atë. Në një hulumtim ku AgroWeb.org u bazua, studiuesit argumentuan se dieta në fakt çon në shtim të peshës. Ekspertët thonë se kjo është pjesërisht për shkak të mënyrës se si janë ndërtuar shumica e dietave. Ato […]

nga AgroWeb më 1 December, 2021

Si T’i Jepni Shije Recetave Tuaja Pa Përdorur Erëza

Nëse keni filluar të reduktoni sasinë e natriumit, ky artikull është i duhuri për të mësuar disa sekrete të reja gatimi që do t’ju ndihmojnë të shtoni më shumë shije në gatimet tuaja. Dhe pse erëzat janë gjithmonë një zgjedhje përfekte për t’i shtuar shije pjatës tuaj, AgroWeb.org ju njeh më poshtë me disa opsione […]

nga AgroWeb më 25 October, 2021

Ushqimet Më Të Mira Që Duhet Të Konsumoni Gjatë Vjeshtës

Ndërkohë që stinët po ndryshojnë, vjeshta sjell arsenalin e saj të produkteve të shijshme. Këto produkte të shëndetshme dhe të preferuara për shumë nga ju, gjenden lehtësisht nëpër ushqimore dhe janë plot me lëndë ushqyese. AgroWeb.org ju fton të mësoni se cilat nga produktet e stinës janë më të mirat! Kungulli Të gjitha varietetet e […]

nga AgroWeb më 22 April, 2021

Buka Me Ullinj, Kryevepra e Shijes – Si Ta Bëni Vetë

Kjo është receta fantastike e bukës së përgatitur në shtëpi me ullinj, erëza e hudhër. Një shije mahnitëse që shoqëron e i shton lezetin çdo gatimi po aq sa të kënaq nepsin e oreksin duke e ngrënë edhe thjeshtë pa asnjë ushqim tjetër shtesë. E ngrohtë, pak krokante nga jashtë dhe e butë brenda, buka […]

nga AgroWeb më 30 December, 2020

Siguria Ushqimore Nis Në Shtëpi – Faktet që Duhet t’i Dini

Problemet shëndetsore që shkaktohen nga ushqimet prekin shumicën e njerëzve në botë dhe në Shqipëri. Gjithçka lidhet me rëndësinë e garancisë së sigurisë së ushqimit që ne konsumojmë. Konsumatorët kanë nevojë për siguri që ushqimi që ata konsumojnë nuk është i ndotur me baktere të dëmshme, parazitë, viruse, toksina dhe kimikate. Ndaj dhe AgroWeb.org duke […]