Ushqimi

Ja Çfarë Ndodh në Organizëm Nëse nuk Hani një Vakt

Na ndodh të gjithëve që për shkak të angazhimeve të ndryshme të mos kemi kohë për të ngrënë një vakt...

Rreziqet Shëndetësore që Vijnë nga Mizat që Prekin Ushqimin

Deri më tani kemi menduar se mizat që prekin ushqimin nuk janë të dëmshme por vetëm bezdisëse. Por studimet, të...

Faktorët që Ndikojnë në Rritjen e Kolesterolit të Keq

Trupi juaj ka nevojë për kolesterol, në mënyrë që të ndërtojë qelizat e shëndetshme. Megjithatë, nivelet e larta të kolesterolit...

Agjërimi për 3 Ditë – Si e Rigjeneron Trupin dhe Qelizat

Kufizimi i ushqimit edhe për tre ditë mund të rigjenerojë të gjithë sistemin imunitar të njeriut. Këtë e thotë një...

5 Gabimet që Nuk ju Lejojnë të Humbisni Peshë

Humbja e peshës nuk është diçka e lehtë. Kërkon punë të palodhur, përkushtim, motivim të fortë dhe ndjekjen e një...

Përse Nuk Duhet të Pini Ujë Gjatë Ngrënies së Ushqimit

Nëse shkoni në një restorant në një vend perëndimor, ka të ngjarë të merrni një gotë të madhe me ujë...

6 Shenja që Tregojnë se Jeni Vërtet të Uritur

Nevoja për ushqim mund të shfaqet në më shumë se një mënyrë. Në të vërtetë ka disa shenja dhe simptoma...

Ushqimi më i Mirë i Vjeshtës për të Humbur Peshë

Është ajo periudhë e vitit kur ideja për t’u çlodhur mund të tingëllojë pak më tërheqëse sesa të filloni të...

6 Ushqimet e Vjeshtës që do t’ju Ndihmojnë të Flini më Mirë

Siç mund ta dini tashmë, të rriturit duhet të flenë jo më pak se 7 orë në natë, por për...

Arsyeja Befasuese Përse Ju Ndiheni Të Jeni Të Fryrë – Këshilla Se Si Ta Parandaloni

Nëse keni qenë duke luftuar me fryrjen e barkut, nuk jeni vetëm! Për fat të mirë, dietologia e njohur Abbey...

A Është Vërtetë i Dëmshëm Qëndrimi në Këmbë Gjatë Ngrënies?

Shumë njerëz mendojnë se të hash ushqim ndërkohë që qëndroni në këmbë nuk është diçka për të shqetësuar. Në fund...

Shëndeti i Zemrës Nis Nga Stomaku – Kujdesi që Duhet të Kini

Për vite të tëra na kanë këshilluar që të kemi kujdes me darkat me mish, pasi studime të shumta treguan...

4 Kombinime Ushqimesh Që I Falin Organizmit Tuaj Shëndet Të Plotë

Sipas studimeve të shumta të kryera ndër vite, kombinimi i disa ushqimeve të caktuara, mund të bëjë që lëndët ushqyese...

6 Këshilla Praktike nga Mjekët Kundër Mbipeshës dhe Obezitetit

Obezitet është një sëmundje kronike që ,mund të shkaktojë shumë dëme në organizëm. Organizata Botërore e Shëndetësisë e cilëson atë...

Efektet në Shëndet Nëse Hani Darkë Vonë – Cilat Ushqime Këshillohen

Angazhimet e ndryshme shoqërore e familjare por edhe oraret e tejzgjatura të punës janë disa ndër faktorët që detyrojnë njerëzit...

7 Llojet Më Të Zakonshme Të Patogjenëve Që Vijnë Nga Ushqimi – Ushqimet Më Të Rrezikuara

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) vlerëson se rreth 48 milionë njerëz sëmuren nga patogjenët që vijnë nga...

Inflamacioni i Shkaktuar nga Ushqimi – Kujdesi që Duhet të Tregoni

Sëmundjet e zemrës janë një nga shkaqet kryesore të vdekjeve në të gjithë botën. Disa nga shkaqet e sëmundjeve të...

Çfarë Duhet të Dini Përpara se të Filloni një Dietë

Trendet e reja të dietave premtojnë të bëjnë mrekulli për humbjen e peshës. Zhurma e madhe në mediat sociale në...

Cilat Janë Efektet Anësore e të Ngrënit Para Stërvitjes?

Shumë dashamirës të fintesit shpesh përballen me pasojat negative të të ngrënit para stërvitjes. Dhe kjo vetëm për shkak të...

A Duhet të Hani Ushqime Tradicionale për një Trup në Formë

Ushqimi mund t’ju çojë në një kohë, vend dhe në një kulturë tjetër, prandaj gatimet tradicionale janë një mënyrë që...

Umami dhe Kokumi – Dy Fjalë të Reja Për të Përshkruar Ushqimin

Mund të mos i keni dëgjuar, por Umami dhe Kokumi kanë fituar mjaft popullaritet në botë, sidomos në kohët e...