vaktet ushqimore

Mëngjesi i Shëndetshëm – A ju Ndihmon të Mbani Trupin në Formë?

Shkencëtarët në mbarë globin kanë kryer me dhjetëra e qindra studime në lidhje me çështjen e nxehtë të mbipeshës. Ata...

Kur Është Koha e Duhur për të Përdorur Vajin e Peshkut për Shëndetin

Marrja e suplementëve të acideve yndyrore omega-3 është e dobishme për shëndetin e organizmit. Megjithatë, përfitimi i të gjitha vlerave...

Si të Merrni Lëndët Ushqyese Kur Nuk Konsumoni Vaktet e Rëndësishme

Ju mund të gjendeni në një periudhë të jetës ku jeni shumë të zënë dhe të stresuar saqë harroni edhe...

Sëmundjet që Shkaktohen nga Shmangia e Vakteve

Ata që i shmangen vakteve përballen me nivele në rritje të glukozës dhe një përgjigje të vonë të insulinës që...

9 Ushqime të Shëndetshme që Mund të Konsumoni pas Orës 8 të Darkës

Të gjithë e kemi përjetuar atë ndjenjën e urisë gjatë orëve të vona të natës. Fatkeqësisht, të ngrënit vonë shpesh...

Ngrënia e Ushqimit në Këtë Orë Zvogëlon Rrezikun e Diabetit – Këshillat e Mjekëve

Nëse zgjoheni vonë dhe e konsumoni mëngjesin vonë ose e shmangni atë, mund t’ju duhet të ndryshoni këtë zakon jo...

Tre Sëmundjet që Shmangni Duke Ngrënë Vakte të Rregullta Ushqimore

Mënyra e të ngrënit, planifikimi, koha dhe frekuenca e vakteve janë elementë të pandashëm të një stili jetese të shëndetshme....

Sa Vakte Duhet të Hani në Ditë – Zbuloni të Vërtetën Interesante

Mëngjesi, dreka dhe darka janë konsideruar gjithmonë vakte të mjaftueshme për të plotësuar nevojat për ushqim të njeriut. Kohët e...