nga AgroWeb më 13 Dhjetor, 2019

Luleakulli – Bima që Ndihmon Organizmin të Jetojë Gjatë

Në latinisht, emri i luleakullit është ‘sempervivum’ dhe përkthehet ‘ jeto përgjithmonë,’ duke rrëfyer kështu vetitë e mrekullueshme të saj. Luleakulli përdoret shpesh në mjekësinë popullore për shkak të aftësive luftuese kundër inflamacionit dhe nxitëse të urinimit. Luleakulli përmban taninë, vajra esencialë, acid malik, rrëshirë, acid methanoik e të tjerë. Shumë studime kanë konfirmuar se […]

nga AgroWeb më 13 Gusht, 2018

Nis Vjelja e Aronias Shqiptare – Fruti Medicinal Më i Kërkuar në Treg

Një nga frutat me veti të rralla medicinale dhe vlera të forta mjekësore, Aronia e kultivuar në Shqipëri tashmë gjendet në treg. Këto ditë disa fermerë, të cilët kanë kultivuar këtë frut të bekuar kanë nisur vjeljen e Aronias ndërkohë që kërkesa për blerjen e tyre sa vjen dhe rritet. Në Maqellarë të Dibrës, fermeri […]

nga AgroWeb më 10 Nëntor, 2017

Pija e Arrave të Njoma, Ndihma e Parë për Shëndetin!

Receta e kësaj pijeje gjendet në librat e vjetër, shënimet e lashta të ekspertëve bimorë apo në shtëpitë e aristrokratëve Pija e arrave të njoma konsiderohet si një nga më të shijshmet dhe më kurueset në botë. Në mjekësinë popullore, kjo pije është përdorur për qindra vite me rradhë si kurë natyrale për shumë probleme […]

nga AgroWeb më 21 Shtator, 2017

Spinaqi i Kuq Perimja Që Lufton Aneminë

Në Shqipëri, disa fermerë po kultivojnë këtë kulturë ende të panjohur për tregun vendas, bazuar në disa porosi të limituara. Spinaqi i kuq është unik në shije dhe në vlera. Ndonëse i rrallë për t’u gjendur në tregjet e fruta-perimeve, krahas shijes së tij të lehtë dhe delikate, ai është një burim fantastik plot vlera […]