nga AgroWeb më 9 March, 2022

Farat E Linit – Sasia E Rekomanduar Ditore Për Të Shmangur Efektet Anësore

Farat e linit njihen për përmbajtjen e lartë të fibrave dhe për përfitimet që falin për shëndetin e zemrës. Por për të përfituar prej tyre është e rëndësishme të dini sasinë që duhet të konsumoni në ditë. Përgatija e recetave që përfshijnë këto fara mund t’ju ndihmojë të arrini vlerën e rekomanduar ditore. Ju mund […]

nga AgroWeb më 9 November, 2017

Farat e Kërpit, Përfitimet e Pafundme dhe Përdorimet për Shëndetin

Farat e kërpit janë një burim i shkëlqyer i yndyrnave të shëndetshme, proteinës, fibrës dhe antioksidantëve. Ato pakësojnë rrezikun e shfaqjes së disa sëmundjeve. Farat mund të përfshihen shumë thjeshtë nëpër sallata e lëngje frutash, por mund të konsumohen edhe me kos apo tërshërë. Kur farat bëhen pjesë e një regjimi të shëndetshëm ushqimor, ato […]