nga AgroWeb më 9 December, 2022

Kujdesi për Bimën e Aloe Verës në Shtëpi – Hapat që Duhet të Ndiqni

Bima e aloe verës preferon zonat tropikale, megjithatë ajo përshtatet në klima nga më të ndryshmet. Aloe vera është një bimë tepër praktike dhe mjaft e mirë për tu mbajtur në shtëpi. Përkujdesja për rritjen e saj nuk kërkon shumë mund, për sa kohë mësoni hapat bazë. Me përpjekje minimale, kjo bimë mund të jetojë […]

nga deni.comora më 7 December, 2022

Studimi: Rrjetet Sociale Mund t’ju Ulin Vetbesimin

E keni menduar ndonjëherë se si do të ishte shëndeti juja mendor në një botë pa rrjete sociale? Është pothuajse e paimagjinueshme, por do të ishtë shumë e shëndetshme. Si Ndikojnë Rrjetet Sociale Tek Shëndeti Mendor Studimet të cilave u referohet AgroWeb sugjerojnë disa efektet anësore si dhe përfitime që vijnë nga përdorimi i tyre. […]

nga AgroWeb më 30 November, 2022

Zbulim i rëndësishëm! Shkencëtarët krijojnë ilaçin që ngadalëson sëmundjen e Alzheimerit

Shkencëtarët e kanë konsideruar si tejet të rëndësishëm zbulimin e një ilaçi që besohet se ngadalëson shkatërrimin e trurit nga sëmundja e njohur si Alzheimer, forma më e shpeshtë e harresës. Megjithatë, ilaçi lecanemab ka efekt të vogël dhe ndikimi i tij në përditshmërinë e njerëzve të prekur nga kjo sëmundje është duke u diskutuar. […]

nga AgroWeb më 19 November, 2022

Paracetamoli – Studimi Zbulon Efektin Anësor të Çuditshëm

Paracetamoli mund të prodhojë një efekt anësor të çuditshëm që ndryshon perceptimin tuaj për rrezikun, sipas një studimi të ri. Një ekip shkencëtarësh në Universitetin Shtetëror të Ohajos në SHBA zbuluan se njerëzit po rrezikojnë shëndetin e tyre më shumë sesa ata që u jepet një placebo. Neuroshkencëtari Baldwin Way, bashkëautor i studimit, tha: “Acetaminophen duket se […]

nga AgroWeb më 18 October, 2022

Fermerët duan të braktisin tokat/ Rritja e kostos së mbjelljeve po i falimenton

Bilbil dhe Ilirjana Tabaku janë një çift bashkëshortësh  nga Çanakaj në Lushnjë, që prej më shumë se 15 vitesh meren me kultivimin e perimeve në sera diellore. Për çiftin e fermerëve ky vit nuk quhet i suksesshëm edhe pse domatja e cila ata kanë prodhuar shitet me çmim 80 lekë kilogrami. Çmimet e larta të inputeve bujqësore, […]

nga AgroWeb më 4 October, 2022

Kambana alarmi për bujqësinë, importi i zarzavateve rritet me 45% në 8-mujor

Teksa fermerët shqiptarë ankohen se, prodhimet e tyre po shiten nën kosto, tezgat me ushqime në pikat e pakicës janë “pushtuar” nga produktet e importit. Të dhënat zyrtare nga INSTAT tregojnë se gjatë 8-mujorit 2022 u vu re një rritje e pazakonte e importit të zarzavateve në sasi me 45.6% në krahasim me të njëjtën […]

nga tesi.kerenxhi më 21 September, 2022

Zbulohet bakteri i rrezikshem te salsiçet “Wudy”, AKU jep alarmin: Mos i hani, kthejini ku i keni blerë!

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka njoftuar për konstatimin e një bakteri të rrezikshëm në disa prodhime të markës së salsiçeve Wudy që shiten në Shqipëri. Bëhet fjalë për bakterin “Listeria monocytogenes”, i cili nëse futet në sistemin tretës mund të shkaktojë një mori problemesh. AKU thekson se gjithçka ka ndodhur pas një njoftimi nga sistemi […]

nga AgroWeb më 16 September, 2022

Eliminoni Erën e Keqe të Frigoriferit me Këto Metoda të Thjeshta Natyrale

Frigoriferi është një nga paisjet më të përdorura në shtëpi pasi punon në çdo orë të ditës prandaj dhe organizimi i tij është një nga hallkat më të rëndësishme të kuzhinës. Imagjinoni të gjithë herët që keni hapur frigoriferin dhe ju ka pushtuar një miks aromash të këqija. Magazinimi i një morie ushqimesh sëbashku mund […]

nga AgroWeb më 16 September, 2022

Si të rrisni rigonin në kushtet e shtëpisë

Rigoni është një bimë që është pjesë e pandashme e shumë prej recetave shqiptare të gatimit. Kjo bimë bujare përdoret edhe në mjekësinë popullore. Ajo rritet në kushtet e shtëpisë por edhe në natyrë. Mjafton pak kujdes nga ana juaj dhe kohë e mjaftueshme për të pasur mundësinë që të shfrytëzoni vlerat e rigonit të […]

nga AgroWeb më 13 September, 2022

EMA miraton vaksinën e modifikuar për Omicron-in

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ka rekomanduar autorizimin e një doze të modifikuar të vaksinës kundër koronavirusit të kompanisë Pfizer-BioNTech. Kjo dozë përfshin mbrojtjen nga dy variantet e fundit të Omicron-it, teksa shtetet evropiane po tentojnë të fuqizojnë fushatat e imunizimit të popullsisë para dimrit. EMA tha më 12 shtator se studimet laboratorike sugjerojnë se […]

nga AgroWeb më 12 September, 2022

Ndryshimet mes Ullinjve Jeshilë dhe atyre të Zinj

Ullinjtë jeshilë apo të zinj? Cilët janë të preferuarit tuaj? Ngjyra e ullinjve shpesh përbën një faktor në përzgjedhjen e këtij fruti të rëndësishëm, si në rastin e njerëzve që janë të ndarë mes çokollatës së zezë apo asaj me qumësht. Zgjedhja mes dy ullinjve është tërësisht personale, siç është përzgjedhja e muzikës apo parfumit, […]

nga AgroWeb më 22 August, 2022

Kujdesi që Duhet të Tregoni për Sistemin Tretës Gjatë Natës

Xhenxhefili është një nga miqtë më të mirë të sistemit tretës të njeriut. Mjafton një dozë e vogël me xhenxhefil përpara ushqyerjes dhe do të ndiheni shumë në formë. Në këtë artikull të AgroWeb.org, do të mësoni se si të përgatisni një kurë natyrale të çmuar për sistemin tretës me disa përbërës të thjeshtë: xhenxhefil, […]