Makarona të Furrës Me Mishin e Gjelit të Detit

250 0

Mishi i gjelit të detit kombinohet shumë mirë me orizin ose makaronat.

Për tifozët e makaronave, AgroWeb.org sjell një recetë shumë interesante, të cilën mund ta shfrytëzoni në ditët e para të vitit të ri kur ju mungon dëshira dhe ngazëllimi për t’ju kthyer banakut të gatimit.

Bëhët fjalë për kombinimin e makaronave me mishin e gjelit të detit, djathin kaçkavall dhe erëzave të ndryshme.

Makarona të Furrës Me Mishin e Gjelit të Detit

Për përgatitjen e kësaj recete ju nevojiten:

200 gramë makarona (forma sipas preferencës)

3 lugë gjelle gjalpë

Treçerek filxhan çaji qepë të grira hollë

Treçerek filxhan çaji selino të grirë hollë,

1 filxhan çaji me sallam të prerë në kubikë

3 lugë gjelle miell

2 gota e gjysmë qumësht

Gjysëm luge çaji trumzë të thatë,

1 lugë çaji kripë

Një majë luge çaji piper të zi

2 filxhanë çaji djathë kaçkavall

2 filxhan çaji mish i gjelit të detit.

Opsionale:

Karrota dhe bizele të ngrira

Përgatitja:

Ziejini makaronat në tenxhere, kullojini dhe lërini mënjanë.

Merrni një tavë qelqi dhe lyejeni me pak gjalpë.

Kaurdisni qepën dhe selinonë në një tenxhere të thellë, shtoni copat e sallamit dhe miellin.

Përziejini deri sa të kombinohen mirë me njëri tjetrin.

Shtoni qumështin, makaronat, mishin e gjelit të detit dhe perimet e ngrira nëse keni vendosur të përfshini edhe ato në gatim.

Më pas, të gjithë përmbajtjen e tenxheres hidheni në tavë.

Në një tigan kaurdisni thërrimet e bukës me një lugë gjelle gjalpë të shkrirë dhe bashkë me djathin e grirë kaçkavall hidheni në sipërfaqe të tavës.

Lërini makaronat të piqen për 25-30 minuta deri sa sipërfaqja e tyre të ketë marrë një ngjyrë të artë.

Këtë pjatë mund ta servirni duke e shoqëruar me sallata të ndryshme: barishtesh, perimesh të skarës, turshi, supa perimesh ose domatesh./AgroWeb.org