Hernia – Kurat më të Mira Natyrale për Lehtësimin e Dhimbjeve

3.4k 1

Hernia është një problem mjekësor që shkakton shumë dhimbje e që ndonjëherë mund të të marrë jetën.

Ky problem kërkon trajtim mjekësor, por ka edhe disa kura natyrale që mund ta plotësojnë atë.

Hernia ndodh kur një organ i caktuar depërton në të çarën e një muskuli apo një indi rrethues.

Hernia është më e përhapur në zonën e barkut por mund të shfaqet edhe në pjesën e sipërme të kofshës, kërthizë dhe ije.

Kurat Natyrale Kundër Hernies

Lëngu i Aloe Verës

Aloe vera përmban përbërës natyralë kundër inflamacionit.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org lëngu i saj rekomandohet për njerëzit që përjetojnë dhimbje nga hernia dhe duhet pirë esëll çdo mëngjes për kohëzgjatjen e dhimbjes.

Kompresat E Ftohta

Hernia shoqërohet me inflamacion, skuqje dhe dhimbje barku.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org kompresat e ftohta në zonën e caktuar pengojnë përhapjen e dhimbjes, inflamacionit dhe fryrjes.

Xhenxhefili

Xhenxhefilin mund ta konsumoni si lëng ose në formën e tij natyrale.

Ai mbron stomakun dhe ezofagun nga akumulimi i lëngjeve gastrike që ndodhin në rastin e hernias.

Jamballi (Likuirica)

Hernia mund të shkaktojë dëme të shtresës së stomakut dhe të ezofagut.

Lëngu i jamballit ka efekt shërues për këto zona të trupit.

Çaji i jamballit mund të stimulojë rritjen e indeve të dëmtuara dhe të zbusë dhimbjen.

Rënia Në Peshë

Mbipesha është një faktor rreziku për pacientët e prekur nga hernia.

Nëse humbisni në peshë, trupi do të ketë më pak presion dhe simptomat mund të zhduken në mënyrë natyrale.

Hani vakte të vogla që stomaku të ketë një punë më të lehtë.

Ndërkohë, AgroWeb.org ju këshillon të shmangni ushqimet pikante dhe acidike që treten me vështirësi.

Këto ushqime nxisin inflamacionin në shtresën e stomakut dhe vështirësojnë shërimin.

Piperi I Zi

Piperi i zi pluhur qetëson indet e stomakut dhe zbut inflamacionin.

Ai stimulon shërimin e zonave të trupit që janë prekur nga hernia.

Stresi

Stresi dhe ankthi është një faktor madhor për formimin e hernias.

Hormonet e stresit dobësojnë organet dhe metabolizmin.

Kryeni aktivitet të lehtë fizik, bëni masazhe dhe terapi aromash kundër stresit.

Merreni Shtruar Me Palestrën

Aktivtetet e stërmundimshme fizike siç është ngritja e peshave të rënda ndikon ndjeshëm në shfaqjen e hernias.

Pini shumë lëngje dhe ushqehuni me ushqime të pasura me fibër që të lehtësoni lëvizjen e zorrëve.

Lëngjet e Perimeve

Lëngjet e karrotës, spinaqit, qepës dhe brokolit janë të shkëlqyera kundër inflamacionit dhe dhimbjeve të hernias.

Ato përshpejtojnë shërimin nga hernia.

Shtoni pak kripë në këto lëngje që të përmirësoni efektin e tyre.

Kurat e mësipërme duhen marrë në konsideratë si trajtime shtesë për shërimin e shpejtë në shumicën e rasteve të hernias.

Problemet serioze të hernias duhen trajtuar me ndihmë të specializuar mjekësore./AgroWeb.org

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.