Fuqia e Lëngut të Kumbullës për Tretjen e Mirë dhe Shëndetin e Stomakut

7.5k 1

Lëngu i kumbullave të thata ka bërë për vete shumë njerëz në botë falë aftësisë që ka për të zgjidhur problemin e mundimshëm të konstipacionit.

Ky lëng ngjyrë vjollcë është i pasur me antioksidantë dhe substanca të tjera që përmirësojnë shëndetin nga këmbët tek koka.

Nëse jeni në kërkim të një mënyrë natyrale për të përmirësuar tretjen, dendësinë kockore, zorrën e trashë, shëndetin e zemrës e të tjerë, atëherë duhet të konsumoni më shumë nga ky lëng.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për të gjitha vlerat që ofron lëngu i kumbullave të thata.

Si Përgatitet Lëngu i Kumbullave Të Thata

Nxjerrja e lëngut nis pas tharjes së kumbullave.

Në fillim ato vendosen në ujë të nxehtë dhe valohen deri sa frutat të nisin e të shpërbëhen.

Më pas e gjithë masa filtrohet dhe pjesa e mbetur është një lëng i shijshëm dhe i pasur me fibër dhe përbërës të tjerë.

Vitaminat Dhe Mineralet

Një gotë e vetme nga ky lëng përmban shumë vitamina, minerale dhe polifenolë.

Kumbullat e thata përmbajnë në veçanti shumë magnez, kalium, fosfor, selenium, mangan dhe zink.

Ato janë të pasura edhe me vitaminë C, thiaminë, vitaminë B-6, vitaminë A, E dhe K.

Vlerat e Lëngut Të Kumbullave Të Thata

Kundër Konstipacionit

Ky lëng përmban shumë fibër dhe një përbërës natyral të quajtur sorbitol që ndihmon për jashtëqitjen dhe lehtëson lëvizjen e zorrëve.

Për më tepër, ky lëng ofron zgjidhje afatgjatë kundër konstipacionit.

Kocka të Forta.

Antioksidantët tek frutat dhe perimet luftojnë radikalet e lira që gërryejnë kockat dhe përshpejtojnë frakturat dhe thyerjet.

Lëngu i kumbullave të thata përmirëson dendësinë kockore dhe i bën ato më të forta sepse përmban shumë kalçium, magnez dhe vitaminë K.

Shëndeti I Zorrës Së Trashë

Studimet shkencore janë të pamjaftueshme, megjithatë ato konfirmojnë se lëngu në fjalë nxit rritjen e shëndetshme të qelizave të zorrës së trashë.

Shëndeti I Stomakut

Fibra tek lëngu i kumbullave të thata përmban shumë fibër.

Kjo e fundit ofron ushqyes të dobishëm për florën bakteriale në stomak dhe rrjedhimisht ofron ekuilibrat e duhur të baktereve.

Shëndeti I Zemrës

Lëngu i kumbullave të thata ka një ndikim pozitiv në uljen e kolesterolit dhe tensionit të gjakut.

Konsumi i 12 kumbullave të thata në ditë mund të ulë ndjeshëm kolesterolin duke përmirësuar shëndetin e zemrës.

Mirëmbajtja e Peshës

Shumë studime kanë nxjerrë në pah se kumbullat e thata nuk e rrisin menjëherë glukozën në gjak dhe se ulin nivelin e sheqernave në gjak.

Kumbulla e thatë përmban sorbitol, një substancë që përdoret si një alternativë e sheqerit për diabetikët.

Shëndeti i Mëlçisë

Ekspertët konfirmojnë se kumbullat e thata kanë një ndikim shumë pozitiv në shëndetin e mëlçisë.

Ato munden të parandalojnë një sërë problemesh shëndetësore të këtij organi.

Si Ta Përgatisni Në Shtëpi

Përbërësit

1 filxhan çaji me kumbulla të thata

5 filxhanë çaji me ujë të pijshëm.

Përgatitja

AgroWeb.org ju udhëzon të vendosni ujin në zjarr dhe pasi të ketë marrë valë hidheni në një kavanoz qelqi ku keni shtuar më parë kumbullat e thata dhe pa bërthamë.

Mbulojini kumbullat me ujë dhe lërini të qëndrojnë për 24 orë.

Më pas futeni përmbajtjen e kavanozit në një mikser deri sa lëngu të jetë kompakt.

Përdorni një napë dhe filtrojeni.

Nëse keni nevojë për më shumë ëmbëlsi përdorni mjaltë.

Kujdes

Konsumi i tepërt i këtij lëngu shkakton diare dhe gazra të tepërt por edhe urth./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.