Hiperinsulina – Nga se Shkaktohet dhe si të Ruani Nivelin e Sheqerit në Gjak

1.6k 0

Hiperinsulina lidhet me faktin se sasia e insulinës në gjak është më e lartë se nivelet normale.

Edhe pse shpesh shoqërohet me diabetin e tipit 2, ajo në vetvete nuk është një formë e diabetit.

Insulina është një hormon që prodhohet nga pankreasi, i cili ndihmon në rregullimin e sheqerit në gjak.

Hiperinsulina është një shenjë e një problemi më të thellë.

Ajo shpesh herë shkaktohet nga rezistenca ndaj insulinës, një gjendje në të cilën trupi juaj nuk reagon mirë ndaj efekteve të këtij hormoni.

Rezistenca ndaj saj përfundimisht mund të çojë në zhvillimin e diabetit të tipit 2.

Kjo ndodh kur pankreasi nuk është më në gjendje të kompensojë duke sekretuar sasi të mëdha të insulinës që kërkohen për të mbajtur sheqerin në gjak normal.

Nga se shkaktohet Hiperinsulina

Të dhëna kanë tregaur se faktor mund të jetë një tumor i rrallë i qelizave prodhuese të insulinës në pankreas (insulinoma).

Por nga ana tjetër edhe rritja e qelizave prodhuese të insulinës në pankreas (nesidioblastosis) ndikon në shfaqjen e këtij problemi shëndetësor.

AgroWeb.org sugjeron disa ushqime që ndihmojnë në ruajtjen e nivelit të sheqerit në gjak :

Mustaqet e misrit

Mustaqet e misrit,sipas të dhënave të AgroWeb.org,ndihmojnë organizmin në uljen e nivelit të sheqerit në gjak. Ai mund të përdoret si çaj,por gjithmonë duhet të konsultoheni me mjekun tuaj para përdorimit.

Kanella

Kanella është një erëz e shkëlqyer për shëndetin e njeriut dhe veçanërisht për diabetikët.

Ajo ndihmon në uljen e nivelit të sheqerit në gjak,përmirësimin e ndjeshmërisë ndaj insulinës (sa më e madhe të jetë ndjeshmëria ndaj insulinës,aq më pak sasi insulinë kërkon trupi),pengon luhatjet e glukozës në gjak.

Sipas ekspertëve,të cilëve AgroWeb.org iu referohet,kanella mund të imitojë insulinën dhe të përmirësojë ndjeshmërinë ndaj këtij hormoni.

Hudhra

Hudhra ndihmon në uljen e nivelit të sheqerit në gjak dhe përmirëson ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe sekretimin e saj. Ajo rekomandohet të hahet e freskët sepse ushqyesit e saj janë më të dobishëm.

Arrorët

Arrorët janë gjithashtu të pasur me proteina me bazë bimore,acide yndyrore mono-të-pangopura,antioksidantë, vitamina e minerale si magnezi dhe kaliumi. Ato duhen konsumuar pa e tepruar dhe në variantin e papërpunuar të tyre.

Arrorët më efikasë për uljen e sheqerit në gjak janë bajamet, arrat, kikirikët, fistikët dhe shqemet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.