Çfarë Tregon Gjuha Për Shëndetin Tuaj – Rastet kur Duhet të Merni Ndihmë nga Mjeku

3k 0

Djegie, myk apo gungat e vogla në gjuhë janë simptoma të pa dëmshme, por mund të jenë alarme të vogla rreth shëndetit tuaj.

Infeksionet, stresi, mjekimet e ndryshme apo edhe mosha mund të krijojnë shenjat e tyre që shfaqen menjëherë në gjuhë.

AgroWeb.org në këtë shkrim do t’ju shpjegojë se çfarë sinjalesh jep gjuha për shëndetin tuaj dhe kur është koha të vizitoheni  tek mjeku apo dentisti.

Gjuha e bardhë

Shenjat e bardha në gjuhë mund të jenë një simptomë e infeksioneve të gojës.

Shpesh shfaqen pas ndonjë sëmundje dhe mjekimit me ilaçe të forta si antibotiku.

Përdorimi i barnave të forta për një kohë të gjatë prish balancën e baktereve në gojën tuaj, duke shkaktuar myk.

Nëse shenjat e bardha zgjasin kjo tregon se vuani nga ndonjë infeksion.

Leukoplakia është një ndër shkaqet kryesore që shkakton “gjuhën e bardhë”.

Nëse shtresa e bardhë nuk zhduket edhe pas një kohe të gjatë ju duhet të vizitoheni  patjetër tek mjeku apo dentisti juaj.

Gjuha kafe

Nëse gjuha juaj mer nunaca të kafes dhe fillon e nxihet gjithnjë e më shumë do të thotë se bakterie të ushqimit kanë ngecur në gjuhën tuaj.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, kjo shkaktohet nga prodhimi i madh i proteinës në trup.

Proteinat kthehen në bulza të vogla në gjuhë ku ngecin bakterie të vogla që vijnë nga jashtë.

Këto simptoma shfaqen tek njerzit që vuajnë nga infeksione të rënda.

Edhe në këtë rast është e këshillueshme të konsultoheni me mjekun apo dentistin tuaj.

Gjuha e zezë

Ndryshe nga gjuha kafe, gjuha e zezë shfaqet kur ju merrni ilaçe të forta si antacidët të cilët ndihmojnë në balancimin e aciditetit në stomak.

Këto ilaçe në disa persona kur vihen në kontakt me pështymën mund të krijojnë efekte anësore siç është nxirja e gjuhës.

Është një simptomë e padëmshme që zhduket pasi ju të ndaloni së marruri ilaçin.

Gjuha e kuqe me bulza

Njohet ndryshe si “gjuha luleshtrydhe” pasi gjuha ngjan me lëkurën e luleshtrydhes.

Mund të jetë një alarm që tregon se trupi nuk ka mjaftueshëm vitamin B3.

Është një simptomë shumë e përhapur tek fëmijët.

Shkaqe të tjera të saj është sëmundja e Kawasaki-t që prek enët e gjakut dhe lëkurën.

Një sëmundje e rrallë e cila mund të shfaqet tek fëmijet deri në moshën 5 vjeç.

Ndjesia e djegies

Nëse gjuha juaj ju bën të ndiheni sikur sapo keni kthyer një filxhan të nxehtë kafeje atëherë mund të jetë një problem që lidhet me nervat që kontrollojnë gjuhën tuaj.

Sëmundje të tjera që shkaktojnë djegie të gjuhës janë infeksionet apo diabeti.

Për disa njerëz edhe ushqime me përmbajtje të lartë aciditeti si ananasi, karamelet apo çamçakëzi, mund të shkaktojnë këtë simptomë.

Gjuha e çarë

Të çarat e thella në gjuhë mund të shtohen teksa ju plakeni, por janë të lidhura edhe me shkaqe të tjera.

Sëmundje si psoriaza, artriti reumatik apo lupus.

Këto të çara janë të padëmshme, mjafton t’i pastroni mirë më furçë në mënyrë që të mos mbeten bakterie ushqimi.

Mund të zhduken nëse mjekohen nga doktori juaj, duke gjetur shkakun e krijimit të tyre./AgroWeb.org