A Duhet të Konsumojnë Bulmet Personat që Vuajnë nga Refluksi

1.8k 0

Produktet e bulmetit mund të shkaktojnë probleme me refluksin gastro-ezofageal tek disa njerëz.

Bëhet fjalë për një ndër sëmundjet më të shpeshta të ezofagut.

Ai ka të bëjë me kthimin e sekrecioneve të stomakut drejt ezofagut, duke shkaktuar më pas dëmtime të ndryshme, ulçerë e në raste të rralla edhe kancer.

Ekspertët e AgroWeb.org thonë se ka disa ushqime që nxisin refluksin e acidit të stomakut dhe identifikimi i tyre e bën njeriun më të aftë për të shmangur shqetësime të tilla, përfshirë këtu edhe urthin

Një prej tyre është qumështi por jo vetëm.

Ushqime të tjera që nxisin refluksin e acidit janë:

 • Qepët,
 • Hudhrat,
 • Mentja
 • Kafeja,
 • Çokollata,
 • Ushqimet e yndyrshme,
 • Ushqimet pikante,
 • Ushqimet e skuqura.
 • Intoleranca Ndaj Laktozës

Njerëzit që vuajnë nga intoleranca ndaj laktozës kanë vështirësi në tretjen e kësaj substance që gjendet në produktet e bulmetit.

Nëse ata ushqehen me produkte të tilla, ata mund të kenë probleme si:

 • Dhimbje barku,
 • Fryrje,
 • Të përziera,
 • Të vjella

Këto simptoma i atribuohen gjithashtu përmbajtjes së lartë të yndyrës tek disa produkte të caktuara të bulmetit.

Kjo është një nga arsyet përse ekspertët rekomandojnë që njerëzit e predispozuar nga refluksi dhe urthi të zgjedhin variante me pak yndyrë.

Produktet e qumështit nuk duhen shmangur plotësisht për arsyen se një gjë e tillë mund të shkaktojë mungesa në ushqyes të rëndësishëm.

Produktet e bulmetit ofrojnë:

 • Proteinë,
 • Kalçium
 • Kalium,
 • Magnez,
 • Vitaminë D,
 • Vitaminë A

Ushqimet Dhe Pijet Më Të Shëndetshme Për Njerëzit Që Vuajnë Nga Refluksi

Ekspertët rekomandojnë konsumin e rregullt të ushqimeve të mëposhtme për të lehtësuar dhe parandaluar simptomat.

Fruta (por jo agrume) dhe perime,

Të bardhën e vezës,

Mishin pa dhjamë

Tërshëra,

Patatet dhe zhardhokë të tjerë,

Këshilla Të Tjera Për Shmangien e Refluksit të Acidit

Ekspertët thonë se koha e ushqyerjes është gjithashtu një faktor në shfaqjen e refluksit.

Mjekët thonë se njerëzit nuk duhet të shtrihen menjëherë sapo kanë ngrënë.

Ata duhet të presin rreth 2-3 orë përpara se të shtrihen.

Duhanpirja dhe mbipesha janë gjithashtu faktorë që nxisin refluksin dhe urthin./AgroWeb.org