Si Ndihmon Limoni me Simptomat e Diabetit? – Këshillat e Duhura

1.9k 0

Kur bie fjala tek agrumet, limoni zë padyshim vendin e parë.

Përveç përfitimeve të shumta shëndetësore, limoni mund të ndihmojnë në mbajtjen nën kontroll të niveleve të sheqerit në gjak.

Studimet ku AgroWeb.org mbështetet, tregojnë se limoni dhe veçanërisht lëkura e tij, mund të ndihmojë me diabetin, për këtë ju ftojmë të lexoni më poshtë.

Si ndihmon limoni në lidhje me diabetin:

Diabeti i tipit 1

Limonët por edhe agrumet e tjera nuk mund të kurojnë diabetin, por përsëri mund të jenë të dobishëm sepse mund të ndihmojnë në stabilizimin e sheqerit në gjak.

Ato mund të kontribuojë në shmangien mbipeshës, sëmundjet e zemrës dhe gjendje të tjera që mund të përkeqësojnë këtë lloj diabeti.

Diabeti i tipit 2

Limonët mund të jenë veçanërisht të fuqishëm për njerëzit me diabet të tipit 2. Një studim zbuloi se lëkurat e limonit mund të parandalojnë thithjen e sheqerit në gjak.

Ata gjithashtu mund të ulin nivelet e glukozës, të zvogëlojnë rezistencën ndaj insulinës dhe të rregullojnë metabolizmin tuaj.

Një studim tjetër, të cilit AgroWeb.org iu referua, zbuloi se frutat agrume ndihmuan në uljen e mbipeshes.

Meqenëse mbipesha është e lidhur me këtë lloj diabet dhe kushte të tjera të pafavorshme shëndetësore, kjo mund të jetë një arsye e rëndësishme për t’i treguar limonit pak rëndësi.

A ka efekte anësore?

Limonët  zakonisht njihen si të sigurt, por mund të ketë disa efekte anësore si:

-Për shkak të aciditetit të lartë, ata mund të gërryejnë smaltin e dhëmbëve ose të fshkaktojnë urth.

-Limonët mund të kenë efekt diuretik.

-Në sasi të tepërt, oksalatet në lëvoret e limonit mund të formojnë në gurë në veshka.

Është e rëndësishme të modifikoni konsumin e limonit sipas nevojës.

Si të shtoni më shumë limon në regjimin tuaj ushqimor

Ka shumë mënyra për të përfshirë limonin në ushqimet dhe pijet tuaja, disa prej tyre janë:

-Përdorini për të bërë një limonatë.

-Shtoni lëkurë limoni të freskët në oriz, makarona ose perime.

-Zëvendësoni uthullën në sallatë, me lëngun e limonit.

-Shtrydhni lëngun dhe tulin e një limoni në supën tuaj të preferuar.

-Shtoni lëngun e limonit në kos, humus ose salcë për një shije të re.

-Shtoni limon në sallata frutash.

-Vendosni në peshkun ose pulën tuaj  feta limoni.

-Përdorni lëng limoni për të marinuar shpendët, prodhimet e detit ose perimet./AgroWeb.org