2.5k 0

Flokët, Fytyra dhe Trupi – Produktet Jo Toksike Që i Gjeni në Çdo Supermarket

Në supermarkete, mund të gjeni shumë produkte të cilat janë të dizajnuara për të ofruar performancë të mirë në larje dhe kujdes ndaj flokëve, fytyrës dhe trupit. Megjithatë ajo çfarë duhet të kërkoni gjithnjë është cilësia e tyre, përbërësit që kanë dhe efektet në shëndetin tuaj. Silikonet dhe parabenët janë vetëm dy përbërës të zakonshëm që gjenden në produkte të kujdesit të lëkurës dhe flokëve, përfshirë shampot apo kremërat të cilat ju duhet t’i evitoni. Parabenët mund të shkaktojnë reaksione alergjike ose irritacion të lëkurës për disa persona. Kjo është arsyeja pse disa prodhues të produkteve të kujdesit të lëkurës dhe flokëve kanë filluar të prodhojnë produkte “pa parabene”. Në këtë artikull, do të prezantojmë disa prej këtyre produkteve të cilët nuk përmbajnë materiale toksike e të dëmshme për shëndetin dhe mund t’i gjeni lehtë në çdo supermarket.

Shampo Nivea Creme Care

Nivea Creme Care është një një shampo në formë kremi e njohur për kujdesin e fytyrës dhe trupit. Ky produkt është i pasur me formulën klasike të Nivea dhe është një zgjedhje e shkëlqyer për të mbajtur lëkurën e hidratuar dhe të shëndetshme. Nivea është e njohur për përdorimin e përbërësve të cilët janë të mirë për lëkurën, duke përfshirë  argjilën e bardhë, i cili është një komponent i shëndetshëm dhe jo toksik.

Nivea Creme Care – Spar.al 

Çmim në ofertë: 569 lekë

 

Nivea Creme Care kushton 569 lekë për 750 ml në çmim oferte dhe nuk përmban asnje paraben të dëmshëm për shëndetin. Vetëm 9 nga përbërësit e shampo mbartin rrezik të ulët për përdoruesit.

Shampo Pantene Pro-V Minerals

Pantene Pro-V Minerals është një shampo e re në linjë e produkteve për kujdesin e flokëve Pantene. Kjo linjë e re shampo përdor minerale të pasura për të ndihmuar në forcimin dhe shëndetin e flokëve tuaja. Pantene është një markë e besuar në kujdesin e flokëve dhe ka investuar në zhvillimin e formulave të sigurta dhe efikase për përdoruesit e saj.

Pantene Pro-V miracles Lift & Volume – Rossman & Lala 

Çmimi: 490 lekë

Kjo shampo përmban 17 përbërës të sigurtë për shëndetin dhe mbi 14 të tjerë me risk shumë të ulët prandaj konsiderohet një produkt i sigurtë për t’u përdorur në flokët tuaj.

Garnier Pure Active Micellar Water

Garnier Pure Active Micellar Water është një produkt i përsosur për pastrimin e fytyrës pa dëmtuar lëkurën. Ky produkt përdor teknologjinë micellar water, e cila është e njohur për aftësinë e saj për të pastruar lëkurën dhe për të larguar grimcat e tepërta të pluhurit, papastërtive apo makiazhit pa irrituar lëkurën. Garnier është një markë e njohur për kujdesin e lëkurës dhe është e vendosur të ofrojë produkte të sigurta dhe jo toksike.

Garnier Pure Active Micellar Water – Uni Cosmetics

Çmimi: 593 lekë

Është e rëndësishme të përcaktoni nevojat tuaja të kujdesit ndaj fytyrës, trupit, dhe flokëve dhe të gjeni produktet e duhura që i përshtaten atyre nevojave, por pa përdorur substancat kimike të dëmshme. Këto tre produkte janë vetëm disa nga zgjedhjet që mund të gjeni në supermarkete me një çmim ekonomik dhe janë të sigurta dhe efikase për përdorimin e përditshëm. Përdorja e produkteve jo toksike të larjes është një mënyrë e thjeshtë për të ndihmuar në ruajtjen e shëndetit dhe të mjedisit./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.