1.4k 0

Sfungjerët Natyralë “Luffa” në Shqipëri – Si Ndikojnë Në Qarkullimin e Gjakut?

Me siguri nuk keni dëgjuar shpesh për to, por këta sfungjerë natyralë nuk janë të njohur vetëm në ditët e sotme! Ato patën kulmin e popullaritetit të tyre në Shtetet e Bashkuara, para Luftës së Dytë Botërore. Në atë periudhë shumë prej tyre u rritën dhe u importuan nga Japonia.

Por duke qenë se rriten më së miri në klimat tropikale dhe subtropikale, sot kultivohen dhe importohen nga pothuajse çdo vend me klimë të ngrohtë madje edhe në Shqipëri.

Të njohur për efikasitetin e tyre, e mbi të gjitha sepse janë natyralë, nuk ndosin ambjentin dhe nuk përmbajnë kimikate të dëmshme për shëndetin, këto produkte ende kanë disa të fshehta.

AgroWeb.org ju njeh më poshtë me gjithçka që duhet të dini rreth tyre.

Si prodhohen?

Këto sfungjerë nxirren nga një bimë e ngjashme me kungullin apo kastravecin. Kur bima lulëzon, ajo këputet, qërohet dhe pastrohet nga farat. Në këtë mënyrë përftohet edhe sfungjeri i njohur si “Luffa”.

Sfungjer Luffa

Përdorimet dhe përfitimet

Janë përdorur historikisht nga njerëzit për:

  • Për të pastruar lëkurën.

Pastron lëkurën në thellësi duke ju dhuruar më shumë rini dhe butësi.

  • Për të larguar lëkurën e vdekur nga trupi dhe fytyra

Heqja e qelizave të vdekura të lëkurës jo vetëm që përmirëson pamjen dhe ndjesinë e saj, por gjithashtu largon bakteret dhe qelizat e dëmshme.

  • Për të stimuluar qarkullimin e gjakut.

Sipas revistës së shëndetit Healthline, masazhimi i lëkurës me këtë material ju ndihmon të stimuloni lëvizjen e mirë të gjakut teksa bëni dush. Ato gjithashtu mund të përdoren edhe për pastrimin e pllakave, dusheve, lavamanëve dhe sipërfaqeve të tjera.

Ku mund ta blini në Shqipëri?

Këta sfungjerë natyral po kthehen në modë dhe nuk është e vështirë t’i gjesh.

Një alternativë Shqiptare mund ta gjeni tek “Rinora Handmade” , një punishte dhe kultivues i këtij lloj sfungjeri, i pari që rritet në vendin tonë në zonën e Beratit.

Rinora Handmade ofron 3 lloje paketimesh dhe përmasash të sungjerit Luffa e cilia mund të përdoret për, trupin apo fytyrën, si dhe një model Luffa dhe sapun.

Dy llojet e paketimeve në çmimin 2000 dhe 1500 lekë ndahen në sungjer trupi, fytyre, këmbësh dhe sapunë natyralë me mjaltë dhe gjalpë shea.

3 sete të ndryshme Luffa

Cilat janë rreziqet e mundshme?

Këto sfungjerë dushi që përdoren për pastrimin e lëkurës tuaj, nuk janë gjithmonë të përbërë nga materiale natyrale dhe ekologjike. Prandaj duhet të tregoheni të kujdesshëm kur vendosni t’i blini ato, duke zgjidhur gjihmonë një shitës të besuar.

Edhe pse pastrojnë shumë mirë lëkurën tuaj, duke larguar qelizat e vdekura, ka disa rreziqe të fshehura. Pasi ta varni sfungjerin për t’u tharë në zonën e dushit, ai mund të  mbledhë lagështinë.

Por kur qelizat e vdekura të lëkurës mbeten në një vend të lagësht, aty fillojnë shumimin bakteret e rrezikshme. Edhe pse shancet që bakteret e stafilokokut ose streptokokut të rriten janë të ulta, ato mund të bartin baktere të tjera të rrezikshme si E. coli.

E duke qenë se mund të dëmtojnë lëkurat e ndjeshme për shkak të ashpërsisë, mund të dëmtojë lëkurën me kalimin e kohës.

Alternativa të tjera

Sfungjeri i detit është një alternativë e mirë. Sepse nuk ka asnjë ngjyrues, konservues ose kimikate brenda.

Për më tepër, ka disa enzima natyrale të cilat vrasin bakteret. Megjithatë, edhe ky lloj duhet të pastrohet rregullisht, të thahet pas dushit dhe të zëvendësohet shpesh.

Zgjedhja më e sigurtë mbetet një leckë ose peshqir. Ato mund të pastrohen menjëherë pas përdorimit në lavatriçe dhe të shpëlahen rregullisht me detergjent dhe ujë të nxehtë.

Gjithashtu mund të përdoren në mënyrë të sigurt për vite me rradhë, ndryshe nga shumë sfungjerë të tjerë. /AgroWeb.org