Si të Thani Mollët në Kushtet e Shtëpisë

1.7k 0

Tradita e mollëve të thata është e hershme në kulinarinë shqiptare veçanërisht në zonat e Korçës e Dibrës  

Përgatitja e mollëve të thata në formë rrethore është një proces i lehtë dhe shpërblyes.

Mjafton të qëroni dhe të prisni mollët, t’i spërkatni me kanellë dhe t’i piqni në furrë me zjarr të ngadaltë për disa orë.

Tradita e mollëve të thata është e hershme në kulinarinë shqiptare veçanërisht në zonat e Korçës, Dibrës por edhe në zona me prodhim të lartë të mollëve.

Lexoni më poshtë këshillat e AgroWeb.org mbi përgatitjen e mollëve të thata.

Përbërësit:

  • 5 Mollë
  • ¼ e filxhanit me lëng limoni
  • 1 lugë gjelle me kanellë

Udhëzimet

Lajini dhe qërojini mollët. Nëse dëshironi mund t’i lini me lëkurë.

Pritini në feta të holla dhe në mënyrë të rregullt. Lëngun e limonit mund ta hidhni në 250 ml ujë dhe t’i vendosni mollët aty që të parandaloni nxirjen e tyre. Më pas, hiqini nga lëngu dhe thajini me letër kuzhine.

Spërkatini mollët me kanellë pluhur dhe vendosini në mënyrë të rregullt në furrë. Temperatura duhet të jetë 65°C – 80°C.

Herë pas here hapeni furrën që të lejoni qarkullimin e ajrit dhe daljen e lagështisë.

Mollët duhet të piqen për 5 deri në 8 orë, ndonëse koha e përshtatshme varion nga nivelet e lagështisë, furra e përdorur, lloji i mollës, prerja e fetave etj.

Që fetët të konsiderohen të pjekura, ato duhet të jenë të thata tërësisht dhe nuk duhet të ngjiten.

Këputeni një fetë në gjysmë që të shikoni nga afër lagështirën e mbetur. Një fetë e pjekur duhet të ngjajë me një sfungjer të thatë.

Pasi i keni nxjerrë nga furra, lërini të ftohen për disa orë dhe më pas futini në një enë të izoluar mirë.

Ruajini në një vend të errët, të thatë e të freskët për disa muaj nëse nuk dëshironi t’i konsumoni menjëherë.

Nëse ndiheni të pasigurt në lidhje me tharjen e tyre, futini tek ngrirja në frigorifer.

Ndonjëherë ndodh që ushqimi thahet shpejt në pjesën e jashtme por në brendësi vazhdon të mbetet lagështia.

Rrjedhimisht për tharjen e një produkti rekomandohet një temperaturë e ulët.

Megjithatë, nëse planifikoni t’i hani mollët menjëherë, atëherë mund të zgjidhni edhe temperaturën e lartë.

Feta të thata të agrumeve:

Mënyra më e lehtë për t’i dhënë shije ujit dhe çajit. Prisni hollë fetat e portokallit, limonit ose agrumeve të tjera dhe thajini në furrë me temperaturë të ulët. Përdorini në ujë, çaj ose pije të tjera. Përveç shijes, paraqitja e tyre është mjaft e këndshme.

Domate të pjekura në furrë:

Pjekja e ngadaltë e domateve në temperaturë të ulët zgjat disa orë, por ato domate të thara ju mund t’i ruani në zonën e ngrirjes dhe t’i përdorni gjatë gjithë vitit. Klikoni këtu për të mësuar mbi tharjen e domateve.

A njihni fruta të tjera që mund të thahen në furrë? Keni ndonjë recetë të preferuar? Ndajeni me miqtë tanë në Facebook./AgroWeb.org