Ushqime të shëndetshme

A mund të quhen vezët produkte bulmeti?

Dihet se vezët janë një element kryesor për shumë receta, ato janë të gjithanshme në kuzhinë dhe preferohen shumë nga...

Supë Plot Vlera me Hithra, Karrotë dhe Patate

Hithra është një barishte e fuqishme në aspekt vlerash ushqyese dhe kuruese për organizmin e njeriut. Në këtë periudhë të...

Ushqimet me Myk – Kur Mund të Konsumohen dhe kur Duhen Hedhur

Myku tek ushqimet është një fenomen i shpeshtë që hasim në kuzhinën tonë. Zbulimi se ushqimi i preferuar ka zënë...

Qumështi i Artë – Receta Fantastike me Aftësi Pastruese

Qumështi i artë është një recetë e lashtë indiane baza e të cilës është qumështi dhe turmeriku. Një ilaç efektiv...

8 ushqime të shëndetshme që mund të jenë toksike për ju

Tashmë e dini se nëse doni të jetoni një jetë të gjatë dhe të shëndetshme, ndjekja e një regjimi ushqimor...

Humus me Panxhar të Pjekur – Shije dhe Shëndet

Kjo recetë e shijshme e humusit me panxhar nuk mund të ishte më e lehtë se kaq! Mjafton të hidhni...

Cilat Janë Kriteret Kryesore për Përzgjedhjen e Vajit për Gatim

Përzgjedhja e vajit në gatim duhet bërë duke marrë në konsideratë jo vetëm kaloritë por edhe ndikimin në shëndet. Sipas...

Rreziku nga Koncentratet e Gatshme për Gatim – Si t’i Bëni Vetë në Shtëpi

Tregu shqiptar është i mbushur me tableta të markave të ndryshme të koncentrateve të mishit të pulës, viçit apo erëzave...

Oriz me Thjerrëza – Receta e Shijshme Me Shumë Fibra

Orizi dhe thjerrëzat janë një pjatë ideale për t’u shijuar e nxehtë gjatë stinës së dimrit. Një recetë e thjeshtë...

Buka me Qiqra dhe Vlerat e Saj Ushqyese

Buka me qiqra është një bukë e shijshme, pa gluten dhe plot me lëndë ushqyese. Kjo bukë është pjesë e...

Mënyra Perfekte e Zierjes së Lulelakrës pa Humbur Vlerat Ushqyese

Lulelakra është një ndër perimet më të shëndetshme të sezonit. Ajo kombinohet në receta të ndryshme gatimi me shije fantastike....

Supa e Nuses – Receta e Shijes dhe Shëndetit të Mirë në Shtëpi

Kjo është një recetë e vjetër, fantastike, më tipikja dhe e njohura e kuzhinës orinetale. Njihet me emrin “Supa e...

Cilat Janë Ushqimet që Konsumojnë Njerëzit Jetëgjatë

Ushqimet e shpejta që mund të mbushin përditshmërinë tuaj mund të jenë mjaft të shijshme, por a e keni pyetur...

Si të Përgatisni Makaronat Duke Ruajtur Vlerat Ushqimore

Një nga pjatat më të shijshme e të njohura në të gjithë botën. Megjithëse jo traditë e vendit tonë, vitet...

A e dini se gjatë gjithë jetës mund të keni konsumuar insekte? Në cilat produkte gjenden

Nëse jeni të surprizuar dhe të frikësuar nga mendimi se insektet mund të konsumohen, lajmi i keq është që me...

Lulelakër me Vezë për një Mëngjes Plot Shëndet  

Një mëngjes i lehtë, padyshim i shijshëm e mbi të gjitha i pasur në vlera ushqyese. Një mënyrë fantastike për...

Cila Është më e Shëndetshme Kinoa apo Orizi?

Orizi dhe kinoa janë padyshim dy nga gatimet të cilat mund të kombinohen me një larmi të madhe ushqimesh. Ato...

Në Vend të Kafesë, Ushqimet që Japin Shumë Energji

Kur vjen puna tek kafeja, në botë ashtu si edhe në Shqipëri identifikohen lehtë tre kategori njerëzish: ata që nuk...

Si të Kuptoni që Turshitë Janë Prishur? Sekreti i Ruajtjes Sa Më Gjatë

Kur bëhet fjalë për jetëgjatësinë, turshitë mund të ndahen në dy kategori: turshi të konservuara dhe turshitë e frigoriferit. Turshitë...

Spinaq i Freskët Apo i Gatuar – Cili ka më Shumë Vlera

A e dini se çfarë duhet të bëni që të përfitoni plotësisht vlerat e spinaqit? Jo të gjithë e dinë...

7 Ushqime që Mund T’i ruani Në Ngrirje Ose t’i Blini të Ngrira

Rafti i ngrirjes në frigoriferin tuaj mund të kthehet në vendin perfekt ku mund të ruani për një kohë të...