Mbjellje & Bimë

Çfarë Mund të Mbillni në Dimër në Ballkonin Tuaj

Iku koha e artë e të mbjellave në ballkon. Tani me uljen e temperaturave, duhet ndryshuar strategji në të mbjellat,...

Si Të Rrisni Barishtet Tuaja Të Preferuara Pranë Dritares Së Kuzhinës

Vendosja e disa vazove me barishte të ndryshme si për shembull nenexhik apo rozmarinë, pranë dritares së kuzhinës sjell natyrën...

Bëjeni Vetë! Mënyra e Lehtë për të Mbjellë Sherebelën Medicinale në Shtëpi

Sherebela me emrin botanik salvia officinalis është një bimë plot aromë dhe me shije pak të hidhur që rritet gjithë...

Këshillat e Duhura për Rritjen e Pemëve të Agrumeve në Ambientet e Mbyllura

Nëse dëshironi të rrisni pemë argumesh në ballkonin e shtëpisë, AgroWeb.org këshillon të zgjidhni varietetet “xhuxhe”. Bimë të tilla janë...

Perimet E Shëndetit – Si Të Mbillni Karrota Në Vazo

Karrotat janë ndër perimet më të shëndetshme e të shijshme, me të cilat mund të kombinosh një larmishmëri recetash, nga...

Çfarë Duhet të Mbillni në Vjeshtë – Nga Perimet tek Barishtet e Gjelbërta

Vjeshta përbën periudhën më të mirë për mbjelljen e perimeve të nëntokës dhe barishteve. Moti që ofron vjeshta përbën periudhën...

Kujdesi për Bimën e Aloe Verës në Shtëpi – Hapat që Duhet të Ndiqni

Bima e aloe verës preferon zonat tropikale, megjithatë ajo përshtatet në klima nga më të ndryshmet. Aloe vera është një...

Bimët më të Mira Kundër Lagështisë së Ajrit në Shtëpi

Njerëzit kalojnë 93 përqind të kohës së tyre në ambiente të brendshme, ndaj ruajtja e një temperature ideale është e...

Nëse Keni Domate në Kopësht – Mësoni si të Parandaloni Kalbjen e Lules

Njollat kafe te gjethet janë shenja që tregojnë kalbjen e bazës së lules, një problem shqetësues për shumë kultivues domatesh....

Si të Mbillni dhe të Kujdeseni për Lulen e Parave

Pilea peperomiodes, e njohur edhe si lulja e parave, përbëhet nga gjethe të bukura dhe të pazakonta. Në Kinë, besohet...

Hidroponia – Të Mbjellësh pa Tokë Produktet e Freskëta të Fermës

Nuk keni tokë? S’ka problem. Ajo çfarë ju duhet është pak hapësirë, pak ujë dhe në një kohë rekord mund...

Si të Mbillni Rozmarinën në Shtëpi

Rozmarina, e shijshme dhe ndjellëse, është një barishte të cilën mund ta rrisësh lehtë në kushtet e shtëpisë. Proçesi i...

Si të Rrisni Mini Pemën e Ullirit në Shtëpi

Ulliri është një nga pemët më të dashura e më të shenjta për njerëzimin. Ajo është një simbol i paqes...

Shëndeti i Bimëve në Kopshtin Tuaj – Cila Kërpudhë është e Mirë dhe cila është e Keqe

Do ta keni vënë re që ka shumë lloje kërpudhash. Disa i bëjnë mirë bimës dhe disa janë të dëmshme....

Si të Mbillni Mandarina në Shtëpinë Tuaj

Janë frutat më të dashura të dimrit. Të ëmbla, të lehta dhe delikate, me aromë fantastike, mandarinat nuk mungojnë asnjëherë...

Si ta rrisni trumzën në kushtet e shtëpisë

Trumza është një bimë me shumë përdorime. Janë plot 50 varietete të kësaj bime që përdoren në gatim dhe për...

Rukola Gjethegjerë Shqiptare – Kushtet e Kultivimit

Në zonën e Alpeve të Shqipërisë gjendet në florën e egër një varietet i veçantë i rukolës. Kjo barishte i...

Si të Mbillni Mëllagën në Kushtet e Shtëpisë

Lulja e mëllagës është një nga dhuratat më të mrekullueshme që natyra i Shqipërisë. Në Shqipëri, mëllaga njihet si bimë medicinale e...

Irisi – Lulja Mahnitëse që Ilirët i Dhuruan Botës

Të gjithë e njohin si Irisi i Ilirisë – Iris Illyrica, një lule e familjes botanike Iridaceae me vendlindje në...

Si të Mbillni Barbarozën në Shtëpi me Dy Mënyra të Thjeshta

Barbaroza është një bimë e bukur mjaft popullore, e njohur si Mbretëresha e Kopshteve. Ajo është një lule që rritet...

Lulja e Basanit – Balsami i Mrekullueshëm për Shëndetin dhe Gjithë Organizmin

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë të njohura në mbarë...