1.4k 0

Pse Është e Rëndësishme të Pastroni Pjatalarësen – Zgjidhja Natyrale

Me të drejtë mund t’ju duket e tepërt të pastroni pjatalarësen, pasi ajo është projektuar për të larë enët.

Por e vërteta është është se edhe pjatalarësja ka nevojë të pastrohet herë pas here, veçanërisht nëse e përdorni shpesh.

Pse është e nevojshme të pastroni pjatalarësen?

Pjatalarëset largojnë mbetjet e ushqimit me ndihmën e ujit të nxehtë dhe detergjentit.

Por me kalimin e kohës, mbetjet e ushqimit mund të bllokojnë kalalet kulluese të ujit.

Për pasojë sasia e ujit që qarkullon gjatë cikleve të larjes dhe shpëlarjes është më e vogël.

Si përfundim, enët tuaja mund të mbesin pa u shpëlarë mirë dhe në to të ketë ende mbetje ushqimore.

Për këtë arsye këshillohet që ajo të pastrohet rregullisht.

Nëse e përdorni çdo ditë, AgroWeb.org ju këshillon që të pastroni filtrin e saj një herë në muaj.

Por nëse e përdorni rrallë edhe filtri mund të pastrohet më rrallë.

Në këtë mënyrë jo vetëm që pjatalarësja juaj do pastrohet në mënyrë efektive, por ju mund të zgjasni edhe jetën e pajisjes tuaj

Si të pastroni pjatalarësen në mënyrën e duhur?

Lajmi i mirë është se nuk është e vështirë të pastroni lavastoviljen tuaj dhe se të gjithë përbërësit për pastrimin e saj janë në kuzhinën tuaj!

Për këtë do t’ju duhet:

  • Uthull e bardhë e distiluar
  • Sodë buke
  • Peshqir
  • Sapun enesh

Pastroni tubin e shkarkimit të ujit

Filloni duke boshatisur pjatalarësen dhe gjeni ku ndodhet tubi i kullimit të ujit në lavastoviljen tuaj.

Më pas me anë të një peshqiri ose cope largoni mbetjet e ushqimit në kanalin kullues.

Një kullim i mirë do të rrisë efikasitetin e pastrimit dhe do të parandalojë dëmtimin e pjatalarëses në të armdhen.

Lani filtrin

Shumë pjatalarëse kanë filtra të lëvizshëm. Nëse nuk jeni të sigurt se ku gjenden filtrat tek pjatalarësja juaj, hidhini një sy manualit të pajisjes tuaj.

Lajeni filtrin në ujë të nxehtë me sapun. Inspektoni vendin ku vendoset filtri për copëza ushqimi ose mbeturina të tjera dhe largojini ato.

Bëni një cikël larjeje me uthull

Për këtë mbushni një filxhan me uthull të bardhë dhe hidheni në vendin e ilaçit të enëve. Përdorni ujë të nxehtë për të kryer këtë proces.

Uthulla e bardhë është një pastrues fantastik, që do të largojë aromën e keqe dhe dezinfektojë paisjen tuaj.

Bëni një cikël larjeje me sodë buke

Pasi të ketë përfunduar cikli me uthull, hidhni në vendin e ilaçit të enëve një filxhan me sodë buke. Vazhdoni duke vepruar njëjtë si me uthullën e bardhë.

Pastroni guarnicionin rreth derës

Guarnicioni i gomës rreth derës mund të ndotet nga përdorimi i përditshëm.

Për ta pastruar përdorni një peshqir dhe ujë të nxehtë me sapun për të larguar çdo papastërti.

Fshini pjesën e përparme

Me anë të një peshqiri të njomur me ujë të nxehtë dhe me sapun, pastroni pjesën e përparme të makinës.

Dhe nëse keni një makinë larëse enësh prej çeliku inox, përdorni pastruesin përkatës për t’i dhënë asaj më shumë  shkëlqim./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.