Borziloku ka përbërës shërues kundër shumë sëmundjeve dhe duhet përdorur shpesh.

Natyrshëm mund të keni menduar se borziloku përdoret vetëm në gatime alla Italiane, por kjo bimë aromatike ka aftësi shëruese dhe të mira për shëndetin.

Që në lashtësi, njerëzit besonin se borziloku ka përbërës shërues kundër shumë sëmundjeve dhe duhet përdorur shpesh.

Më poshtë do të gjeni listën e 10 aftësive të borzilokut sipas AgroWeb.org

Kundër diabetit

Është shkencërisht e provuar që borziloku ul nivelin e sheqerit në gjak dhe parandalon diabetin.

Vajrat esencialë të borzilokut përmirësojnë funksionet e pankreasit dhe ndihmojnë në prodhimin efikas të insulinës.

Ndihmon pacientët që vuajnë nga artritti

Nëse jeni në kërkim të një përbërësi natyral që mbështet kyçet dhe kockat, atëherë përdorni çajin e borzilokut ose suplementë të tij. Pirja e rregullt e këtij çaji ndihmon kundër dhimbjeve të reumatizmës, artritit dhe osteoartritit.

Kundër dhimbjeve

Një studim i vitit 2005, tregoi se borziloku përmban eugenol, një përbërës i fuqishëm kundër dhimbjeve në të njëjtën mënyrë si medikamentet. Eugenoli nënshtron enzimat që shkaktojnë inflamacion dhe dhimbje.

Shëndeti dentar

Borziloku mund të përzihet me vaj arre kokosi. Pasta e përftuar mund të përdoret për larjen e dhëmbëve dhe gojës dhe shkatërron 99 përqind të baktereve që shkaktojnë erën e keqe të gojës, kavitet dhe probleme me mishërat.

Sistemi imunitar

Borziloku është i pasur me vitaminat C, A, magnez, hekur dhe kalium. Çaji i borzilokut përmban shumë antioksidantë që shkatërrojnë radikalet e lira të cilat janë përgjegjëse për shumë sëmundje kronike siç janë artriti dhe kanceri.

Rrugët e frymëmarrjes

Borziloku pastron rrugët e frymëmarrjes nga sekrecionet. Vajrat e tij janë antibakterialë dhe luftojnë infeksionet e mushkërive.

Borziloku shëron mushkëritë nga dëmet e shkaktuara prej turbekulozit dhe duhanit.

Gurët në veshka

Acidi acetik tek çaji i borzilokut shkrin gurët në veshka. Borziloku është një detoksifikues natyral dhe ul nivelet e acidit urik në trup.

Borziloku pastron veshkat nëpërmjet urinës. Lëngu i borzilokut mund të përzihet me mjaltin për të shkrirë gurët në veshka.

Kundër stresit

Borziloku lufton stresin dhe e ndihmon trupin të përshtatet me fenomene të tilla. Studimet kanë treguar se borziloku zbusin inflamacionin, qetësojnë nervat dhe ulin tensioned e gjakut.

Largon dhimbjet e kokës

Borziloku është i mrekullueshëm për të kuruar dhimbjen e kokës. Vajrat esencialë janë shumë të suksesshëm dhe efikasë për të ndalur dhimbjet e kokës, veçanërisht ato të shkaktuara nga tensioni.

Shëndeti i lëkurës

Borziloku zgjidh shumë probleme me lëkurën pa efekte anësore.

Shtypni disa gjethe dhe përdorini si kurë kundër pickimit nga insektet apo enzemës. Gjethet kanë përbërës të fortë kundër baktereve dhe mykut. Lajeni fytyrën me çaj borziloku kundër akneve dhe infeksioneve të tjera.

Çaji i borzilokut

Nëse dëshironi të përgatisni çaj për një shije ndryshe, përdorni 1 lugë çaji me borzilok dhe një gotë me ujë të valuar dhe lërini të qëndrojnë së bashku për një minutë

Nëse dëshironi të përgatisni çaj për të shfrytëzuar përfitimet mjekësore atëherë dyfishojeni dozën.

Hidhni dy lugë çaji me borzilok në një filxhan me ujë të zier.

Lërini të marrin valë së bashku për jo më shumë se 10 minuta.

Fikeni sobën dhe lëreni çajin të ftohet pak. Pijeni të ngrohtë./AgroWeb.org