Uthulla e Pafiltruar e Mollës – Çfarë Është ‘Nëna e Uthullës’ Dhe Pse Duhet Patjetër

953 0

Uthulla e mollës ka shekuj që përdoret për të luftuar kollën, të ftohurat apo problemet me tretjen.

Por jo të gjithë llojet e uthullave prodhohen me të njëjtën metodë.

Për pastrimin e shtëpisë apo për të hequr njollat nga rrobat mund të përdoret çdo lloj uthulle e filtruar. Është ideale pasi nuk përmban tretësirat organike të cilat mund të lënë shenjë.

Ndërsa për ushqimin apo për përgatitjen e kurave natyrale AgroWeb.org ju këshillon që të përdorni uthullën e pafiltruar të mollës.

Kjo uthull përmban “nënën”, një masë që ngjason me shkumën dhe mund të vihet re pasi qëndron lart shishes dhe e bënë uthullën më të turbullt.

Në këtë substancë qëndron dhe përqindja më e lartë e proteinave natyrore, bakteret e mira dhe acidin açetik.

“Nëna” formohet kur fermentohet uthulla organike duke i dhënë asaj një ngjyrë më të thellë dhe shije më të plotë.

Uthulla që është e filtruar është transparente pothuaj e kristaltë dhe nuk përmban “nënën” si dhe shumë nga vlerat e uthullës.

AgroWeb.org rendit më poshtë disa nga vlerat  e “nënës” së uthullës së mollës

Ndihmon në përmirësimin e tretjes

Njësoj si ushqimet e tjera të fermentuara, uthulla e mollës organike përmban baktere të mira. Këto baktere janë të rëndësishme për funksionimin si duhet të sistemit tretës.

Uthulla e mollës me “nënë” mund të përdoret lehtësisht nga ata persona që vuajnë nga problemet me stomakun si mostretja dhe urthi.

Duke qenë se “nëna” përmban acid açetik, kur hyn në kontakt me stomakun arrin të ekuilibrojë acidet e tij dhe lufton bakteret e dëmshme.

Përmirëson sistemin imunitar

Parandalimi është më i mirë se trajtimi, prandaj mbrojtja e sistemit imunitar do të thotë që mund të shmangni shumë sëmundje dhe infeksione.

Këtu futen në veprim bakteret e mira që gjenden tek uthulla e mollës me “nënë”.

Studime ku bazohet dhe AgroWeb.org, kanë pohuar se këto baktere ndihmojnë trupin të përgjysmojë kohën që i duhet për t’u rikuperuar nga ndonjë sëmundje.

Ndihmon në uljen e nivelit të sheqerit

Të mbash në ekuilibër nivelin e sheqerit është shumë e rëndësishme dhe të dhëna kanë treguar se acidi açetik është mirëbërës.

Në fakt, nëse pini 1 lugë gjelle me uthull molle organike të pafiltruar, pra me “nënën” përpara një vakti të pasur me karbohidrate, ulni rrezikun e ngritjes së nivelit të sheqerit.

Këtë sasi mund ta tresni në ujë për ta konsumuar më lehtë.

Dhe nëse doni të bini në peshë, studime kanë pohuar se acidi açetik ndalon organizmin tuaj në përthithjen e kalorive nga karbohidratet.

Ndihmon në rritjen dhe shkëlqimin e flokëve

Nëse keni flokë të thatë, të dëmtuar dhe vuani nga zbokthi përdorimi i uthullës së mollës me “nënë” ndihmon në përmirësimin e shëndetit të flokëve.

Acidi açetik që ndodhet tek “nëna” arrin të uli nivelet e pehashit, si dhe lufton bakteret të cilat shkaktojnë kruarje apo skuqje të lëkurës së kokës. /AgroWeb.org