nga AgroWeb më 7 December, 2022

A e Dini Pse Britanikët e Shoqërojë Çajin me Qumësht?

Kur moti bëhet më i freskët, shumica e njerëzve i drejtohen pijeve të nxehta për të marrë më tepër ngrohtësi. Ndër pijet e preferuara padyshim është edhe çaji, për shkak të shumllojshmërisë së shijes dhe vlerave që fal për shëndetin. Një nga vendet që njihen për konsumin e lartë të çajit në botë është edhe […]

nga AgroWeb më 30 November, 2022

Pijet Më Të Mira Natyrale Për Lehtësimin e Dhimbjeve Të Fytit Dhe Virozave Të Stinës

Me ardhjen e muajve më të ftohtë të vitit, kolla, ftohjet dhe dhimbjet e fytit janë një rrezik që po afron. Ka disa mënyra natyrale efektive kundër formave të lehta të dhimbjes së fytit. Ato janë disa pije të nxehta ose të ftohta me të cilat mund të shpërndajmë mukozën, të lehtësojmë dhimbjen dhe të […]

nga AgroWeb më 25 November, 2022

Kur Skadon Çaji i Malit – Si ta Dalloni dhe Ruani sa më Gjatë

Çaji i malit është një nga bimët që rrallë herë mungon në shtëpitë shqiptare. Shumë prej nesh e pijmë atë rregullisht çdo ditë, pa vrarë mendjen për ndryshimet në cilësinë e tij si pasojë e mënyrës së gabuar të ruajtjes. A është i gabuar supozimi se çaji i malit e ruan cilësinë pafundësisht? Këtë do […]

nga AgroWeb më 12 October, 2022

Çaji i Hideve me Xhenxhefil Kundër Virozave

Çaji i hideve është një çaj bimor që përgatitet nga frutat e ëmbla të hideve të thata. Çaji është i pasur me një sërë vitaminash dhe ushqyesish. Përmban sheqerna natyralë dhe vitamina A, B1, B2 dhe C. Ky çaj përdoret kryesisht për të trajtuar një sërë çrregullimesh dhe problemesh me shëndetin duke nisur nga lëndimet […]

nga AgroWeb më 29 September, 2022

Si Ndikon Kafja tek Shëndeti i Stomakut – Kujdesi që Duhet të Tregoni

Kafeja është një pije stimuluese e cila ka ndikim të fortë në organizëm. Duke qenë se ajo ka aciditet të lartë, nëse konsumohet në sasi të mëdha mund të ndikojë negativisht në membranat e stomakut dhe të zorrëve. Në varësi të problemeve shëndetësore, edhe kohëzgjatja e pirjes së kafesë ndikon në përkeqësimin e simptomave, thonë […]

nga AgroWeb më 9 September, 2022

Efektet Anësore të Çajit me Jaseminë

Çaji i jaseminës përbëhet nga çaji jeshil dhe është i aromatizuar me lule jasemini. Për shkak se çaji jeshil është përbërësi kryesor në çajin e jaseminës, ai ka potencialin më të madh për të shkaktuar efekte anësore. AgroWeb.org ju njeh më poshtë me shkaqet e efekteve anësore të këtij çaji dhe si t’i shmangni ato. […]

nga AgroWeb më 6 September, 2022

Si Ndikon Konsumi i Rregullt i Çajit në Shëndetin e Zemrës?

Ka shumë studime që pretendojnë se ulja e rrezikut të prekjes nga sëmundjet e zemrës mund të bëhet me anë të konsumit të çajit. Njëri prej studimeve, gjithashtu edhe më i madhi në rang pjesëmarrësish, zbuloi se ata që konsumonin më shumë se tre filxhanë çaj në javë kishin një rrezik 20% më të ulët […]

nga AgroWeb më 4 September, 2022

Këshilla Praktike për Qetësimin e Simptomave të Gripit

Stina e gripit po afron dhe është e nevojshme që njeriu të mësojë jo vetëm për rëndësinë e higjenës dhe parandalimit por edhe masat për zbutjen e simptomave. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për hapat e duhur në zbutjen e simptomave të gripit. Këshilla Për Zbutjen e Simptomave të Gripit AgroWeb.org ju […]

nga AgroWeb më 22 July, 2022

Katër Pijet më të Shëndetshme që Duhet të Pini Çdo Ditë për Zemrën

Sëmundjet e zemrës janë nga sëmundjet më të përhapura në vendin tonë. Në Shqipëri, rreth 9000 njerëz vdesin çdo vit për shkak të sëmundjeve që kanë lidhje me zemrën, sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik. Sëmundjet kardiovaskulare janë shkaktare të shumë vdekjeve në botë. Ato përfshijnë edhe difektet e zemrës, aritminë dhe sëmundjen e […]

nga AgroWeb më 16 June, 2022

A Mbron Kafeja Shëndetin e Trurit – Mësoni Gjithçka Duhet të Dini

Të dhënat e Institutit të Statistikave dhe Doganave tregojnë se një shqiptar konsumon përafërsisht 3.1 kg kafe në vit. Ndërkohë, revista The Economist shprehet se konsumatori shqiptar preferon kafenë në vend të çajit. Përbërësit e të dy lëngjeve i bëjnë ato të mira për shëndetin, veçanërisht kundër sëmundjeve të zemrës, diabetit, problemeve me mëlçinë e […]

nga AgroWeb më 11 April, 2022

Përfitimet Shëndetësore Të Çajit Të Kuq

Shumica prej jush tashmë mund t’i njohin përfitimet shëndetësore të çajit për shkak të vetive të tij antioksiduese. Megjithatë çaji i kuq mund të mos jetë aq i dëgjuar ose i përdorur. Ky çaj, i njohur gjithashtu si “rooibos”, ka një mori përfitimesh për organizmin. Ato përfshijnë forcimin e sistemit imunitar dhe lehtësimin e dhimbjeve […]

nga AgroWeb më 4 April, 2022

5 Çajrat Bimorë Që Mund Të Ndërveprojnë Me Ilaçet Tuaja

Nëse dëshironi një pije të shijshme, pa sheqer të shtuar ose me më pak kafeinë se kafeja, çaji është një zgjedhje e shkëlqyer. Krahas shijes, tashmë dihet se çaji ofron edhe shumë përfitime shëndetësore. Por, përpara se ta bëni pjesë të pandashme të regjimit tuaj, një konsultë me mjekun, sidomos nëse merrni mjekime, është e […]

nga AgroWeb më 23 March, 2022

7 Çajra Kundër Varësisë Ndaj Kafes

Ditët e lodhshme të punës shoqërohen shpesh nga kafeja, rituali i çdo mëngjesi. Megjithatë, përveç stimulimit dhe energjisë, njeriu ka nevojë ta nisë mëngjesin shëndetshëm për të përballuar një stinë, shpesh të mbushur me viroza dhe sëmundje. Sigurisht që janë disa pije të ngrohta, alternative të kafes, që e bëjnë sistemin imunitar më të fortë […]

nga AgroWeb më 9 March, 2022

A E Njihni Çajin Artizanal Të Luleve?

Llojet e thjeshta të çajrave artizanalë me formë sferike dhe të lidhur me dorë, janë prodhuar në Kinë për qindra vjet me rradhë. Teknika e tyre u perfeksionua edhe më tepër gjatë viteve 1980 dhe vitet e fundit, ato janë bërë shumë të njohura në Amerikën e Veriut dhe Evropë. Si bëhen çajrat lule? Ato […]

nga AgroWeb më 22 February, 2022

Mënyra E Përgatitjes Të Çajit Të Zi Me Shumë Aromë

Çaji i zi bëhet nga gjethet e bimës Camellia Sinensis dhe është një burim i mirë  antioksidantësh të njohur si polifenole dhe flavonoide. Këto antioksidantë përmirësojnë shëndetin tuaj të përgjithshëm. Ato reduktojnë inflamacionin në trup dhe në veçanti përmirësojnë shëndetin e zemrës, duke frenuar rritjen e kolesterolit të keq. Çaji i zi është lloji më […]

nga AgroWeb më 17 February, 2022

Çaji I Rrushit Të Serezit – 7 Përfitimet Shëndetësore Që Duhet Të Dini

Shpesh i quajtur si “fruti i ndaluar” në antikitet, ky rrush i përket familjes Grossulariaceae. Atë e gjejmë me ngjyra të ndryshme, të bardhë, të verdhë, të kuq apo edhe të zi. Ata që kanë patur rastin ta provojnë, flasin me bindje dhe pa asnjë dyshim për vlerat unike të tij, duke nisur nga qetësimi […]

nga AgroWeb më 3 February, 2022

Nëse Vuani Nga Stomaku – Duhet Të Pini Qumësht Apo Jo

Ulçera e stomakut nuk është një problem që shërohet vetë, megjithatë ka disa ushqime që lehtësojnë dhimbjet. I tillë është rasti i qumështit, i cili është qetësues në rast se dhimbjet e ulçerës janë më të forta kur stomaku është bosh. Çfarë Është Ulçera Peptike Sipas të dhënave të AgroWeb.org, ulçera peptike ka të bëjë […]

nga AgroWeb më 17 January, 2022

Si të Përgatisni Çajin e Livandës Për Gjumë Të Qetë

Livanda është një nga bimët më të kërkuara në botë për aromën e saj karakteristike. Kjo lule me ngjyrën e saj të veçantë lejla, konsiderohet gjithashtu si një bimë mjekësore. Një nga vetitë e saj është qetësimi i trupit, ndaj dhe e bën çajin e livandës pijen perfekte para gjumit. Gjithçka lidhet me vetinë e […]

nga AgroWeb më 13 January, 2022

Pirja e Çajit – Kur Kthehet Në Problem Për Shëndetin

Çaji është një nga pijet më të shëndetshme që mund të shijoni dhe kjo gjë njihet edhe nga mjekët kudo. Vlerat e çajit janë të pafundme. Të dhëna ku bazohet edhe AgroWeb.org kanë treguar se ai ndikon tek jetëgjatësia, ndihmon me metabolizmin, rënien nga pasha e madje dhe përmirëson kujtesën. Me siguri e keni dëgjuar […]

nga AgroWeb më 14 December, 2021

Rregullat e Arta Për Ruajtjen e Çajit – Çfarë Duhet të Dini

Çajrat bimorë janë të pasur me antioksidantë, vitamina e minerale të cilat i bëjnë mirë shëndetin. Ato rekomandohet të pihen rregullisht gjatë ditës për imunitet të fortë, gjallëri dhe mirëqenie. Ndryshe nga ato të bustinës, çajrat bimorë kërkojnë përkujdesje më të madhe që të mos humbasin jo vetëm vlerat por edhe shijen apo aromën. Në këtë […]