Cigare

Suedia dëshmon: Përdorimi i lartë i nikotinës nuk është faktor kyç në zhvillimin e sëmundjeve të lidhura me duhanpirjen

‘‘Ndryshimi midis pirjes së duhanit dhe përdorimit të produkteve pa tym është thelbësor. Ndonëse nikotina krijon varësi ajo nuk shkakton...

Buzëqesh pa siklet! Studimi: Produktet alternative të duhanit ndikojnë në bardhësinë e dhëmbëve

E dini se ata që kalojnë nga cigaret tradicionale tek alternativat e duhanit pa tym kanë dhëmbë më të bardhë?...

Ekspertët apel “bluzave të bardha”: Informohuni me fakte rreth nikotinës dhe reduktimit të dëmit nga duhani

Reduktimi i dëmit nga duhani synon të vendosi në dispozicon produktet më të sigurta duke ofruar zgjedhje të reja për...

A janë duhanpirësit “të sëmurë” apo thjesht të pavetëdijshëm për opsionet më të mira?

Qasja fillestare e procesit të lënies së duhanit që përfshin trajtimin mjekësor dhe ndryshimin e sjelljes, rrjedhimisht bën që ky...

Si produktet e duhanit me ngrohje ndikuan në uljen e konsumimit të duhanit. Rasti i Japonisë

Në qendër të produkteve alternative me ngrohje qëndron shkenca e cila i diferencon nga cigaret tradicionale. Rënia e shitjeve të...

Shenjat që Tymi i Cigares lë në Fytyrën Tuaj

Nëse pini cigare, me siguri jeni të vetëdijshëm për ndikimet qëmund të ketë cigarja tek zemra, mushkëritë dhe tek truri....

Sfida pa Cigare për 15 Ditë – Si Reagon Trupi?

Shumica prej nesh, si duhanpirës si ata që nuk e konsumojnë, janë në dijeni për dëmet që ai i shkakton...

Kanadaja, në hapat e Anglisë për të hequr dorë nga duhanpirja? Propozon alternativat pa tym si zgjidhje

Pas Mbretërisë së Bashkuar që propozoi ndalimin e brezave të rinj që të blejnë cigare, ekspertët thonë se kjo është...

Si të Kuptoni që Vuani Nga Pagjumësia – Disa Metoda si ta Trajtoni në Shtëpi

Pagjumësia ka të bëjë me vështirësinë në të fjetur. Ajo mund të bëhet kronike nëse njeriu nuk bën dot një...

Përse Është Kaq e Vështirë të Lësh Duhanin? – Si të Thoni Jo

Duhanpirja është një fenomen masiv në Shqipëri. Statistikat e një viti më parë tregojnë se vendi ynë është konsumatori më...

Flasin mjekët: Produktet alternative, më pak të dëmshme. Vendet të përpiqen për një mjedis pa cigare

Pavarësisht fushatës shumë vjeçare kundër pirjes së duhanit, ka rreth një miliard duhanpirës në botë. Konfirmimi vjen nga paneli për...

Reduktimi i tymit nga duhani/ Arabia Saudite i jep dritë jeshile alternativave pa tym, pritet të kursejë mbi 6 miliardë dollarë deri në vitin 2032

Pas rastit të Suedisë si një model suksesi në uljen e normës së duhanpirjes në 5% dhe iniciativave të Britanisë...

Flasin Ekspertët: Është Koha për Reduktimin e Dëmit nga Duhani

“Reduktimi i dëmit të duhanit bazohet në ofrimin e nikotinës për njerëzit që nuk mund ose nuk duan ta lënë...

CEO i Philip Morris: “Ishte e qartë që në vitet 1990 se cigaret ishin të dëmshme”

Philip Morris dëshiron të jetë “smoke-free”. Për ta bërë këtë, CEO Jacek Olczak mbështetet në inovacionin e brendshëm nga qendra...

OBSH e kualifikon si një vend “smoke-free”, si i arriti Suedia këto rezultate? Nga rregullat strikte kundër cigareve klasike tek inkurajimi i duhanpirësve për produktet alternative

Sipas OBSH, pirja e duhanit është faktori kryesor që rrezikon shëndetin kudo në botë me mbi 8 milionë viktima çdo...

Britania po inkurajon duhanpirësit të ndërrojnë cigaret tradicionale me ato elektronike

Deri në një milion duhanpirës do të inkurajohen të ndërrojnë cigaret tradicionale me ato elektronike tha qeveria britanike të martën....

Studimi i Oksfordit: Duhanpirësit vdesin më shpesh nga Covid-19

Duhanpirësit kanë 60 deri në 80 për qind më shumë gjasa të shtrohen në spital nëse infektohen me koronavirus, dhe...

Çfarë ka në të vërtetë brenda një cigareje?

Siç me siguri shumë prej nesh e dimë, cigarja është një shufër letre e rrotulluar rreth një gjetheje duhani të...

Pse i Trembemi Nikotinës Kur Problemi Kryesor Është Tymi

Në opinionin e përgjithshëm mesatar, duhanpirja shpesh lidhet me nikotinën dhe tymin. Studimet kanë treguar se pavarësisht mendimit të zakonshëm,...

Frutat Dhe Perimet Më Të Importuara Në 3-Mujorin e Parë

Tre mujori i parë ishte një sukses në lidhje me sasinë e produkteve të importuara si dhe me të ardhura...

Duhani Vesi i Rrezikshëm – Si e Plak Fytyrën dhe Organizmin

Burimi i rinisë së përjetshme deri më tani është zbuluar vetëm nëpër filma, por ai i plakjes së parakohshme është...