nga AgroWeb më 23 November, 2022

Shqiptarët, të dytët më të plakurit në Europë brenda një dekade

Shqipëria renditet e dyta pas Moldavisë për ritmet e plakjes së popullsisë. Vetëm në dhjetë vite, shqiptarët e gjejnë veten mesatarisht 4.4 vite më të plakur, sa i takon moshës mediane. Nga 33.2 vjeç që ishte mosha median në vitin 2012 ka arritur në 37.6 në vitin 2021, sipas INSTAT dhe Eurostat. Mosha mediane ndan […]

nga AgroWeb më 11 November, 2022

BSH: Konsumi i Qytetarve Shqiptarë i Ka Rezistuar Rritjes së Çmimeve

Kërkesa konsumatore e qëndrueshme, rritja e punësimit dhe e pagave, si dhe pritjet për norma inflacioni të larta po zgjerojnë bazën e presioneve inflacioniste në ekonominë shqiptare. Raporti i politikës monetare për tremujorin e IV 2022 i Bankës së Shqipërisë nënvizon se presionet inflacioniste po bëhen edhe më komplekse. Inflacioni në ekonominë shqiptare u rrit […]

nga AgroWeb më 31 October, 2022

Vit i vështirë për ullirin/ Fermeri i Troshanit: Na ulni naftën dhe plehrat kimike

Troshani i Lezhës njihet si një nga zonat me kultivimin më të lartë të ullirit. Fermeri i zonës Lazer Preçi tregon se në 25 vite që merret me kultivimin e ullirit, ky ka qenë viti më i vështirë për të, jo vetëm nga mungesa e tregut, por edhe për rritjen e çmimit të naftës apo […]

nga AgroWeb më 28 October, 2022

Buka më e Mirë Për Rënien nga Pesha

Buka është një nga produktet që nuk mungon asnjëherë në shtëpitë tona. Aroma e saj kur sapo ka dalë nga furra është e parezistueshme. Buka është shoqëruese e çdo vakti gjatë ditës dhe shpesh herë ‘fajtorja’ e kilogramëve të tepërt. Në stinën e verës të gjithë synojnë që të humbasin peshë, por dietat nuk lejojnë […]

nga AgroWeb më 28 October, 2022

Si të Mbroheni Nga Gripi dhe Ftohja Këtë Sezon Virusesh?

Ndërsa vjeshta sjell më tepër freski, ajo sinjalizon gjithashtu edhe fillimin e sezonit të gripit dhe ftohjes. Me koronavirusin nëpër këmbë është e rëndësishme të bëni çfarë mundeni, që të mbroheni kundër sëmundjeve të stinës. Aq më tepër kur tashmë dihet se mund të infektoheni njëkohësisht me koronavirus dhe grip. Pra, të qëndrosh i shëndetshëm […]

nga AgroWeb më 6 October, 2022

Cilat Ushqime Ndihmojnë Në Parandalimin e Kancerit Të Gjirit?

Kanceri i gjirit është kanceri më i zakonshëm tek gratë, por ai mund të shfaqet edhe tek meshkujt në raste të rralla. Kjo sëmundje shkaktohet nga dëmtimi i ADN-së dhe mutacionet gjenetike, por gjithashtu edhe nga trashëgimi i gjeneve të caktuara. Stili i jetesës luan po ashtu një rol kritik, konsumi i alkoolit, i duhanit, […]

nga AgroWeb më 22 August, 2022

“Epidemia” e syzeve, Okulistët: Shumica e fëmijëve që vizitohen kanë probleme me sytë

Fillimi i vitit të ri shkollor nxjerr në pah problemet që u kemi shkaktuar fëmijëve duke i lënë me kohë të zgjatur në telefon Ipad apo para kompjuterit. Afro 60 % e fëmijëve që kanë bërë vizita të syve kanë rezultuar me probleme me shikimin. “Nëse kam bërë  15 vizita, 60% e tyre kanë vendosur […]

nga AgroWeb më 25 May, 2022

A do të ketë ndalim të plotë të qeseve?

Cilat qese do të ndalohen të prodhohen? Ministria e Turizmit dhe Mjedisit tha për ‘Monitor’ se nisma ligjore nuk merr përsipër të ndalojë gjithë plastikën, as të ndalojë të gjitha llojet e qeseve, por ndalon vetëm qeset plastike mbajtëse; qeset e lehta plastike mbajtëse; qeset shumë të lehta plastike mbajtëse dhe qese plastike mbajtëse oxo-degradueshme […]

nga AgroWeb më 18 May, 2022

Sot Panairi Ndërkombëtar i Bujqësisë dhe Blegtorisë – Pse Duhet të Merrni Pjesë

Quhet “Ditet e Bujqësisë 2022” dhe është një nga ngjarjet më të mëdha të bujqësisë në Shqipëri që do të mbledhë së bashku prodhues, distributorë, ekspertë dhe kompani të mekanikës bujqësore, fermerë, specialistë e biznese në sektorin e bujqësisë dhe blegtorisë. Ky panair nis sot më 19 Maj deri në datën 21, në Lushnje. Ditët […]

nga AgroWeb më 20 April, 2022

350 Euro Një Kokërr – Nga Vjen Luleshtrydhja Më E Shtrenjtë Në Botë?

Vetëm një kokërr e këtij varieteti të veçantë luleshtrydhesh, e quajtur “Princesha e Bukur”, u shit në një ankand për rreth 370 euro. Po po, e lexuat mirë! Ato hidhen në shitje çdo vit në një ankankand (këtë vit janë shitur shpejt), dhe nëse shpresoni t’i blini në të ardhmen, filloni të kurseni që tani. […]

nga AgroWeb më 11 April, 2022

Buka, vaji, karburantet e bulmeti “fundosin” buxhetet e familjeve shqiptare

Muaji mars solli të papritura të pakëndshme për të gjitha familjet në vend. Çmimet u rritën me shpejtësi, si rrjedhojë e kufizimeve në furnizime, që erdhën nga sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës. Si dy ndër shtetet kryesore të prodhimit të karburanteve, drithërave e vajit, lufta solli zhbalancime të shumta në ofertë, që u shoqëruan me […]

nga AgroWeb më 21 March, 2022

OBSH: Keqinformimi se Omicron është ‘varianti i fundit i COVID-19’ po shkakton rritje të infektimeve në mbarë botën

“Pas rënies së infektimeve për disa javë radhazi, rastet e raportuara të COVID-19 po rriten sërish në rang global, veçanërisht në disa pjesë të Azisë”, tha në Gjenevë për gazetarët Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Gebreyesus. Gjatë javës së kaluar, agjencia ka vënë re një rritje prej 8 për qind në zbulimin e […]