nga AgroWeb më 18 March, 2022

Ushqimet Më Të Mira Dhe Më Të Dëmshme Para Se Të Flini

Ekspertët e shëndetit mund të mos bien dakord për vlerat dhe kundërvlerat e produkteve të bylmetit apo kohës së duhur për aktivitet fizik. Megjithatë, të gjithë njëzëri pranojnë se gjumi është jashtëzakonisht i rëndësishëm. Të bësh një sy gjumë nuk mjafton. Gjumi i mirë mbi 7 orë të jep qartësi në të menduar, reflekse të […]

nga AgroWeb më 31 December, 2021

A Është E Vërtetë Se Gjeli I Detit Ju Bën Të Përgjumur?

Gjeli i detit është një nga ushqimet që nuk mungon pothuasje asnjëherë në mbrëmbjen e fundvitit. Ai është një ndër ushqimet e pasura me triptofan. Triptofani është një aminoacid që trupi e përdor për të ndihmuar në prodhimin e melatoninës dhe serotoninës. Melatonina ndihmon në rregullimin e ciklit gjumë-zgjim dhe serotonina mendohet se ndihmon gjithashtu […]

nga AgroWeb më 30 December, 2021

A Duhet Larë Gjeli I Detit Para Gatimit? – Këshillat Për Mënyrën E Përgatitjes

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve CDC, kanë nxjerrë disa këshilla për mënyrën më të sigurt e përgatitjes së gjelit të detit. Para së gjithash, ju duhet të dini se ai nuk duhet të lahet ose të shpëlahet. Kjo mund të tingëllojë e çuditshme, por në këtë mënyrë ju mund të përhapni mikrobet dhe […]

nga AgroWeb më 29 December, 2021

Gjeli i Detit – Si Ta Marinoni Për Një Pjekje Fantastike

Mishi i gjelit të detit është kryesisht me pak dhjamë, që do të thotë se ky lloj mishi ka tendencën të thahet dhe forcohet. Për pasojë, gatimi perfekt i mishit të gjelit të detit ka nevojë për ndihmë. Ekspertët e AgroWeb.org rekomandojnë që përpara gatimit, mishi i gjelit të detit ka nevojë të marinohet në […]

nga AgroWeb më 28 December, 2021

Si Të Gatuani me Mjeshtëri Gjelin e Detit – Mënyra dhe Temperatura e Duhur

Gjeli i detit është një nga sfidat më të mëdha të një amviseje për menunë e vitit të ri. Me të, një amvisë mund të shkrijë talentin por mund të përjetojë një ankth të mirëfilltë. Më poshtë do të gjeni nga AgroWeb.org një listë këshillash dhe rekomandimesh që gjeli i detit të gatuhet dhe serviret […]

nga AgroWeb më 24 December, 2021

Gjeli i Detit – Zbuloni Vlerat Fantastike Për Organizmin

Padyshim Gjeli i Detit është simboli i darkës së vitit të ri dhe shija e tij nuk mund të mungojë në tryzat shqiptare. Por përtej shijes së mrekullueshme, vlerat ushqyese të gjelit të detit janë fantastike me plot përfitime për shëndetin. Mishi i gjelit të detit është një burim i shkëlqyer i proteinës. Proteina është […]

nga AgroWeb më 22 December, 2021

Rregulli i Artë i Blerjes së Gjelit të Detit

Jemi shumë pranë festave dhe amvisat kanë nisur furnizimin me ushqimet e nevojshme për të pasur një darkë të bollshme e të shëndetshme për ndërrimin e viteve. Një prej ushqimeve që nuk mungon në tryezë është ai i gjelit të detit. Përpara se të dilni për pazar për blerjen e gjelit të detit, duhet të […]

nga AgroWeb më 27 December, 2019

Për Sa Kohë Mund Ta Ruani Në Frigorifer Gjelin e Detit dhe Lëngun e Tij?

Mishi i mbetur i gjelit të detit mund të përdoret për përgatitjen e një lëngu të shëndetshëm që shfrytëzohet për gjellëra dhe supa të ndryshme. Përveç përfshirjes në gatim, ky lëng është shumë i mirë për shëndetin e stomakut. Xhelatina që përfitohet gjatë zierjes së mishit përmirëson tretjen dhe lufton inflamacionin në trup. Konsumi i […]