nga AgroWeb më 26 May, 2022

Vuani nga Alergjia apo Intoleranca Ushqimore – Zbulojeni Këtu

Konsumi i disa ushqimeve mund të shkaktojë një sërë reagimesh fizike të cilat janë të zakonshme dhe ndodhin shpesh. Këto reagime fizike shpesh ndodhin si pasojë e intolerancës ushqimore dhe jo domosdoshmërisht për shkak të një alergjie ndaj ushqimit. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për dallimin mes alergjisë ushqimore dhe […]

nga AgroWeb më 8 April, 2022

5 Arsye Pse Nuk Humbisni Peshë – Nuk Lidhen Me Ushqimin

Pesha trupore mund të themi që është kryefjala e çdo diskutimi sa më shumë që stinët e ngrohta afrohen. Në të shumtën e rasteve njerëzit duan të humbasin në peshë dhe sforcohen shumë për t’a arritur këtë. Problemi fillon kur ndonëse keni mbajtur dieta strikte gjatë gjithë vitit përësëri ndjeni se nuk keni arritur rezultatin […]

nga AgroWeb më 3 March, 2022

Intoleranca Ndaj Ushqimeve Të Skuqura Me Shumë Yndyrë

Intoleranca ushqimore ndodh kur trupi juaj nuk është në gjendje të tresë siç duhet ushqimin. Simptomat përfshijnë: Dhimbje stomaku, fryrje, të përziera, urth, diarre dhe dhimbje koke. Ashpërsia e simptomave mund të ndryshojë. Në disa raste, individët mund të jenë në gjendje të hanë pjesë të vogla të ushqimit ndaj të cilit kanë intolerancë pa […]

nga AgroWeb më 3 March, 2022

Ndjeni Dhimbje Stomaku Pas Konsumit Të Frutave? – Njihuni Me Shkaqet Dhe Trajtimin

Frutat janë ato ëmbëlsira që mund t’i shijoni pa asnjë ndjenjë faji. Megjithatë disa individë ankohen se pas konsumit të frutave ndjejnë dhimbje stomaku. Shpjegimi më i mirë është ndjeshmëria ndaj fruktozës, llojit më të bollshëm të sheqerit tek frutat. AgroWeb.org ju njeh më tepër rreth simptomave, shkaqeve dhe se si të mund t’a trajtoni […]