nga AgroWeb më 28 March, 2022

Çfarë Ndodh Nëse Shmangni Vaktin E Mbrëmjes?

Me siguri e keni dëgjuar thënien “Ha mëngjes si një mbret, drekë si një princ dhe darkë si një i varfër”. Por një studim i fundit, në të cilin AgroWeb.org u mbështet, tregon se nëse doni të parandaloni shtimin në peshë, mund t’ju duhet ta vini në dyshim këtë shprehje. Brenda një harku kohor tre […]

nga AgroWeb më 16 February, 2022

Gjumi mënyrë e dobishme për të hequr kilogramët e tepërt

Të bërit më shumë gjumë mund të jetë një mënyrë e dobishme për të hequr kilogramët e tepërt, sugjeron një studim i ri. Ekspertët zbuluan se shtimi i një ore ose më shumë gjumë në natë mund të reduktojë rreth 270 kalori nga dietat ditore të njerëzve, ekuivalent me rreth tre biskota me çokollatë. Gjatë […]

nga AgroWeb më 6 January, 2022

Çfarë Lloj Urie Keni? – Ndikimi Tek Shtimi Në Peshë

Jo të gjitha ndjenjat e urisë janë të njëjta. Sipas Lauryn Lax, specialiste e mjekësisë funksionale dhe nutricioniste, ekzistojnë shtatë lloje urie, sipas melarossa.it. Të kuptuarit se çfarë lloj urie ndjeni mund t’ju ndihmojë të keni një marrëdhënie më të shëndetshme dhe më të ekuilibruar me ushqimin. Marrëdhënia me ushqimin Marrëdhënia me ushqimin është shumë komplekse. […]

nga AgroWeb më 11 October, 2021

Mënyrat Më Të Rëndësishme Për Të Mbajtur Peshën Nën Kontroll

Një nga mënyrat më të rëndësishme për ta mbajtur peshën nën kontroll është duke krijuar dhe vendosur zakone të shëndetshme të të ngrënit. Krijimi i këtyre zakoneve është çelësi i suksesit kur bëhet fjalë për të qëndruar të shëndetshëm. Prandaj është e rëndësishme të bëni disa ndryshime, në mënyrë që të mbani peshën nën kontroll. […]

nga AgroWeb më 10 October, 2021

Si Të Humbisni Peshë Duke Bërë Zgjedhje Të Thjeshta Dhe Të Shëndetshme?

Nëse dëshironi të humbisni peshë në mënyrë të shëndetshme, këtë mund ta arrini shumë më e lehtë sesa mendoni. Gjithçka fillon duke bërë zgjedhjet e duhura! Prandaj për t’ju ​​ndihmuar, AgroWeb.org, ju njeh më poshtë me disa mënyra shumë të thjeshta, të cilat nuk përfshijnë dieta apo ushtrime. Mos mbani dietë Studimet në të cilat […]

nga AgroWeb më 28 September, 2021

A Është Indeksi I Masës Trupore Një Tregues I Saktë I Shëndetit?

Indeksi i masës trupore që njihet shkurtimisht si BMI, është një mënyrë e vlerësimit të shëndetit. Edhe pse është përdorur për dekada me radhë si matës për shëndetin, është kritikuar gjerësisht për thjeshtësimin e tepërt të asaj që do të thotë të jesh i shëndetshëm. Në fakt, shumë pretendojnë se kjo është një metodë e […]

nga AgroWeb më 27 September, 2021

Cilat Janë Disa Nga Mënyrat Më Të Dëmshme Për Të Humbur Peshë?

Nga eleminimi i peshës me anë të lëngjeve dhe deri tek dietat me supë, ka mjaft taktika që premtojnë t’ju ndihmojnë të humbisni peshë sa më shpejt. Por shumica prej tyre janë joefektive dhe në disa raste mund të kenë pasoja të rënda shëndetësore.  Nëse iu janë dashur muaj apo edhe vite për të fituar […]

nga AgroWeb më 10 September, 2021

6 Këshilla Si Të Humbisni Peshë Pa Nevojën e Dietave

Ne mund të humbasim kilogramët e tepërt në mënyrë të shpejtë falë dietave drastike, por ato shoqërohen me efekte anësore të rrezikshme për organizmin. Dieta të tilla ju mbajnë të uritur gjatë gjithë kohës dhe lejojnë që edhe pas rënies në peshë, ju ta fitoni atë në një kohë mjaft të shkurtër. Mënyra ideale për […]

nga AgroWeb më 12 July, 2021

Si Të Kuptoni Nëse Jeni Mbipeshë? – Këshillat Që Ju Duhen

Të jesh mbipeshë nuk do të thotë vetëm disa kile të bezdisshme rreth belit. Mbipesha mund të çojë në sëmundje të ndryshme, duke filluar nga sëmundjet e zemrës, goditja në tru, diabeti i tipit 2 dhe lloje të caktuara të kancerit. Sëmundje të cilat janë edhe disa nga shkaqet kryesore të vdekjes së parakohshme. Njohja […]

nga AgroWeb më 21 December, 2020

Si Të Humbisni Peshë Me Supën Shëruese Që Largon Toksinat Nga Trupi

Ka variacione të pafundme ushqimesh të cilat mund të bëjnë mrekullira për trupin tuaj. Zëvendësimi i darkës tuaj me supë me bazë bimore do të ndihmojë trupin të largojë sa më shpejt toksinat. Nëse nuk jeni të hidratuar dhe nuk konsumoni në mënyrë të rregullt vaktet tuaja,trupi mund të mbajë deri në 10 kg peshë […]