nga AgroWeb më 21 Tetor, 2020

Salepi i Ngrohtë – Shije Unike dhe Vlera Shëndetësore

Salepi është një pije me reputacion të lartë në Shqipëri. Pija e mrekullueshme ka një shije të rrallë, por edhe vlera shëndetësore të mëdha. Ai përgatitet nga zhardhokët e orkideve të egra të cilat gjenden edhe në Shqipëri. Ato lahen, zjehen dhe thahen, më pas shtypen deri sa të bëhen pluhur, duke i dhënë kështu […]

nga AgroWeb më 11 Gusht, 2020

Qumësht me Hudhra kundër Astmës, Kollës, Reumatizmës

Perimet, frutat dhe erëzat janë pjesë e disa prej kurave më të mira mjekësore që njeriu mund të përdorë kundër shumë sëmundjeve dhe çrregullimeve. Një prej këtyre kurave bashkon qumështin dhe hudhrën për të krijuar një lëng të fuqishëm kundër artritit, kollës, pagjumësisë, sëmundjeve të zemrës dhe shumë sëmundjeve të tjera. AgroWeb.org do t’ju mësojë […]

nga AgroWeb më 17 Korrik, 2020

Qumësht i Ngrohtë me Sodë Buke – Për Shëndetin e Stomakut  

Soda e bukës është një përbërës fantastik që krahas recetave të gatimit gjen përdorim të veçantë në shumë kura shëruese natyrale. AgroWeb.org ju sjell më poshtë një kurë të vjetër me përbërës kryesor sodën e bukës dhe qumështin për të luftuar kollën dhe fytin e acaruar nga e ftohura por njëkohësisht edhe për shëndetin e […]

nga AgroWeb më 18 Janar, 2018

Si të Përdorni Çajin e Rigonit Për Shërim të Shpejtë

Jemi në periudhën kur problemet me rrugët e frymëmarrjes arrijnë kulmin.  Lëngu i rigonit është zgjidhja më e mirë që ofron natyra për problemet e stinës. Alergjitë, azma, organizmat e dëmshëm dhe ndotësit e ndryshëm shkaktojnë probleme të shumta për rrugët e sipërme të frymëmarrjes. Simptomat e këtyre problemeve përfshijnë por nuk janë të kufizuara me […]

nga AgroWeb më 23 Nëntor, 2017

Çaji i Gështenjave – Kura Natyrale Kundër Kollës së Mirë

Në mjeksinë popullore është i njohur rekomandimi i kurës nga çaji i gështenjës, në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme Është stina e artë e Gështenjave. Shqipëria është e bekuar më praninë e tyre sidomos zona veriore e vendit. Të pjekura apo të zjera, gështenjat janë të dashura nga të gjithë. Pak brumoze e të buta […]