Jemi në periudhën kur problemet me rrugët e frymëmarrjes arrijnë kulmin. 

Lëngu i rigonit është zgjidhja më e mirë që ofron natyra për problemet e stinës. Alergjitë, azma, organizmat e dëmshëm dhe ndotësit e ndryshëm shkaktojnë probleme të shumta për rrugët e sipërme të frymëmarrjes.

Simptomat e këtyre problemeve përfshijnë por nuk janë të kufizuara me bllokimet e kraharorit, vështirësitë në frymëmarrje, irritimet në fyt dhe në hundë.

Aktualisht jemi në periudhën kur problemet me rrugët e frymëmarrjes arrijnë kulmin, ndaj AgroWeb.org ju rekomandon të lexoni për lëngun e rigonit, aleati i mushkërive tuaja.

Rigoni organik është efikas dhe i fuqishëm. Ai është i pasur me karvakrol, flavonoidë dhe substanca të tjera që luajnë rol zhbllokues dhe anti-alergjikë.

Rigoni është një bimë e veçantë që ka sukses jo vetëm në kuzhinë por edhe në mjekësinë popullore. Kjo bimë është përdorur në kura mjekësore që në lashtësi, falë fuqive të mëdha në ndihmë të shëndetit.

Rigoni i përket familjes botanike Lamiaceae ku bën pjesë edhe mentja. Substancat kimike natyrale që i japin rigonit aromën unike dhe të kënaqshme janë të shumta.

Ato e plotësojnë rigonin me antioksidantë dhe e bëjnë efikas kundër baktereve, kancerit, inflamacionit e të tjerë.

Vlerat Ushqimore nga lëngu i rigonit 

Rigoni përmban vitaminat A, C, E dhe K. Ai është gjithashtu i pasur me fibër, kalcium, niacinë, mangan, folat, magnez, hekur, luteinë, zeaksanthinë dhe kriptoksanthinë.

Rigoni është i mrekullueshëm kundër shumë sëmundjeve. Kjo bimë aromatike e Mesdheut ndihmon në detoksifikimin e organizmit por edhe balancon hormonet.

Rigoni kundër alergjive

Në një stinë si kjo, organizmi është i brishtë sepse sulmohet nga poleni, pluhurat, myku, kimikatet dhe bakteret.

Këta agjentë sulmues çojnë në çlirimin e një kimikati që njihet si histaminë që shkakton një reagim alergjik  — bllokime hundësh, sekrecione dhe tështima. Rigoni pengon çlirimin e histaminës dhe zbut këto reagime alergjike.

Rigoni kundër kollës

Studimet kanë zbuluar se shumë bimë aromatike siç është edhe rigoni kanë potencial terapeutik.

Rigoni ka një ndikim të drejtpërdrejtë dhe pozitiv në traktin respirator, kollën dhe qarkullimin e lirë në rrugët e frymëmarrjes.

Rigoni përmban edhe kalcium, magnez, zink, hekur, kalium, vitaminat A dhe C, si dhe niacinë.

Ndonëse këta përbërës nuk kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në rrugët e sipërme të frymëmarrjes, ato influencojnë shëndetin e mirë të të gjitha sistemeve të tjera të trupit, përfshirë atë imunitar.

Dozat e mjaftueshme të vitaminave dhe mineraleve janë të rëndësishme për të mbajtur trupin të shëndetshëm dhe parandaluar problemet në rrugët e frymëmarrjes.

Përgatitja dhe përdorimi i lëngut të rigonit

-Zieni një tufë me gjethe të freskëta të rigonit në 3 filxhanë ujë për 10-15 minuta.

Nëse jeni ftohur, atëherë pini gjysëm filxhani tre herë në ditë.

-Nëse dëshironi një lëng më të përqendruar, atëherë shtrydhini gjethet e rigonit dhe merrni një lugë gjelle çdo një orë për të zbutur kollën kronike, reumatizmën, azmën bronkiale dhe dispepsinë./AgroWeb.org