nga AgroWeb më 25 July, 2022

Menopauza – Këshilla Për Një Tranzicion Sa Më Të Shëndetshëm

Gjatë tranzicionit të menopauzës, gratë mund të vërejnë simptoma shqetësuese si valët e nxehtësisë ose probleme me gjumin. Gjithashtu gjatë kësaj kohe rreziku për shfaqjen e sëmundjeve të zemrës dhe osteoporozës rritet. AgroWeb.org në këtë artikull ju sugjeron të ndiqni këshillat e mëposhtme, për më tepër lehtësim të simptomave dhe një jetë më të shëndetshme […]

nga AgroWeb më 7 April, 2022

Sa Hapa Duhet Të Bëni Në Ditë Për Shëndet Të Mirë

Aplikacionet e fundit na mundësojnë që të numërojmë hapat që kryejmë çdo ditë, me shpresën se ky lloj aktiviteti fizik përmirëson shëndetin. Ekspertët kanë rekomanduar gjithnjë që njeriu duhet të kryejë aktivitet fizik çdo ditë dhe të paktën të kryejë disa mijëra hapa. A mjaftojnë 10,000 hapa për të përmirësuar shëndetin? A duhet të ecni […]

nga AgroWeb më 22 November, 2021

Qershitë E Arta Të Tokës – Për Forcimin e Kockave Dhe Përfitimet Fantastike Për Organizmin

Qershia e artë është një frut i vogël me kokërr portokalli, që rritet zakonisht në rajone me klimë të ngrohtë si Afrika e Jugut, Amerika e Jugut, Amerika Qendrore, India dhe Kina. Ju mund t’i konsumoni këto qershi të freskëta si një meze e lehtë edhe e shëndetshme ose t’i përdorni si mbushje në ëmbëlsira […]

nga AgroWeb më 25 October, 2021

Ushqimet Më Të Mira Që Duhet Të Konsumoni Gjatë Vjeshtës

Ndërkohë që stinët po ndryshojnë, vjeshta sjell arsenalin e saj të produkteve të shijshme. Këto produkte të shëndetshme dhe të preferuara për shumë nga ju, gjenden lehtësisht nëpër ushqimore dhe janë plot me lëndë ushqyese. AgroWeb.org ju fton të mësoni se cilat nga produktet e stinës janë më të mirat! Kungulli Të gjitha varietetet e […]

nga AgroWeb më 16 July, 2021

Katër Përfitimet e Rëndësishme të të Notuarit në Det

Noti në det mundet të përmirësojë humorin dhe shëndetin në përgjithësi. Efektet shëruese të ujit të detit u përmblodhën në termin ‘Thalassotherapy’ ‘Terapia e Ujit të Kripur’ që përmendej gjërësisht nga Hipokrati. Grekët e lashtë kishin një vlerësim të lartë për përfitimet shëndetsore dhe ato të bukurisë që vijnë nga ky ujë i pasur me […]

nga AgroWeb më 28 December, 2020

Eurostat Publikon Raportin E Mirëqenies Materiale – Ku Renditet Shqipëria?

Përgjatë vitit 2019 Shqipëria konsumoi sa 39 % e mesatares së BE-se, duke shënuar nivelin më të ulët në Europë sipas publikimit të Eurostat. Konsumi i individëve është matës i mirëqenies materiale të familjeve. Në të gjithë Shtetet Anëtare në 2019, konsumi për frymë i shprehur në Standardet e Fuqisë Blerëse (PPS) ndryshonte nga 39% […]