nga AgroWeb më 23 November, 2022

Shqiptarët, të dytët më të plakurit në Europë brenda një dekade

Shqipëria renditet e dyta pas Moldavisë për ritmet e plakjes së popullsisë. Vetëm në dhjetë vite, shqiptarët e gjejnë veten mesatarisht 4.4 vite më të plakur, sa i takon moshës mediane. Nga 33.2 vjeç që ishte mosha median në vitin 2012 ka arritur në 37.6 në vitin 2021, sipas INSTAT dhe Eurostat. Mosha mediane ndan […]

nga AgroWeb më 21 November, 2022

Bulmeti 30% më shtrenjtë – Çmimi i gjalpit arrin 1,600 lekë i ndikuar edhe nga kërkesa e lartë për bakllava

Në tërësi produktet e bulmetit sipas listës së re në supermarkete për produktet e një prej kompanive më të mëdha në treg janë shtrenjtuar sërish nga 9 deri 30%. Rritja më e lartë është shënuar te produkti i gjalpit dhe djathit të lopës. Çmimi i gjalpit të lopës prej ditësh në supermarkete dhe dyqanet ushqimore […]

nga AgroWeb më 14 November, 2022

Në Treg Mungon Djathi i Lopës – Fabrikat Presin Shtrenjtim të Qumështit edhe Këtë Pranverë

Prodhuesit e produkteve të bulmetit vijojnë të jenë në vështirësi për gjendjen e qumështit të lopës. Rënia e prodhimit të qumështit të lopës nga fermat aktualisht ka shtuar në tregje mungesën e djathit të lopës. Fabrikat pohojnë se me vështirësi po plotësojnë kërkesën me qumësht importi. Kërkesa nga konsumatori shfaqet me rënie për shkak të […]

nga AgroWeb më 11 November, 2022

BSH: Konsumi i Qytetarve Shqiptarë i Ka Rezistuar Rritjes së Çmimeve

Kërkesa konsumatore e qëndrueshme, rritja e punësimit dhe e pagave, si dhe pritjet për norma inflacioni të larta po zgjerojnë bazën e presioneve inflacioniste në ekonominë shqiptare. Raporti i politikës monetare për tremujorin e IV 2022 i Bankës së Shqipërisë nënvizon se presionet inflacioniste po bëhen edhe më komplekse. Inflacioni në ekonominë shqiptare u rrit […]

nga AgroWeb më 31 October, 2022

Vit i vështirë për ullirin/ Fermeri i Troshanit: Na ulni naftën dhe plehrat kimike

Troshani i Lezhës njihet si një nga zonat me kultivimin më të lartë të ullirit. Fermeri i zonës Lazer Preçi tregon se në 25 vite që merret me kultivimin e ullirit, ky ka qenë viti më i vështirë për të, jo vetëm nga mungesa e tregut, por edhe për rritjen e çmimit të naftës apo […]

nga AgroWeb më 28 October, 2022

Nis “AGRO GRAMSHI” Festivali Lokal i Bujqësisë dhe Ushqimit

Nis sot “Agro Gramshi” – Festivali i parë i bujqësisë dhe ushqimit, i cili synon të promovojë produktet lokale të prodhueseve dhe prodhuesve nga zona të ndryshme të Gramshit. Ky festival i organizuar nga Bashkia Gramsh, do të bashkojë prodhueset dhe prodhuesit e zonës, institucionet qendrore e vendore, organizatat e shoqërisë civile dhe ato ndërkombëtare, […]

nga AgroWeb më 21 October, 2022

Rritja e Çmimit të Energjisë – Si Mund ta Përballojmë me Disa Ndryshime

Qoftë për ngrohje, furnizim me karburant, apo për faturën e energjisë elektrike: konsumatorët duhet të paguajnë gjithnjë e më shumë para për energji. Cilat janë arsyet? A do të vazhdojë kjo tendencë? Me fillimin e sezonit të ngrohjes së objekteve, çmimet e rritura ndjeshëm të energjisë po i rëndojnë familjet. Shtesat dyshifrore të përqindjeve brenda […]

nga AgroWeb më 22 September, 2022

Lumi i fundit i egër në Europë, Kumbaro-Gellert: Nis puna teknike për shpalljen e Vjosës, Park Kombëtar

Deklaratë e Përbashkët e Ministres së Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro dhe Drejtorit Ekzekutiv të Patagonia-s, Ryan Gellert 100 ditë nga nënshkrimi i Memorandumit të Mirëkuptimit për shpalljen e Lumit të Egër Vjosa, Park Kombëtar 100 DITË BASHKËPUNIM DREJT VIZIONIT PËR PARKUN KOMBËTAR TË LUMIT TË EGËR VJOSA 100 ditë më parë, së bashku ne […]

nga AgroWeb më 21 July, 2022

Cilat Janë Produktet që Mund të Zhduken në Shqipëri si Pasojë e Ndryshimeve Klimatike?

Ishte dukur pak e largët dhe abstrakte ideja se ndryshimet klimatike mund të preknin direkt xhepin e më tej, të rrezikonin edhe jetën. Për dekada me radhë, kjo temë rrotullohej në tavolina konventash, kongresesh, senatesh ndërkombëtare. Por viti 2021 shënoi pikën e kthesës kur alarmi i kuq u ngrit njëzëri në të gjithë botën nga […]

nga AgroWeb më 21 July, 2022

Ulet sërish çmimi i vajit të lulediellit, 24% më i lirë se në muajin qershor

Çmimi i vajit të lulediellit për muajin korrik është ulur nga 21 deri 24% krahasuar me muajin qershor. Për muajin korrik çmimi i vajit të lulediellit arriti 280 deri 290 lekë për litër nga 370 lekë për litër që ishte muajin e kaluar. Tendenca rënëse e çmimit nisi që në mesin e muajit qershor, ku […]

nga AgroWeb më 18 July, 2022

Agjencia Italiane e Bashkëpunimit për Zhvillim, 260 milionë angazhim në Shqipëri dhe Ballkanin Perëndimor

Mbi 240 milionë në Shqipëri. Drejtësia, Mjedisi dhe Turizmi, Zhvillimi Rural, Shëndetësia, të Drejtat e Njeriut, Barazia Gjinore dhe Përfshirja Sociale. Agjencia Italiane e Bashkëpunimit për Zhvillim (AICS) në Ballkanin Perëndimor prezantoi Raportin Vjetor 2021, në prani të Ambasadorit Italian në Shqipëri, Fabrizio Bucci, të Drejtoreshës së Zyrës së AICS në Tiranë, Stefania Vizzaccaro, të […]

nga AgroWeb më 19 May, 2022

Rriten ndjeshëm çmimet e produkteve bazë ushqimore, ja sa shitet vaji, sheqeri dhe orizi

Rritja e çmimeve po ndihet së tepërmi kohet e fundit dhe ata që vuajnë pasojat dhe “goditen” më shumë duket se janë qytetarët e thjeshtë. Nëse bëjmë një vështrim të shkurtër nëpër markete, vëmë re se produktet bazë ushqimore kanë pësuar rritje të koniderueshme nga ç’ishin disa muaj më parë. Në fotot e mëposhtme shihet […]