Muskujt

Vaj Ulliri me Kripë – Si ta Përdorni Kundër Problemeve me Kockat

Dhimbjet e kockave po kthehen në një problem shëndetësor shumë i përhapur kudo, edhe në Shqipëri. Kjo ndodh edhe sepse...

Dëmet që Shkakton Diabeti tek Muskujt – Këshilla si të Parandaloni Dhimbjen

Nëse vuani nga diabeti dhe ndjeni pa pritur dhimbje të muskujve apo gjatë lëvizjes problemi mund të jenë tendinat tuaja....

Pse Krahët Tuaj Mpihen Kur Flini Dhe si ta Ndaloni Këtë

Shumica prej nesh ka provuar të zgjohet në mes të natës dhe kupton se krahu ose dora është mpirë. Ndonjëherë,...

Dhimbja nën Sqetull – Nga Çfarë Shkaktohet dhe kur Është Problematike

Dhimbjet që shfaqen në zonën e nën sqetullës mund të shkaktojnë shqetësim, që në disa raste është i justifikueshëm. Ka...

Çfarë është Osteopatia – Trajtimi që Sistemon Kockat dhe Muskujt

Osteopatia është një lloj terapie e zhvilluar gjatë shekullit të 19. Ajo i jep rëndësi shëndetit të sistemimit kockor dhe...

Vitamina D Kundër Reumatizmës dhe Artritit – Si të Përfitoni Prej Saj

Vitamina D është shumë e rëndësishme për mirëqenien e të gjithë organizmin. Mjaftojnë 15 minuta në diell që trupi të...

Arsyet Përse ju Dhemb Shpatulla Kur Bën Ftohtë – Si ta Trajtoni

Rënia e temperaturave tek disa njerëz vjen e shoqëruar me dhimbje dhe therje të shpatullës. Temperaturat kanë një ndikim të...

Pas Moshës 40 Vjeçare – Rregullat e Arta Për Fizik Të Fortë Dhe Të Shëndetshëm

Mënyra më efikase për të pasur një metabolizëm të shpejtë pas të dyzetave është të keni një masë solide muskulare....

4 Arsye të Vlefshme Përse Duhet të Përdorni Biçikletën Çdo Ditë

Çiklizmi është një mënyrë e shkëlqyer për të kryer aktivitet fizik dhe për të humbur kilogramët e tepërt. Por jo...

Çfarë është Pilatesi – Përfitimet e jashtëzakonshme për trupin dhe mendjen

Pilates është një metodë e të ushtruarit të trupit, e krijuar në fillim të shekullit të 20-të. Ushtrimet e kryera...

Pija që Qetëson Dhimbjet nga Qarkullimi i Dobët i Gjakut

Prevalenca e sëmundjes arteriale periferike është rritur ndjeshëm kohët e fundit në mbarë globin. Kjo sëmundje ka të bëjë me...

Doni Muskuj të Fortë në Çdo Moshë? – Zbuloni Produktet Fantastike

Barishte, jo vetëm që janë të pasura me vitamina dhe minerale, por ato mund të përgatiten në mënyra të ndryshme...

Vitamina D për muskujt – Rreziqet shëndetësore pas moshës 50 vjeçare

Humbja e masës muskulare me kalimin e moshës mund të jetë diçka e rrezikshme për shëndetin. Shto këtu edhe faktin...

Mënyra si Përtypeni Ndikon tek Shëndeti i Trurit – Zbuloni më Shumë

Forcat e krijuara kur përtypeni luajnë një rol në mënyrën se si funksionon trupi juaj. Përtypja dhe gëlltitja stimulojnë muskujt...

Përfitimet Shëndetësore e Të Ecurit Mbrapsht – Çfarë Thotë Studimi i Ri

Mund ta keni dëgjuar shpesh se ecja është një nga format më të mira të stërvitjes për trupin dhe trurin...

Prova e Sheqerit – Si të Shpëtoni Shëndetin Brenda dy Javëve

Pijet e gazuara ose ato me bazë frutash të përpunuara janë një burim i jashtëzakonshëm sheqeri. Ky i fundit e...

Dridhja e Gishtave – Shkaqet dhe Trajtimet Natyrale që ju Ndihmojnë

Muskujt dhe gjymtyrët e njeriut, kaplohen nga të dridhurat, shpesh të pavullnetshme. Këto të dridhura, vërehen edhe tek gishtat, gjë...

Nervozizmi – Efektet në Organizëm dhe si ta Mbani nën Kontroll

Nervozizmi apo zemërimi është një helm i mirëfilltë që shkatërron shpirtin dhe organizmin. Ky emocion është i shëndetshëm deri në...

Cila Është Koha Më e Mirë e Ditës Për Të Ushtruar?

Dihet mirë se disa njerëz janë adhurues të mëngjesit, ndërsa të tjerë shijojnë më tepër orët e vona të ditës....

Kura të Thjeshta Natyrale Kundër Dhimbjes së Duarve

Dhimbja e duarve del në pah gjithmonë kur njeriu ka probleme muskulare. Duart janë ndër pjesët e trupit që vihen...

Rëndësia e Vitaminës D për Muskujt – Sëmundjet që Shkakton Mungesa e Saj

Ka momente në përditshmërinë tonë kur organizmi ‘fiket’ dhe nuk funksionon siç duhet. Një gjë e tillë jo domosdoshmërisht shoqërohet...