Nervozizmi – Efektet në Organizëm dhe si ta Mbani nën Kontroll

1k 0

Nervozizmi apo zemërimi është një helm i mirëfilltë që shkatërron shpirtin dhe organizmin.

Ky emocion është i shëndetshëm deri në një farë pike sepse të ndihmon të identifikosh lëndimin ose nevojën për ndryshim.

Por nervozizmi është një emocion hileqar dhe shpesh del jashtë kontrollit.

Mbajtja nën kontroll e tij kërkon një vullnet dhe përqendrim të fortë.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni se si të mbani nën kontroll zemërimin dhe nervozizmin.

Meditoni

Gjatë një episodi zemërimi apo nervozizmi provoni të meditoni dhe të ndërgjegjësoheni për atë që po ndodh.

Meditimi është një teknikë qetësimi për trurin dhe trupin.

Uluni dhe përqendrohuni tek frymëmarrja. Mos e lini mendjen të ikë apo të fokusohet tek shqetësimet dhe e shkuara.

Frymëmarrja e thellë

Frymëmarrja duhet të jetë e kontrolluar për të qetësuar ndjenjën e nervozizmit.

Një frymëmarrje e thellë dhe e kontrolluar ngadalëson rrahjet e zemrës, stabilizon tensionin e gjakut dhe qetëson organizmin.

Vishni rroba të lehta dhe shtrihuni. Vendosini duart në zonën e barkut.

Merrni frymë ngadalë dhe përpiquni të mbani zonën abdominale të relaksuar.

Mbajeni frymën për disa sekonda dhe më pas lëshojeni atë nëpërmjet gojës.

Përpiquni ta përsërisni këtë proces deri sa të kuptoni që zemërimi juaj është nën kontroll.

Qetësimi Progresiv i Muskujve

Kjo teknikë ka të bëjë me tendosjen dhe qetësimin e disa muskujve duke u shpërqendruar kështu nga zemërimi.

Uluni në një karrige në një vend të qetë. Përqendrohuni tek një grup i veçantë muskujsh siç mund të jenë këmbët, pjesa e kofshës, gishtave e të tjerë.

Merrni frymë thellë dhe ngadalë dhe shtrëngoni muskujt e përzgjedhur. Mbajini të tendosur për 5 sekonda.

Nxirreni frymën dhe lëshojini muskujt e tendosur.

Qëndroni pa lëvizur për 15 sekonda dhe më pas provojeni sërish me një muskul tjetër.

Provojeni këtë teknikë deri sa të ndiheni të qetësuar.

Topthi Kundër Stresit

Një topth i tillë ju ndihmon të përballeni me një episod shpërthyes zemërimi.

Nëpërmjet shtrëngimit dhe lëshimit të topthit dhe frymëmarrjes së thellë  ju vini në lëvizje disa muskuj dhe i qetësoni ato.

Për më tepër ju largoni stresin dhe zemërimin.

Numërimi Deri Në 10

10 sekonda! Kaq ju nevojitet që të qetësoheni, të keni një mendje të kthjellët dhe të shmangni impulset dashakeqe.

Numëroni deri në 10, përpara se të thoni fjalën e fundit.

Mbajtja nën kontroll e zemërimit është një proces që ka nevojë për dy element: kohë dhe shpërqendrim.

Ecja

Ecja është një aktivitet fizik që ndihmon në mbajtjen nën kontroll të ankthit.

Gjatë ecjes, trupi çliron endorfinë, një hormone që ju ndihmon të jeni të lumtur dhe pozitiv.

Ecja e shpërqendron trurin nga ekstremiteti i reagimeve të forta emocionale./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.