nga AgroWeb më 16 July, 2021

Katër Përfitimet e Rëndësishme të të Notuarit në Det

Noti në det mundet të përmirësojë humorin dhe shëndetin në përgjithësi. Efektet shëruese të ujit të detit u përmblodhën në termin ‘Thalassotherapy’ ‘Terapia e Ujit të Kripur’ që përmendej gjërësisht nga Hipokrati. Grekët e lashtë kishin një vlerësim të lartë për përfitimet shëndetsore dhe ato të bukurisë që vijnë nga ky ujë i pasur me […]

nga AgroWeb më 25 June, 2021

Përdorimet Mjekësore të Gjetheve të Mollës – Farmacia në Shtëpi

Shumë sëmundje dhe probleme shëndetësore mund të kurohen nga Çaji i Gjetheve Të Mollës. “Një mollë në ditë dhe i thua mjekut ik,” thotë një nga shprehjet popullore që kemi dëgjuar më shpesh. Por nuk është vetëm molla ajo që ka kaq përfitime të mira. Edhe gjethet e saj janë të pasura me shumë fibër, […]

nga AgroWeb më 10 June, 2021

Bajamet e Njoma Shqiptare – Vlerat Befasuese Për Shëndetin

Shqipëria është një vend i bekuar me një prodhimtari të lartë të bajameve që arrijnë të plotësojnë kërkesat e tregut vendas. Banorët e zonave ku rriten këto arrorë, e njohin mirë shijen dhe aromën fantastike të bajameve të njoma. Koha kur mund të përfitoni prej bajameve të njoma është e kufizuar. Shtresa e jashtme e […]

nga AgroWeb më 12 May, 2021

Lëngu i Hudhrave – Përdorimet e Forta në Mjekësinë Popullore

Lëngu i hudhrave është i jashtëzakonshëm për mbrojtjen e imunitetit dhe parandalimin e sëmundjeve kronike.   Ka njerëz që bëjnë be e rrufe kundër pirjes së lëngut të pastër të hudhrave. Por pa dyshim me të lexuar përfitimet e pamohueshme të kësaj pije unike, do të ndryshojnë mendje. Lëngu i hudhrës nxirret duke shtypur ose […]

nga AgroWeb më 18 March, 2021

Ushqim dhe Trajtim – Turshia e Famshme Shqiptare me Domate të Gjelbra Fushe

Domatet turshi janë pjesë e çmuar e kuzhinës tradicionale të Shqipërisë. Përgatitja e tyre kërkon kohë, zemër dhe përkushtim nga amvistat shqiptare. Ato njihen zakonisht si “zahire” dhe zakonisht përgatiten gjatë verës për t’u bërë gati dhe konsumuar në çdo stinë. Edhe në këtë periudhë gjenden lehtësisht domate të gjelbra të fushës, ende të papjekura, […]

nga AgroWeb më 12 March, 2021

Mëlqinja Shqiptare, Shëruesja e Fortë me Vlera Natyrale

Mëlqinja është një shkurre me gjemba që rritet në shumë zona të Shqipërisë dhe ofron shumë vlera shëndetësore. Ekspertët e AgroWeb.org thonë se mëlqinja përmban një susbtancë kimike të quajtur berberinë e cila lufton inflamacionin, ul tensionin e gjakut dhe ka efekt qetësues. Berberis vulgaris (Mylqinja) i përket familjes Berberidaceae (Berberidore). Ajo është e përhapur […]

nga AgroWeb më 12 February, 2021

Vaji i Rigonit – Vlerat dhe Përfitimet e Armikut Të Infeksioneve

Vaji esencial i rigonit është i larmishëm në vlera shëndetsore. Ai është efikas kundër virozave, baktereve, mykut dhe parazitëve. Vaji është i pasur me antioksidantë dhe lufton inflamacionin, përmirëson tretjen dhe zbut alergjitë. Ky vaj shërben si disinfektant. Vlerat e tij u zbuluan për herë të parë në Greqinë e lashtë, banorët e të cilës […]

nga AgroWeb më 22 May, 2020

Nektari i Kajsisë – Mbrojtja Kundër Sëmundjeve të Zemrës

Të gjithë lënë kokën pas kajsive. Nektari i tyre konsiderohet si lëngu i artë i vlerave shëndetsore. Shqipëria, është një vend fatlum sepse kajsitë rriten me bollëk. Në aspekt konsumi, ne mjaftohemi me ngrënien e frutit dhe neglizhojmë lëngun ose nektarin e famshëm të tij. Nektari i kajsisë është i dobishëm për shëndetin. Kajsia përmban […]

nga AgroWeb më 16 April, 2020

Qepa Kundrejt Preshit – Cila ka Më Shumë Vlera Shëndetësore

Qepa dhe preshi janë dy perime të shëndetshme me pak kalori që kombinohen mjaft mirë së bashku në supa, gatime të pjekura e të ziera. Të dyja këto perime ofrojnë pak proteinë ndaj duhen kombinuar me perime të tjera me shumë proteinë për të garantuar një ushqyerje të balancuar e të shëndetshme. Gatimi i tyre […]

nga AgroWeb më 19 July, 2018

Prevedeja e Boronicës, Receta e Ëmbël

Gjatë dimrit, amvisat shqiptare e përdorin shurupin e prevedesë për të kuruar virozat dhe kollën. Prevedeja është një nga recetat më unike që nënat shqiptare na kanë servirur. Prevedeja e thanës, kumbullës dhe ftoit janë të famshme për shijen magjike dhe vlerat kuruese. Gjatë dimrit, amvisat shqiptare e përdorin shurupin e prevedesë për të kuruar […]

nga AgroWeb më 16 May, 2018

Barishtet e Rrepave – Të Gjelbrat Plot Vlera Për Shëndetin

Barishtet e rrepave janë pa dyshim një ndër të gjelbrat më të shëndetshme për organizmin e njeriut. Rrepat bëjnë pjesë në familjen botanike Cruciferae. Ato futen në kategorinë e zarzavateve dhe perimeve më të fuqishme në aspekt shëndetsor siç janë barishtet, lakrat dhe brokoli. Barishtet e rrepave gjenden në çdo treg fshatarësh anembanë Shqipërisë. Vlerat e […]

nga AgroWeb më 30 March, 2018

Vaji Esencial i Dafinës – Efektet Shëruese Për Të Gjitha Organet e Trupit

Vaji esencial i dafinës është shumë efikas kundër simptomave të reumatizmës, dhimbjeve muskulare, problemeve me qarkullimin, të ftohtit, gripit, infeksioneve dentare, diaresë, infeksioneve të lëkurës, problemeve me flokët dhe skalpin. Dafina është një bimë që e ka pasur vendin në fronet e nderit në Romën apo Greqinë e lashtë. Shumë qytetërime e kanë pasur dafinën […]

nga AgroWeb më 20 November, 2017

Vaji i Kastorit për Shëndetin – Cilat Janë Vlerat për Zemrën, Imunitetin, Lëkurën

Vaji i Kastorit vjen nga farat e bimës Ricinus communis që rritet në natyrë në shumë vende me klimë të ngrohtë. Egjiptianët e lashtë e përdornin këtë produkt si një kurë natyrale shumë efikase kundër irritimeve të lëkurës dhe syve. Vajit të Kastorit i janë thurur lavde për aftësitë shëruese të lëkurës, luftuese kundër baktereve dhe qetësuese […]

nga AgroWeb më 20 October, 2017

Të Pushosh mes Mrekullisë së Alpeve Shqiptare

Një fundjavë drejt alpeve është mahnitëse, sidomos tani në vjeshtë, kur ngjyrat e natyrës ndryshojnë apo edhe gjatë dimrit, kur gjithçka vishet me të bardha.   Shqipëria është një nga vendet më malore në Evropë. 70% e territorit të vendit është malor.  Peisazhi që ofrojnë malet shtatlartë është nga ata që të lë pa frymë dhe i […]

nga AgroWeb më 20 October, 2017

Lëngu i Misrave të Zier – Përse i Duhet Organizmit

Kjo pije është e pasur me antioksidantë dhe përcjell shumë vlera shëndetsore. Lëngu i misrit të zier është një alternativë e shëndetshme për të gjithë ata që janë në kërkim të diçkaje të re. Kjo pije është e pasur me antioksidantë dhe përcjell shumë vlera shëndetsore, përfshirë këtu përmirësimin e sistemit imunitar dhe uljen e […]

nga AgroWeb më 10 October, 2017

Kivi i Thatë, Burim Hekuri dhe Kalciumi

Kivi i ëmbël dhe plot lëng mund të mos jetë gjithnjë praktik për ruajtje afatgjatë apo për konsum të thjeshtë dhe të menjëhershëm por kjo nuk do të thotë që këtë frut nuk mund ta përshtasni sipas nevojave tuaja. Nëse ju pëlqen ky frut, atëherë merrni në konsideratë kivin e thatë si një alternativë e […]

nga AgroWeb më 5 October, 2017

Glikoja e Mrekullueshme e Pjeprit Në Kushtet e Shtëpisë

Pjepri është nga ato fruta të cilave e ke të pamundur t’u rezistosh. Pjepri veç shijimit gjatë verës, ka edhe mënyrat për t’u ruajtur më gjatë për konsum si reçeli apo glikoja, në ditët e vjeshtës dhe dimrit. Me disa rekomandime të AgroWeb.org do të mësoni se si ta shfrytëzoni mirësinë e pjeprit në përgatitjen […]

nga AgroWeb më 13 August, 2017

Kastraveci, Freskia e Tokës Shqiptare

Kastraveci është një nga perimet më të shijshme të stinës. Prodhimet shqiptare mbeten më të mirat të ofruara në tregjet e fruta perimeve në vend. Fermerët tanë tregojnë kujdes të veçantë në kultivimin e kastravecit që falë vlerave ushqimore është kthyer në një produkt me famë në tregjet evropiane. Kastraveci shqiptar është një nga produktet […]