nga AgroWeb më 25 October, 2022

Si të Ulni Tensionin e Lartë të Gjakut pa Përdorur Ilaçe

Një ndër kërcënimet më serioze të shëndetit është pa dyshim presioni i lartë i gjakut. Kjo gjendje mund t’i sjellë trupit një sërë sëmundjesh dhe efektesh anësore shumë shqetësuese. Zhvillohet kur muret e arterieve të mëdha humbasin elasticitetin e tyre dhe ngurtësohen apo kur enët e gjakut ngushtohen. Sipas Institutit të Shëndetit Publik,  niveli i […]

nga tesi.kerenxhi më 14 September, 2022

A Mund Të Konsumoni Verë Nëse Keni Presion Të Lartë Gjaku?

Presioni i lartë i gjakut është një diagnozë e zakonshme që shumë njerëz janë në gjendje ta menaxhojnë duke jetuar një jetë normale. Ka shumë faktorë që rrisin rrezikun e presionit të lartë të gjakut, të tillë janë mosha, stresi, duhanpirja, gjenetika, probleme të ndryshme shëndetsore dhe një regjim ushqimor me cilësi të dobët. Shumë […]

nga AgroWeb më 6 September, 2022

3 Erëza Që Mund Të Përdorni Kundër Presionit Të Lartë Të Gjakut

Presioni i lartë i gjakut apo edhe një diagnozë e hipertensionit mund të nënkuptojë nevojën për të bërë disa ndryshime në stilin tuaj të jetesës. Historikisht, kërkimet shkencore kanë treguar një lidhje të drejtpërdrejtë midis niveleve të larta të presionit të gjakut dhe natriumit. Thënë kështu, shmangia e ushqimeve me përmbajtje të lartë natriumi është […]

nga AgroWeb më 6 May, 2022

Presioni i Gjakut Ndikon Trurin dhe Kujtesën

Humbja e kujtesës është një gjendje që trupi mund ta zhvillojë për shkak të shumë sëmundjeve. Duke filluar që nga skleroza, alzheimeri e deri tek dementia që po përhapet me shpejtësi vitet e fundit. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, sot në botë ka rreth 50 milion persona që vuajnë nga kjo sëmundje. Teksa shumë studime […]

nga AgroWeb më 24 March, 2022

Zbuloni Mënyrën Si Ta Konsumoni Mishin E Derrit Edhe Nëse Keni Presion Të Lartë Gjaku

Kushdo që ka presion të lartë gjaku mund të pyesë veten nëse mund ta konsumojnë mishin e derrit. Dhe lajmi i mirë është që ju mundeni! Por kjo duke ndjekur disa rregulla fare të thjeshta me të cilat AgroWeb.org ju njeh më poshtë. Tregoni kujdes nga yndyrat dhe natriumi Kur konsumoni ushqime që ju ndihmojnë […]

nga AgroWeb më 9 March, 2022

A Ndërvepron Çaji I Xhenxhefilit Me Mjekimet E Hipertensionit?

Tensioni i lartë i gjakut ose hipertensioni, njihet edhe si “vrasësi i heshtur”, sepse simptomat janë të pakta. Nëse nuk trajtohet, ai mund të rrisë rrezikun e dy prej shkaqeve kryesore të vdekjeve, që janë sëmundjet e zemrës dhe goditjet në tru. Medikamentet me recetë për tensionin e lartë të gjakut janë ndër trajtimet mjeku […]

nga AgroWeb më 6 January, 2022

Presioni I Gjakut – Si Ndikoi Pandemia Në Rritjen E Tij

Sipas ekspertëve të fushës së mjekësisë me presion të lartë të gjakut kuptohet presioni që gjaku ushtron tak muret arteriale të një personi. Mjekët masin presionin e gjakut në dy pika: kur zemra e një personi pompon dhe kur zemra pushon midis rrahjeve. Nëse një person ka presion të lartë gjaku, i njohur gjithashtu si […]