nga AgroWeb më 21 November, 2022

Tasqebapi i Ngrohtë me Mish Qengji – Si ta Përgatisni në Shtëpi

Mishi i butë si pambuk që shkëputet direkt nga kocka. Lëngu më i shijshëm që do të provoni i cili i jep aromën karakteristike pjatës. Të gatuara me zjarr të ngadaltë, kofshët e qengjit përgatiten ashtu siç duhen dhe kthehen në një pjatë fantastike. Themi zjarr të ngadaltë, pasi aty qëndron i gjithë sekreti për […]

nga AgroWeb më 14 October, 2022

Dollma me Lakër të Bardhë të Pjekura në Furrë

Edhe pse receta tradicionale nuk përfshin pjekjen e dollmave në furrë, AgroWeb.org ju sugjeron që ta provoni këtë mënyrë të përgatitjes së tyre. Të mbushura me mish të grirë e oriz, gjethet e lakrës kthehen në një vakt plot shije dhe vlera. Ajo çka ndryshon tek receta e AgroWeb.org është shtresa e salcës së domateve […]

nga AgroWeb më 13 September, 2022

Tambëloriz – Receta e Ëmbël Veriore me Shije të Mirë

Mund ta njihni me emrin sultjash e ta keni përgatitur e shijuar shumë herë. Ama AgroWeb.org ju tregon sot si e përgatisin këtë recetë tradicionale viset më veriore të vendit tonë. Kjo ëmbëlsirë në qytetet veriore quhet tambëloriz, dhe konsiderohet një ëmbëlsirë verore. Tambëlorizi zakonisht në këto zona përgatitet për festa të ndryshme familjare. Përbërësit […]

nga AgroWeb më 1 September, 2022

Sultjash me Fruta të Thata dhe Mjaltë – Si ta Përgatisni Lehtë

Sultjashi është një ëmbëlsirë e cila ndër breza është përgatitur në shtëpitë e të gjithëve. I plotë dhe kremoz, sultjashi u jepet edhe fëmijëve të vegjël në formën e një vakti. Disa e përgatisni me kripë, të tjerë me sheqer e kanellë. AgroWeb.org ju tregon një tjetër recetë të shijshme e cila pasurohet në vlera […]

nga AgroWeb më 11 August, 2022

Kavurma – Receta e Vjetër me Mish Viçi dhe Qepë

Kjo pjatë ngjason me jahninë dhe për disa zona konsiderohet edhe si çomlek. Për ata që nuk e kanë dëgjuar si recetë, Kavurmaja është një traditë e zonave të ftohta të vendit tonë. Ajo përgatitet zakonisht gjatë stinës së ftohtë por mund të jetë një zgjedhje perfekte edhe tani. Me shije pikante kjo pjatë do […]

nga AgroWeb më 8 August, 2022

Speca të Tharë të Mbushur me Mish – Receta Fantastike e Traditës

Specat e mbushur me mish të grirë, qepë e oriz janë ndër gatimet më popullore jo vetëm në Shqipëri por edhe në të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor. Specat e mbushur dhe të pjekur në furrë gatuhen në shtëpitë shqiptare të paktën një herë në javë. Zakonisht amvisat shqiptare zgjedhin speca jeshilë e të mëdhenj […]

nga AgroWeb më 22 February, 2022

Lakror me Kokosh – Receta e Traditës Gjirokastrite

Kjo recetë i përket zonës së Gjirokastrës dhe është trashëguar brez pas brezi për shekuj të tërë. Ndryshe njihet si lakrori i Libohovës dhe përgatitet me mishin e gjelit të zierë me qepë dhe petë të pjekura. Nëse nuk e keni provuar, AgroWeb.org ju sjell recetën që të mund ta përgatisni hap pas hapi siç […]

nga AgroWeb më 31 December, 2021

Salca Liptao – Receta e Pjatës që Vjen Nga Tradita

Kjo recetë është pjesë e traditës së shumë vendeve, duke filluar nga Austria e deri në Shqipëri. Për këtë recetë ka shumë versione përgatitjeje, të cilat kanë nga një përbërës kryesor. Disa amvisa e përgatisin me speca gogozhare dhe gjizë, të tjera me tulin e patëllxhanëve dhe salcë kosi. AgroWeb.org ju sjell versionin më të […]

nga AgroWeb më 19 October, 2020

Jahni me Presh dhe Mish Viçi – Receta Dimërore

Preshi duke qenë se është një perime sezonale, e mira është që ta konsumoni pikërisht tani. I kombinuar me mishin e viçit, ju do të krijoni një pjatë vërtet speciale. Copat e mishit mbeten të buta dhe plot lëng, e ndërsa preshi i jep shijen e veçantë. Mund ta shoqëroni me sallata nga më të […]