nga AgroWeb më 5 December, 2022

Thjerrëza Plot Shije Me Llukanik – Merrni Recetën Që Sjell Ngrohtësi Në Çdo Shtëpi

Janë të shumta recetat në përgatitjen e thjerrëzave, një nga ushqimet më të gatuara të stinës. Një nga të cilat, më shije plota e pasur me vlera ushqyese është padyshim supa me thjerrëza dhe llukanik, një lloj salçiçeje e përgatitur me mish dhe erëza të ndryshme. Sigurisht, kombinimi i të gjithë përbërësve ofron një shije […]

nga AgroWeb më 21 July, 2022

Trahanaja më e Mirë – Tre Receta Tradicionale Plot Shije dhe Vlera

Në ka një gatim special nga tradita shqiptare që të kënaq nepsin dhe oreksin, padyshim është trahanaja. Tradita e gatimit të trahanasë ndryshon sipas krahinave të ndryshme. Disa e përgatisin trahananë të ëmbël me qumësht e gjalpë, disa të tjerë me kos, disa me lëng domatesh e të tjerë me lëng mishi. AgroWeb.org u sugjeron […]

nga AgroWeb më 7 March, 2022

Si të Përgatisni në Shtëpi Dredhanik me Djathë

Dredhaniku i shtëpisë, i sapo dalë nga furra që mbush gjithë shtëpinë me aromën e tij është përherë ndër më të preferuarit. Të kombinuar në shije të ndryshme, me djathë, vezë e kos, spinaq e hithra apo presh e qepë me domate, byrekët shqiptarë janë sigurisht receta më tradicionale dhe krenaria e çdo amvise shqiptare. […]

nga AgroWeb më 22 February, 2022

Si Të Përgatisni Recetën Plot Shije – Më E Mira Për Ditët E Ftohta

Gjellërat janë pjatat më të mira e shije plota sidomos për stinën e dimrit. AgroWeb.org përcjell më poshtë një recetë fantastike të përgatitjes së një gjelle dimërore me shije të mrekullueshme, ideale për ditët e ftohta. Në Shqipëri, kjo recetë është përdorur prej dekadash nga amvisat shqiptare duke u shndërruar në një pjatë tipike edhe […]

nga AgroWeb më 1 November, 2018

Pure e Ngrohtë me Lulelakër dhe Qumësht – Receta me Shije Të Lehtë Perfekte

Një recetë e lehtë në shije dhe përgatitje. Ideale për t’u përgatitur sidomos tani kur është edhe stina e kësaj perimeve fantastike. Është një gatim fantastik i cili shoqërohet në mënyrë të shkëlqyer me sallata të freskëta të stinës dhe mishra të gatuar në mënyra të ndryshme, por edhe me bukë të thekur apo byrek […]

nga AgroWeb më 21 December, 2017

Supa Dimërore – E Ngrohtë për Gjallëri në Ditët e Zymta

Supa është mënyra e mirë për të ngrohur shpirtin dhe organizmin e drobitur  sidomos kur ai është prekur nga virozat e stinës. Zgjidhja më e mirë për t’i dhënë forcë dhe energji organizmit në ditë të ftohta me shi vjen me patjetër nga kuzhina. Një supë e ngrohtë me më të mirat perime të freskëta […]