nga AgroWeb më 20 July, 2021

Fati Në Teshtimën Tënde, 5 Mite Dhe Bestytni Argëtuese

Teshtima është një reagim fizik universal i organizmit të njeriut që pavarësisht shkakut, gjithnjë përmbyllet me fjalën “shëndet” dhe më ndiqet nga urimi “shëndet paç.” Në rrethana të caktuara, njeriu mund të teshtijë në mënyrë të një pasnjëshme. Zakonisht, teshtima është një reagim që ndodh kur një substancë e huaj arrin në mukozën e hundës. […]

nga AgroWeb më 18 June, 2021

Përse Duhet Të Themi ‘Shëndet’ Pas Teshtimës?

Çdo teshtimë, e heshtur apo zhurmuese, përmbyllet me fjalën “shëndet” dhe më ndiqet nga urimi “shëndet paç.” Këto fjalë e këto urime duket se janë një refleks dhe një reagim automatik. A e keni pyetur veten përse na vjen natyrshëm t’i themi ” shëndet” çdo kujt që teshtin, edhe nëse ai është i huaj apo […]

nga AgroWeb më 8 April, 2021

A Mund Të Sëmuremi Nëse Dikush Kollitet Pranë Nesh?

Një kollë e vetme mund të lëshojë në ajër minimalisht 3000 stërkla me gjurmë virusi apo bakteresh me një shpejtësi prej 80 km në orë. Ato bien tek njerëzit përreth, në rrobat e tyre, në sipërfaqet e afërta dhe në ajër duke arritur në 6 metra distancë. Në rastin e tështimës, stërklat mund të arrijnë […]

nga AgroWeb më 24 February, 2021

Çaji i Sherebelës dhe Hithrës Kundër Alergjive të Stinës

Alergjia mund të përshkruhet si një reagim jo normal i sistemit imunitar ndaj një substance që jo domosdoshmërisht është e dëmshme. Njerëzit alergjikë kanë nivele të larta antitrupash, të cilat kur ndërveprojnë me polenin apo mykun aktivizojnë disa rruaza të bardha speciale të gjakut. Këto rruaza çlirojnë histaminë që nxit simptomat alergjike. Prevalenca e alergjive […]

nga AgroWeb më 23 February, 2021

Arsyeja e Rrezikshme Shëndetësore Pse Nuk Duhet Ta Mbani Teshtimën

Kur vjen puna tek teshtima, njerëzit ndahen në kategori: ata që teshtijnë fort dhe hapur dhe ata që e mbajnë atë. Përpjekja për të mbajtur teshtimën niset nga shumë arsye dhe një prej tyre mund të jetë mirësjellja ose bezdia nga zhurma që shkakton ajo. Mbajtja e teshtimës, sipas ekspertëve mund të shkaktojë probleme serioze […]

nga AgroWeb më 14 February, 2019

Gripi Dhe i Ftohti Nuk Ngjiten Nga e Puthura – Lexoni Gjithçka Duhet Të Dini

Idea e puthjes së dikujt të prekur nga gripi mund të duket e sikletshme sidomos për shkak të frikës se mund të kapësh ndonjë virozë që do të të lëjë në shtrat për ditë të tëra. Por a mund të ndikojë vërtetë puthja në transmetimin e virozave apo të ftohura nëse një prej personave është […]

nga AgroWeb më 3 May, 2018

Si Të Ndaloni Teshtimën Me Metoda Krejt Natyrale

E ndërsa teshtima është një fenomen që çdokush  e has në përditshmërinë e tij, krahas besdizë dhe sikletit ajo shkakton dhe shumë efekte domethënëse, të padëshiruara. Teshtima na pengon të komunikojmë lirshëm ashtu siç na pengon në punën e përditshme. Megjithëse një apo dy teshtima në ditë janë një eksperiencë që përjetohet zakonisht nga të […]