nga AgroWeb më 13 January, 2022

Situata me Covid-19 në Shqipëri Gjatë Dy Javëve të Para Të Janarit

Në Shqipëri, dhjetori regjistroi një rënie si të rasteve të reja ashtu dhe të viktimave nga Covid 19. Të dhënat zyrtare të përpunuara nga Zëri i Amerikës tregojnë se përgjatë gjithë muajit pati 10.533 të infektuar, niveli më i ulët që pas muajit korrik. Krahasuar me muajin nëntor, bëhet fjalë për një rënie me 28.3 […]

nga AgroWeb më 2 April, 2021

Si ta shpjegojmë rezultatin e testit serologjik? – Këshillat e Mjekut

Të gjithë ata persona që kanë kaluar Covid 19 kanë pikëpyetjen e madhe se sa të mbrojtur janë dhe sa do zgjasë imuniteti i krijuar.  Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj duke komentuar studimin shkencor të Rockefeller University të ditëve të fundit, tha se imunuteti jonë zgjat në kohë me muaj, pavarësisht sasisë së antitrupave […]

nga AgroWeb më 22 December, 2020

Hapen 6 Pika Testimi Të Shpejtë Në Tiranë

“Sot kemi filluar me testimin e shpejtë në Tiranë, në komunitet, në 6 pika të identifikuara për të kryer testimet në komunitet sipas një sistemi të mirëorganizuar me mjekun e familjes, me rregjistrin elektronik të fashave orare, ku qytetarët të cilët janë pjesë e indikacioneve, pra për 5 ditët e para të sëmundjes dhe ku […]

nga AgroWeb më 25 July, 2020

Pacientët me COVID-19 Tregojnë Për Efektet Anësore të Sëmundjes

Në fillim të pandemisë mjekët besonin se coronavirus shkaktonte vetëm sëmundje të mushkërive, por tanimë disa pacientë sikundër Peter në Danimarkë pas shërimit po vuajnë nga efektet anësore të sëmundjes. “Nivelet  infeksionit në trupin tim janë shumë të larta. Unë u diagnostikova me mpiksje gjaku, mpiksje më të vogla gjaku në të dyja mushkëritë. Dhe […]

nga AgroWeb më 25 July, 2020

Raporti: Shqipëria Më Pak Raste Me COVID-19 Se Fqinjët, Por e Fundit me Numrin e Testimeve

Qendra Europiane e Parandalimit të Sëmundjeve dhe Kontrollit të COVID-19 ka publikuar të dhënat për numrin e të infektuarve për 100 mijë banorë. Nga këto të dhëna të 14 ditëve të fundit vihet re se Shqipëria është më mirë se vendet e tjera të rajonit, me 39 të infektuar për 100 mijë banorë, por njëherësh ajo ka dhe […]

nga AgroWeb më 15 July, 2020

Mjekët: Testimet të Domosdoshme për Mbajtjen nën Kontroll të Pandemisë

Doktoreshë Valbona Selimaj, anëtare e Komitetit Shkencor Pediatrik të COVID-19 në Belgjikë tha për Euronews Albania se testimet janë të domosdoshme për vendosjen nën kontroll të pandemisë dhe se të dhënat shkencore të përpunuara deri më sot janë inkurajuese për sa i përket rasteve të infektimit të fëmijëve. “Është vënë re se fëmijët nuk e transmetojnë […]

nga AgroWeb më 1 July, 2020

A Mund të Shmanget Izolimi i Dytë Përmes Testimit dhe Gjurmimit të Kontakteve?

Shumë vende në Europë po vazhdojnë të regjistrojnë një numër të lartë rastesh në ditë, me vatra të reja të shfaqura në Spanjë, Portugali, Francë dhe Gjermani, por ekspertët shprehen optimistë se janë më të përgatitur për të shmangur një valë të dytë përmes testimeve dhe gjurmimit të kontakteve. Qeveritë shpresojnë se duke kontrolluar vatrat […]

nga AgroWeb më 18 March, 2020

Përse Duhet të Kryhen më Shumë Testime për COVID-19

Bilancet e një prej pandemive më të egra të kohëve moderne po shtohen dita ditës dhe ekspertët thonë që fundi i saj ska mbërritur ende. COVID-19 është një virus i ri, i rrallë që po përhapet në të gjithë globin duke lënë impaktet e veta si në shoqëri ashtu dhe në shëndet. Shqipëria sot shënon […]