nga AgroWeb më 12 October, 2022

Një Gotë me Çaj Mali Shqipërie – Pse Duhet ta Pini Para Gjumit

Tokat shqiptare janë të bekuara me thesarin natyral të bimës madhështore të Çajit të Malit. Nuk është aspak çudi që jo vetëm vendasit, por edhe të huajt që takojnë kulturën shqiptare mbeten të mahnitur nga kura e shpirtit siç shpesh e quajnë zakonin e të pirit të çajit avullues të malit shqiptar. Diçka është e […]

nga AgroWeb më 18 May, 2022

Djathë i Zakonshëm apo Djathë Dhie – Zbuloni Ndryshimet

Djathi i sapobërë i dhisë ka një shije të ndryshme nga djathi i vjetëruar.   Shpesh ndodh që konsumatori nuk arrin të bëjë dallimin mes djathit të bardhë të zakonshëm dhe djathit të bardhë të dhisë, sado e pazakontë të tingëllojë. Djathi i bardhë i zakonshëm përmban një sasi më të madhe të qumështit të deles […]

nga AgroWeb më 14 April, 2022

Cilat Janë Traditat E Ditës Së Pashkës – Zbulojini Të Gjitha

Për besimtarët e Krishterë, Pashkët janë festa që simbolizon ringjalljen e Krishtit. Përveç aspektit fetar, Pashkët janë kthyer edhe në një event komercial plot me lepurushë prej çokollate dhe vezë shumëngjyrëshe që ëmbëlsojnë jetën e çdo besimtari, por edhe ateisti! Çfarë domethënie ka lepurushi me çokollatë në këto festime? Po vezët përse ngjyrosen? Lexoni më […]

nga AgroWeb më 7 April, 2022

Caracat e Vogla, Frutat e Harruara të Shqipërisë

Në Shqipëri, caracat janë konsideruar si shenjë dalluese e kopshteve dhe bahçeve në shumë zona të vendit. Caracat, frutat e famshme të fëmijërisë së shumë prej nesh besohet të kenë origjinën në Evropën Jugore. Por gojëdhënat tregojnë se origjina e këtyre kokrrave shtrihet përtej deri në Himalaje. Këto fruta në Shqipëri njihen edhe si çercem […]

nga AgroWeb më 31 December, 2021

Gatimet Tradicionale Për Natën E Ndërrimit Të Viteve Rreth Botës

Me ardhjen e vitit të ri ëmbëlsirat, bukët e veçanta ose frutat janë me bollëk në tryezë në mbarë botën. Ato shpesh shërbehen me qëllim që të tërheqin mbarësi, pasuri dhe jetëgjatësi gjatë vitit të ri. Detajet ndryshojnë por tema është e njëjtë: shijoni ushqimin dhe pijet për një vit sa më të mbarë. AgroWeb.org […]

nga AgroWeb më 29 December, 2021

6 Ushqimet Fatsjellëse Që Nuk Duhet Të Mungojnë Natën E Vitit Të Ri

Nëse ëndërron të fitosh llotarinë, të të rritet rroga apo të gjesh dashurinë e jetës bën mirë të mos i anashkaloni fasulet, rrushin apo gicin në natën e ndërrimit të viteve. Viti i Ri është koha kur ne i vemë kapakun disa gjërave dhe hapim dyert për të renë. Në shumë vende të botës, për […]

nga AgroWeb më 22 December, 2020

Faktet Që Nuk i Dinit Për Bakllavanë E Festave

Dhjetorin mund ta quajmë pa frikë muajin e festave dhe gëzimeve familjare. Çdo vit nëpër shtëpitë tona vendosen zbukurimet dhe nis diskutimi i recetave që do të përgatiten gjatë darkës së ndërrimit të viteve. Ajo që nuk mungon asnjëherë është pikërisht bakllavaja e shijshme plot sherbet dhe arra. Kjo ëmbëlsirë ka me qindra vite që […]

nga AgroWeb më 5 December, 2018

Këputet Teli Shqiptar – UNESCO Njeh Lahutën si Pjesë të Kulturës së Serbisë

Lahuta nuk do të jetë më Shqiptare por Serbe. Këtë njeh UNESCO që këtë instrument e ka përfshirë si pjesë bazë e trashëgimisë kulturore të Serbisë. Është fakt historik qindra vjeçar dhe më gjerë që eposi i kreshnikëve dhe përhapja gjeografike e lahutës në trevat e zotëruara nga shqiptarë përkon me shqipen dhe traditën e […]

nga AgroWeb më 6 October, 2017

Fiqtë e Tharë në Diell – Tradita Shqiptare Në Rrezik Nga Importet Industriale

E gjithë Shqipëria prodhon fruta të mrekullueshme, por Zona e Jugut është një burim i pashtershëm traditash për përpunimin e veçantë të tyre. Në tregjet e hapura të Përmetit, Këlcyrës dhe Beratit në Jug të Shqipërisë, jeni të ftuar nga AgroWeb.org të gjeni fiqtë e mrekullueshëm të bardhë e të zinj, vërtet në diell të […]