nga AgroWeb më 28 June, 2021

Çfarë duhet të dini për variantin e ri të COVID-19 Delta?

Varianti “Delta” zuri titujt kryesorë të mediave, pasi u zbulua për herë të parë në Indi, ku edhe shkaktoi rritje ekstreme të rasteve Covid-19 përpara se të përhapej në mbarë botën. Por tani është shfaqur një mutacion i këtij varianti, i quajtur “delta plus”, i cili ka filluar të shqetësojë ekspertët globalë. India e ka […]

nga AgroWeb më 12 May, 2021

Mjeku shqiptar në New York: Shanset që varianti indian të përhapet janë të mëdha

Sulejman Çelaj, mjek dhe shef departament në një spital në New York thotë se tani ka ardhur koha që bota të rihapet pasi nuk mund të vazhdohet gjatë gjithë kohës me masa kuzuese. “Besoj se ka ardhur koha që bota të rihapet besoj se nuk mund që të vazhdojmë gjithë jetën në të njëjtën kushte”, […]

nga AgroWeb më 11 May, 2021

OBSH: Shqetësim global rreth variantit indian të virusit

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të hënën se një variant i koronavirusit që po qarkullon në Indi përbën shqetësim global.  “Ne e klasifikojmë atë si një variant që përbën shqetësim të një niveli global”, tha për shtypin Maria Van Kerkhove e cila kryeson përpjekjet teknike të OBSH-së për koronavirusin. “Kemi në dispozicion të dhëna që […]